Növényvédelem

Betegségek és kártevők veszélyeztetik a sarjadó vetést

Agrofórum Online

Az enyhe idő miatt kártevőktől és gombabetegségektől féltik a sarjadó vetéseket a szakemberek.

Befejezésükhöz közelednek az őszi szántóföldi munkák Jász-Nagykun-Szolnok megyében, ahol az enyhe idő miatt kártevőktől és gombabetegségektől féltik a sarjadó vetéseket a szakemberek.

Hubai Imre Csaba, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) Jász-Nagykun-Szolnok megyei szervezetének elnöke az MTI-nek kedden elmondta: bár a betakarítást időnként jelentős esőzések és belvizek hátráltatták, a munka túlnyomó részével végeztek a gazdák.

A legfrissebb adatok szerint a napraforgó aratása szinte teljesen befejeződött, hektáronként átlagosan közepes, 2,28 tonnás volt a termés.

A kukorica a tavalyinál jobb, hektáronként bő 6 tonnás hozamot produkált, a termény zöme szintén magtárakba került.

A hajnali ködök, valamint a jelentős csapadékmennyiség miatt a napraforgónál számolni kellett a tányérbetegség megjelenésével, és mindkét növénykultúránál növelte a költségeket, hogy szükség volt az állományok mesterséges szárítására.

Az őszi káposztarepcét a termelők az előző évhez hasonlóan közel 19 ezer hektáron, időben elvetették. A frissen kikelt, közepesen erős növényeket az enyhe, csapadékos időjárás miatt a szokásosnál nagyobb mértékben veszélyeztetik a rovarok és a mezei pockok – jelezte a vezető, aki szerint a kártevőkkel szemben a téli idő hozhat megoldást.

Az őszi árpával a tervezett 25 ezer hektárt szinte teljes egészében bevetették, az előirányzott 127 ezer hektárnyi őszi búzából több mint 100 ezer hektár vetése ugyancsak befejeződött. Ezeknél a kultúráknál egy esetleges újabb enyhe tél kedvezhet a sárgarozsda betegség kialakulásának. Amennyiben nem lesz tartósan mínusz 10 fok alatti hőmérséklet a következő hónapokban, és a kora tavasz ismét a megszokottnál hűvösebb lesz, újra járványos méreteket ölthet ez a gombabetegség – emelte ki Hubai Imre Csaba.

(MTI)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Megjelent: Védekezés hazánk jelentős szántóföldi kártevői ellen

2020. szeptember 22. 10:20

Jelen kiadvány létrejöttének hátterében az Agrofórum Kiadó Kft. szerkesztőbizottságának és az ADAMA Hungary Zrt. munkatársainak azon törekvése húzódik meg, melynek fő céljai a fontosabb kártevőkkel kapcsolatos aktuális védekezési információk egységes megjelenítése és azok termelőkhöz történő eljuttatása.

A BASF felvásárolja az L-glufozinát-ammónium, szabadalommal védett technológiát

2020. szeptember 15. 09:43

A BASF felvásárolta az L-glufozinát-ammónium szabadalommal védett Glu-L™ technológiát az AgriMetis™-től. E vállalat vezető szerepet tölt be a növényvédelem biotechnológiai innovációs fejlesztésének területén, és a BASF Mezőgazdasági Megoldások divíziója ezzel a tökéletesített technológiával még hatékonyabb terméket kínálhat ügyfeleinek a nem kívánt gyomok elleni védekezéshez.

3 millió tonna növényvédő szert használunk évente

2020. szeptember 11. 11:38

Haszonnövényeink és állataink védelme érdekében jelenleg globálisan 3 millió tonna peszticidet használunk fel évente. Magyarországon 2018-ban a legutolsó szerforgalmi jelentés alapján 26,5 tonna növényvédő szer került forgalomba, melyek 40%-a gyomirtó, 27%-a gombaölő, 16%-a talajfertőtlenítő, 8%-a rovarölő szer volt.

Súlyos eredmény: 458 olimpiai medencényi illegális növényvédő szer

2020. július 27. 13:08

A növényvédelem sikeressége számos tényezőn múlik. Az egyik, talán kevésbé ismert probléma az illegális növényvédőszer-kereskedelem és -hamisítás, mely az évek folyamán egyre jelentősebbé válik.

Olajtökvetéseink gyomnövényei

2019. március 20. 07:35

Az országos szántóföldi gyomfelvételezések az olajtökkultúrára nem terjednek ki, ugyanakkor a gyomszabályozási stratégiák hatékonyságának növelése céljából fontos lenne a magyarországi olajtökvetések gyomviszonyainak naprakész ismerete. E tanulmány célja, hogy egyfajta hiánypótlásként bemutassa a hazai olajtökvetések legfontosabb gyomnövényeit.

Inváziós kártevők: az inváziós tölgy csipkéspoloska

2019. február 1. 09:50

Városi fákon, de erdőkben is már július elejére/közepére látványos lombelszíneződést idézhet elő az inváziós tölgy csipkéspoloska, ami jól elkülöníthető az aszály miatti, illetve az őszi levélsárgulástól. A rovarfaj földrajzi elterjedéséről, tápnövényeiről, életmódjáról, a tölgyekre kifejtett hatásáról és az ellene való védekezés lehetőségeiről szól az Inváziós kártevők sorozatunk ezen írása.

Bevált megoldások a kukorica gyomirtására

2018. március 3. 10:32

A kukorica gyomirtásának szakszerű és költségtakarékos megoldására mutatunk be néhány, gyakorlatból vett termelői tapasztalatot.