Növényvédelem

A sikeres repcetermesztés titka

Agrofórum Online

Önnek is gondot okoz őszi káposztarepcéjében a tavasszal megjelenő repcefénybogár?

Önnek is gondot okoz őszi káposztarepcéjében a tavasszal megjelenő repcefénybogár?

A kártevő a zöldbimbóba történő berágással direkt negatív hatást gyakorol a növényenkénti becőszám alakulására, amivel súlyosan csökkentheti a termést. Akkor hagyja el a telelőhelyét, amikor a levegő átlaghőmérséklete eléri a 9oC-ot, ami a tavaszi felmelegedéssel Magyarországon is hamarosan bekövetkezik. Ezt követően megkezdődik a hirtelen, intenzív és folyamatos betelepülése a repce területekre. Érdemes figyelni a védekezési határértéket, ami 3-5 rovar/növény, melyhez segítséget nyújthat a DuPont kártevő monitoring szolgáltatása.
A repcefénybogár megjelenése és a kihelyezett csapdák fogási eredményei valamint az elmúlt évben végzett rezisztencia vizsgálatok eredményei nyomon követhetők a DuPont Evalio® AgroSystems rendszerében.

Az indoxakarb hatóanyagú DuPont Avaunt® rovarölő szer megbízható megoldást nyújt a repcefénybogarak támadása ellen. Új hatásmódja révén a piretroid rezisztens fénybogár populáció is szabályozható a hasznos rovarok megkímélésével. Az Avaunt® segít erősebb növényállományt kialakítani, ezzel megóvni a termést.

Javasolt növényvédelmi technológia:
Repcében, olajretekben, mustárban a védekezést repcefénybogár ellen a kártevő táblára történő betelepedési időszakában, az imágó létszám figyelemmel kísérése mellett javasolt elvégezni. Az Avaunt®-ot még azelőtt kell kijuttatni, mielőtt a bogarak elérik a gazdasági kártételi határértéket illetve még nem kezdenek el aktívan táplálkozni.
Kijuttatása kizárólag zöldbimbós állapotban javasolt. Virágzó repceállományban a készítmény kijuttatása tilos!
Dózisa: 170-250 ml/ha.
A repcefénybogarak táplálkozása az Avaunt®-tal történő permetezés hatására azonnal leáll. 1-4 napon belül azután elpusztulnak, hogy érintkeztek a rovarölő szerrel vagy a táplálékkal felvették az indoxakarb hatóanyagot. Ezidő alatt ugyan még láthatóak, mozognak, de már nem táplálkoznak a növényen. A DuPont Avaunt® rovarölő szer igen hosszú, akár 8-10 napos tartamhatással is rendelkezik, így a zöldbimbós állapotban történő kijuttatás után azokra a bogarakra is hat, amelyek a kijuttatáskor nincsenek jelen a kezelt területen, de később berepülnek.

Mindezt 2016-tól immár versenyképes áron, megújult, 5 literes kiszerelésben kínálja a DuPont Növényvédelmi Üzletága. Árakról és termék-elérhetőségről kérjük érdeklődjön kereskedő partnereinél.

——————————————————-
Avaunt® rovarölő szer a repcében
– egyedülálló hatásmódú
– gyors táplálkozás leállást okoz
– hosszú tartamhatású (10-12 nap)
– rezisztenciatörő
– helyileg felszívódó – pajzsként véd
– UV-, csapadék- és hőmérséklet álló
– termésre pozitív hatású
– kedvező ár-érték arányú
——————————————————-

Kora tavasszal a repce gombaölő szeres kezelése is aktuálissá válik. A repce szükségletének függvényében a kezelés optimális ideje a gazdálkodó céljaitól is függ. Ha a gombaölő hatáson túl élettani hatás elérése is cél (pl. növekedés szabályozás), akkor az első szárnövekedési időszakban javasolt a beavatkozás az erőteljes és egészséges repceállomány kifejlődéséhez. Ha a szklerotínia elleni védekezés a fő cél, akkor a zöldbimbós állapotban szükségszerű a védekezés.

Ehhez ajánljuk figyelmébe a DuPont Acanto® Plus gombaölő szert, melyet valamely fenti időszakában alkalmazva kihasználhatja a gombaölő szer és/vagy szárnövekedés szabályozó nyújtotta lehetőségeket.
Amennyiben a repce gombaölős védekezést az Avaunt®  kijuttatási időpontjához igazítaná, akkor a rovarölő szerrel egy menetben megvalósíthatja a fungicides védekezést is.
A döntés az Ön kezében van, az Acanto® Plus használata repcében egy szezonban egyszer megengedett.
Az Avaunt® és az Acanto® Plus bevezetésük óta több engedélyezett kultúrában is megbízhatóan teljesítik a velük szemben támasztott elvárásokat. A repcében folytatott hatékonysági eredmények is azt igazolják, hogy számítani lehet a DuPont technológiára a repcetermés védelmében.

A DuPont növényvédő szerek felhasználása előtt olvassa el és kövesse a termékek csomagolásán lévő címke felhasználási utasításait!

(DuPont)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Megjelent: Védekezés hazánk jelentős szántóföldi kártevői ellen

2020. szeptember 22. 10:20

Jelen kiadvány létrejöttének hátterében az Agrofórum Kiadó Kft. szerkesztőbizottságának és az ADAMA Hungary Zrt. munkatársainak azon törekvése húzódik meg, melynek fő céljai a fontosabb kártevőkkel kapcsolatos aktuális védekezési információk egységes megjelenítése és azok termelőkhöz történő eljuttatása.

A BASF felvásárolja az L-glufozinát-ammónium, szabadalommal védett technológiát

2020. szeptember 15. 09:43

A BASF felvásárolta az L-glufozinát-ammónium szabadalommal védett Glu-L™ technológiát az AgriMetis™-től. E vállalat vezető szerepet tölt be a növényvédelem biotechnológiai innovációs fejlesztésének területén, és a BASF Mezőgazdasági Megoldások divíziója ezzel a tökéletesített technológiával még hatékonyabb terméket kínálhat ügyfeleinek a nem kívánt gyomok elleni védekezéshez.

3 millió tonna növényvédő szert használunk évente

2020. szeptember 11. 11:38

Haszonnövényeink és állataink védelme érdekében jelenleg globálisan 3 millió tonna peszticidet használunk fel évente. Magyarországon 2018-ban a legutolsó szerforgalmi jelentés alapján 26,5 tonna növényvédő szer került forgalomba, melyek 40%-a gyomirtó, 27%-a gombaölő, 16%-a talajfertőtlenítő, 8%-a rovarölő szer volt.

Súlyos eredmény: 458 olimpiai medencényi illegális növényvédő szer

2020. július 27. 13:08

A növényvédelem sikeressége számos tényezőn múlik. Az egyik, talán kevésbé ismert probléma az illegális növényvédőszer-kereskedelem és -hamisítás, mely az évek folyamán egyre jelentősebbé válik.

Kipróbált megoldások a kukorica gyomirtására

2019. február 13. 10:20

A kukorica gyomirtásának szakszerű és költségtakarékos megoldására mutatunk be néhány, gyakorlatból vett termelői tapasztalatot.

A hazai őszi búza magtételek belső Fusarium-fertőzöttsége 2017-ben

2018. december 27. 10:36

NÉBIH Növény-, Talaj- és Agrárkörnyezet-védelmi Igazgatóságán (NTAI) (és jogelődeinél) az 1970-es évek eleje óta figyelemmel kísérik az őszi búza belső Fusarium szemfertőzöttségét.

Növényvédelmi alapfogalmak és kategóriák

2020. február 19. 08:16

A növényvédő szerek olyan készítmények, amelyek egy vagy több hatóanyagot tartalmaznak. Ezek a hatóanyagok lehetnek természetes eredetű, illetve kémiai, biológiai vagy biotechnológiai úton előállított anyagok, valamint élő szervezetek.

Fontos információk a növényvédelmi gépek kötelező időszakos műszaki felülvizsgálatáról!

2019. augusztus 2. 08:11

A növényvédelmi hatóság ellenőrzései során figyelembe veszi, hogy minden gép azonnali felülvizsgálata nem lehetséges.