Növényvédelem

Biztonságos napraforgó termesztés elérhető áron: Express® Plus

Agrofórum Online

A napraforgótermesztés színvonalának emelkedése révén e növény országos termésátlaga kb. 60 %-kal magasabb, mint 20 évvel ezelőtt volt.

A napraforgó egyike azon növényeknek, amelyeknek termesztéstechnológiája napjainkra teljesedett ki. A napraforgótermesztés színvonalának emelkedése révén e növény országos termésátlaga kb. 60 %-kal magasabb, mint 20 évvel ezelőtt volt.

A kondorosi Gabona zRt. növénytermesztési ágazatvezetője, növényvédelmi szakmérnöke Hunya Péter megosztotta velem, hogyan sikerült a napraforgóban rejlő potenciál kiaknázása a tavalyi évben.

A vállalkozás profilja a növénytermesztés, melyet 1000 hektáron folytatnak. A területnek közel felét öntözni is tudják, így kalászosok, takarmány kukorica, napraforgó mellett kertészeti növények termesztésével (csemegekukorica, zöldborsó, paradicsom) és vetőmag előállítással (kukorica, napraforgó, kalászos) is foglalkoznak. Hunya Péter feladata e növények vetésszerkezetének kialakítása, tápanyag utánpótlása, növényvédelmi, -ápolási munkák tervezése, végrehajtása. A kiváló termőhelyi adottságok (34-38 AK, csernozjom talaj) mellett az időjárási tényezők bizonytalansága nehezíti a termesztést. Minden évben juttatnak ki a szomszédos állattartó telepről vásárolt szerves trágyát a terület 10-20 %-ára.

A vetésforgóban folyamatosan szerepel a napraforgó, mely körülbelül 150 hektárt foglal el. A korábbi években az imidazol-rezisztens napraforgók termesztése folyt, melyet felváltott az ExpressSun® technológia. Tavaly április közepén a P64LE25 napraforgó hibrid került elvetésre (62 ezer mag/ha vetőmagnormával). A napraforgó nagyon szép habitussal bírt, erős szárral, nagy kalapokkal rendelkezett és a szemek is megfelelően telítődtek.

A területekre jellemző gyomok – parlagfű, szerbtövis, varjúmák, fekete ebszőlő – elleni védelemre május második hetében került sor, a gyomok 2-4 leveles állapotában. A 45 g/ha Express® 50 SX® mellé 3kg/ha nitrogén műtrágya, illetve a Trend® 90 nedvesítőszer került.

A hatás pedig nem maradt el. A szakember elmondása szerint a gyomirtást követő 7-10. napon a tünetek jól kivehetőek voltak, 2-3 hét múlva pedig már egy élő gyomot sem lehetett látni a területen. Ezzel szemben az állományon semmi jelét nem lehetett tapasztalni a gyomirtásnak – fitotoxikus tünetek nem jelentkeztek – , így a gyomirtás nem gátolta a napraforgó növekedését, fejlődését. Hunya Péter beszámolója szerint a gyomirtás eredményes volt, az állomány betakarításig gyommentes maradt.

A napraforgó betegségeit a gazdaságban kiemelt jelentőséggel kezelik. Az alternáriától kezdve egészen a fehérpenészes rothadásig, minden betegséget fontosnak tartanak, mivel ezek minőségrontó és terméscsökkentő tényezők. Ez az oka annak, hogy a tünetek kialakulását megelőzően, preventív jelleggel végzik el a gombaölő szeres védekezést. A napraforgó 6-8 lomblevélpáros állapotában DuPont™ Acanto® Plus gombaölő szerrel történt meg a kórokozók elleni védelem, mely rovarölő szerrel lett kiegészítve. (A gazdaságban e termék már bizonyított a kalászosok lombvédelmében.) A napraforgó szára és levele betegségektől mentes volt, se foltosodást, se rothadást nem tapasztaltak. Az Acanto® Plus hosszú tartamhatással rendelkezett, egészségesen tartotta az állományt egészen a betakarításig (később, a nyári időszakban már nem volt nagy fertőzési nyomás). A pozitív élettani hatásának köszönhetően a kezelt állományok levélzete robosztusabbá, sötétebb zöld színűvé vált.

A napraforgó táblák szeptember elején történő betakarítását megelőzően desszikálásra került sor. A DuPont növényvédelmi technológiával a napraforgó terület 80%-án nettó 4 t/ha termésátlagot sikerült elérniük. Mind a szakember mind a cég vezetői meg voltak elégedve a növényállománnyal, a learatott terméssel és a növényvédelemmel egyaránt.

A növényvédelmi terv kialakítása során a szakmérnök és a gazdaság számára a legfontosabb döntési szempont az egyes készítmények hatékonysága. Az alacsony, sok esetben kiszámíthatatlan felvásárlási árak mellett azonban nagyon fontosnak tartják, hogy a készítményekhez reális áron tudjanak hozzájutni, ezáltal fenn tudják tartani a termelés gazdaságosságát. Elsősorban e két szempont figyelembe vételével esett a választás a DuPont technológia alkalmazására. Az Express® 50 SX® gyomirtó szer és az Acanto® Plus gombaölő szer megvásárlása az Express® Plus kereskedelmi csomag keretében történt. A csomagban rejlő kedvezmény révén sikerült a napraforgó növényvédő szer költségét csökkenteni. Hunya Péter saját tapasztalataira támaszkodva bátran javasolja minden termelőnek a DuPont™ Express® Plus napraforgó technológia alkalmazását! Megbízható és elérhető áron hozzáférhető!

Kmellár-Kürtösi Mónika

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Megjelent: Védekezés hazánk jelentős szántóföldi kártevői ellen

2020. szeptember 22. 10:20

Jelen kiadvány létrejöttének hátterében az Agrofórum Kiadó Kft. szerkesztőbizottságának és az ADAMA Hungary Zrt. munkatársainak azon törekvése húzódik meg, melynek fő céljai a fontosabb kártevőkkel kapcsolatos aktuális védekezési információk egységes megjelenítése és azok termelőkhöz történő eljuttatása.

A BASF felvásárolja az L-glufozinát-ammónium, szabadalommal védett technológiát

2020. szeptember 15. 09:43

A BASF felvásárolta az L-glufozinát-ammónium szabadalommal védett Glu-L™ technológiát az AgriMetis™-től. E vállalat vezető szerepet tölt be a növényvédelem biotechnológiai innovációs fejlesztésének területén, és a BASF Mezőgazdasági Megoldások divíziója ezzel a tökéletesített technológiával még hatékonyabb terméket kínálhat ügyfeleinek a nem kívánt gyomok elleni védekezéshez.

3 millió tonna növényvédő szert használunk évente

2020. szeptember 11. 11:38

Haszonnövényeink és állataink védelme érdekében jelenleg globálisan 3 millió tonna peszticidet használunk fel évente. Magyarországon 2018-ban a legutolsó szerforgalmi jelentés alapján 26,5 tonna növényvédő szer került forgalomba, melyek 40%-a gyomirtó, 27%-a gombaölő, 16%-a talajfertőtlenítő, 8%-a rovarölő szer volt.

Súlyos eredmény: 458 olimpiai medencényi illegális növényvédő szer

2020. július 27. 13:08

A növényvédelem sikeressége számos tényezőn múlik. Az egyik, talán kevésbé ismert probléma az illegális növényvédőszer-kereskedelem és -hamisítás, mely az évek folyamán egyre jelentősebbé válik.

Jelenleg még kevés a kórokozó és a kártevő a növényállományokban

2020. március 9. 11:52

Jelenleg számottevő mennyiségű kórokozó vagy kártevő nem fertőzi az állományokat, de az idősebb leveleken azért megtalálhatóak az őszi fertőzés tünetei.

Ökológiai gazdálkodásban felhasználható egyszerű anyagok I. rész

2020. február 28. 04:38

Háztartásokban is megtalálhatók, és akár a helyi abc-ben is megvásárolhatók azok az anyagok, melyekről talán nem is gondolnánk, hogy növényvédelmi célra alkalmasak.

A csemegeszőlő-termesztés növényvédelmi kihívásai

2019. március 23. 10:36

A csemegézés a termesztési precizitás mellett fokozottabb figyelmet, megelőző jellegű hozzáállást és kiemelt növényvédelmi szakértelmet igényel, annak ellenére, hogy azonos kórokozóktól, kártevőktől, járványoktól, időjárási nehézségektől kell évről évre megvédeni a termést, mint a borszőlő esetén.

Mitől lett foltos a körtefa levele?

2019. szeptember 27. 04:37

Cs. Pál kérdése: Körtefám levelei már intenzíven hullásnak indultak. A leveleken narancssárga nagyobb méretű, és kisebb fehér közepű foltokat is találtam. Mi okozza ezt?