Az amerikai bivalykabócát évtizedekkel ezelőtt, a hatékony rovarölő szerek megjelenését megelőzően, körte-kártevőként tartották számon. Napjainkban ismét előtérbe került e faj a szőlő vörösfoltosság megbetegedést (red blotch disease) okozó vírus esetleges terjesztőjeként. A Washington állam területén is előforduló vírusos betegség vektorainak kutatása során a figyelem két – Membracidae családba tartozó – kabócafajra irányul.
A szőlő vörösfoltosság betegséget okozó vírust 10 évvel ezelőtt, 2008-ban mutatták ki a kaliforniai Napa-völgy szőlőültetvényeiben.
Azóta Észak-Amerika és Kanada szőlőtermő vidékein elterjedt a kórokozó. Tavalyelőtt, 2016-ban azonosították Kaliforniában a vírus vektoraként a háromszögletű lucernakabócát. A kutatók azonban felhívták a figyelmet arra, hogy vélhetően nem ez az egyetlen faj, amely szerepet játszik a betegség terjesztésében.
Átfogó vizsgálat során Washington államban nem sikerült kimutatni a háromszögletű lucernakabóca jelenlétét, ugyanakkor jelentős mennyiségű amerikai bivalykabóca imágót azonosítottak. E kártevő a körteültetvényekben volt ismert a múlt század 30-as, 40-es éveiben, a modern növényvédő szerek megjelenése után már nem okozott problémát. Mivel ugyanabba családba tartozik, mint a háromszögletű lucernakabóca, vírusvektor szerepe valószínűsíthető.
A rovar különböző élőhelyeken fordult elő korábban is, így jelenlétét kimutatták lucernából, különböző gyomokról és vízparti növénytársulásokból, továbbá körteültetvényekből, azonban a szőlőben való előfordulására nem utalnak irodalmi adatok.
Ebből az rajzolódik ki, hogy a szőlő nem tartozik az amerikai bivalykabóca kedvelt tápnövényei közé. Megnyugvásra azonban nincs ok, ugyanis a helyzet hasonló volt a háromszögletű lucernakabócával is. Nem választotta a szőlőt táplálékforrásul, ám arra figyelmeztetnek a kaliforniai szakemberek, hogy amióta az aszályos periódusok hossza és gyakorisága megnövekedett, a szőlőültetvényekben található takarónövényzet kiszáradt, és az élelem nélkül maradt rovarok betelepültek a szőlőbe, ahol kártételüket fokozza vírusvektor tevékenységük is. Mivel ugyanez előfordulhat az amerikai bivalykabóca esetében is a további kutatások e faj vektorszerepének tisztázását célozzák – olvasható a goodfruit.com oldalon.