Január a mezőgazdaságban az inputok esetében leginkább a műtrágyafélék kereskedelmének kedvez.
Mezőgazdasági inputok 2015. január havi forgalma 2015. január végi adatok szerint az őszi vetésű növények termőterülete 1,6 millió hektár, amelynek közel egyharmadának felszíne olyan mértékben átnedvesedett, hogy a táblák munkagépekkel való megközelítése sok helyen akadályba ütközött – olvasható az Agrárgazdasági Kutató Intézet jelentésében.
A tervezett tavaszi vetésű növények esetében (2,06 millió ha) is kedvezőtlen a jelenlegi helyzet, az átnedvesedett terület 677 ezer hektár, míg a belvízzel borított termőföldek nagysága eléri a 100 ezer hektárt. A belvízzel borított területeken nagyobb valószínűséggel pusztulnak el a talajlakó kártevők, illetve a rágcsálók, azonban az alattuk fejlődő növények komolyan károsodhatnak. A mostani időjárást tekintve várható, hogy az idei tél valamivel hűvösebb, mint az előző, így a növényvédelemre kevesebbet kell költeniük a gazdáknak, mint tavaly.
Január a mezőgazdaságban az inputok esetében leginkább a műtrágyafélék kereskedelmének kedvez. Ezt leginkább az ammónium-nitrát és a mészammon-salétrom iránti fokozott igény jelzi. Az értékesítési árak a műtrágyaféléknél az előző hónaphoz képest nem, vagy alig emelkedtek. Legnagyobb mértékben az NPK (15-15-15) értékesítési ára emelkedett (+7,6 százalék). A műtrágyák ára 2014 januárjához képest egyértelműen nőtt, átlagosan 2,8-8,2 százalékkal. A növényvédő szerek és a mezőgazdasági gépek forgalma alacsony ebben a hónapban. A növényvédő szerek közül említésre méltó forgalom a Force 1,5 talajfertőtlenítőből és egyféle gyomirtó szerből (Pulsar 40) volt az év első havában. Az értékesítési árak 2014 decemberéhez képest csökkentek.
Az erő- és munkagépek iránt alacsony volt a kereslet 2015 januárjában, a megfigyelt termékkörök közül csak műtrágyaszóró gépből (függesztett) adtak el nagyobb mennyiséget. Az értékesítési átlagárak az előző hónaphoz képest emelkedtek, amelyek alapvetően az összetétel- hatásnak (drágább márkák, jobb felszereltség, nagyobb teljesítmény) és az euró árfolyam erősödésének köszönhetőek.
Az AKI teljes jelentésének letöltése >>>
(aki.hu)