Növényvédelem

Biztonságosabb élelmiszer: egyeztetés a hamis és illegális növényvédő szerek visszaszorításáról

Növényvédelmi Szövetség

A hamis és illegális növényvédő szerek kereskedelme elleni fellépés jegyében harmadik alkalommal egyeztettek a visegrádi országok adó-, vám- és növényvédelmi hatóságai a Magyar- és az Európai Növényvédelmi Szövetség szervezésében, Kisvárdán megrendezett III. Visegrádi Tanácskozáson, 2018. november 14-15-én.

Az Európai Unióban a kábítószerek után a szervezett bűnözés második legjövedelmezőbb bevételi forrása az élelmiszerlánchoz tartozó termékekkel kapcsolatos visszaélés, ezek visszaszorítására európai és nemzeti szinten is komoly küzdelem folyik.

A hamis és illegális növényvédő szerek a teljes élelmiszerláncban kockázatot jelentenek, ezért a Növényvédelmi Szövetség és az Európai Növényvédelmi Szövetség küldetésének tekinti a növényvédő szerek hamisítása és illegális kereskedelme elleni fellépést és a felhasználók tájékoztatását.

Szalkai Gábor, a Növényvédelmi Szövetség ügyvezetője hozzátette:

„A Növényvédelmi Szövetség fontos feladata a felhasználók és a fogyasztók tájékoztatása és a termékek helyes alkalmazásának elősegítése. A Szövetség Hamisítás Elleni Munkacsoportot működtet, és olyan szakmai egyeztetéseknek biztosít teret, mint a mostani Visegrádi Tanácskozás is. A konferencia eredményeként azt várjuk, hogy hosszú távon a hamis és illegális növényvédőszerek forgalma, s ezáltal a felhasználók és fogyasztók kockázata csökkenjen.”

Szalkai Gábor (Fotó: Bujdosó-Baranyi Krisztina, Tartalomgyár)

A két napos konferencia során a visegrádi országok (Csehország, Lengyelország, Magyarország, Szlovákia) nemzeti hatóságai a mindennapi működés során gyűjtött tapasztalataikat osztották meg egymással.

A szervezetek a nemzetközi és nemzeti szabályozás alkalmazási módjait, a hamis és illegális növényvédő szerek kereskedelmének gyakorlatát, az ilyen áruk gyártásának, mozgásának, a határátlépésének módját, a kereskedők vevőszerzési gyakorlatait tekintették át konkrét esetek kapcsán. A konferencia kiemelt célja, hogy a hatóságok gördülékenyebben tudjanak együttműködni a határokon átívelő illegális kereskedelmi láncok felszámolásában és ahol szükséges, akár egyszerre, összehangoltan lépjenek fel.

Fotó: Bujdosó-Baranyi Krisztina, Tartalomgyár

Ilyen összehangolt akció volt a nemrégiben lezajlott, Europol által koordinált és az Európai Csalásellenes Hivatal (OLAF) támogatott SILVER AXE III fedőnevű akció is, melynek keretében mintegy 360 tonna engedély nélküli vagy hamisított növényvédőszert foglaltak le Európában.

A hamis és illegális növényvédőszerek:
• ismeretlen, ellenőrizetlen összetételük miatt veszélyt jelenthetnek a felhasználójukra,
• károsíthatják, akár tönkre is tehetik a termést,
• szennyezhetik a talajt, az ivóvizet és a környezetet, valamint
• az ezekkel kezelt növények ismeretlen mennyiségű és összetételű növényvédőszer-maradékot tartalmazhatnak, ami a termést eladhatatlanná teszi.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Megjelent: Védekezés hazánk jelentős szántóföldi kártevői ellen

2020. szeptember 22. 10:20

Jelen kiadvány létrejöttének hátterében az Agrofórum Kiadó Kft. szerkesztőbizottságának és az ADAMA Hungary Zrt. munkatársainak azon törekvése húzódik meg, melynek fő céljai a fontosabb kártevőkkel kapcsolatos aktuális védekezési információk egységes megjelenítése és azok termelőkhöz történő eljuttatása.

A BASF felvásárolja az L-glufozinát-ammónium, szabadalommal védett technológiát

2020. szeptember 15. 09:43

A BASF felvásárolta az L-glufozinát-ammónium szabadalommal védett Glu-L™ technológiát az AgriMetis™-től. E vállalat vezető szerepet tölt be a növényvédelem biotechnológiai innovációs fejlesztésének területén, és a BASF Mezőgazdasági Megoldások divíziója ezzel a tökéletesített technológiával még hatékonyabb terméket kínálhat ügyfeleinek a nem kívánt gyomok elleni védekezéshez.

3 millió tonna növényvédő szert használunk évente

2020. szeptember 11. 11:38

Haszonnövényeink és állataink védelme érdekében jelenleg globálisan 3 millió tonna peszticidet használunk fel évente. Magyarországon 2018-ban a legutolsó szerforgalmi jelentés alapján 26,5 tonna növényvédő szer került forgalomba, melyek 40%-a gyomirtó, 27%-a gombaölő, 16%-a talajfertőtlenítő, 8%-a rovarölő szer volt.

Súlyos eredmény: 458 olimpiai medencényi illegális növényvédő szer

2020. július 27. 13:08

A növényvédelem sikeressége számos tényezőn múlik. Az egyik, talán kevésbé ismert probléma az illegális növényvédőszer-kereskedelem és -hamisítás, mely az évek folyamán egyre jelentősebbé válik.

Az élelmiszeripar fejlődésének kiemelt területei: minőség, élelmiszer-biztonság, nyomonkövethetőség

2019. január 23. 10:58

A fogyasztói megítélés helyreállításakor a feldolgozókon kívül a termékpálya egyéb szereplőire is ki kell terjeszteni a folyamatban megvalósuló törekvéseket, hiszen a legfontosabb, hogy megfelelő minőségű és élelmiszer-biztonsági szempontból kockázatmentes élelmiszer kerüljön a kosárba.

Gazdaságélénkítést és környezeti fenntarthatóságot is szolgál a BIOEAST

2020. február 21. 11:17

A konferencián a közép-kelet-európai régió országainak döntéshozói egységesen álltak ki amellett, hogy a mezőgazdasági alapanyag-termelő szerep helyett egy magasabb hozzáadott értéket előállító, élelmiszer- és biomassza termelésre épülő agrárgazdasági modellt kívánnak erősíteni.

2021-től: Horizont Európa - Új uniós kutatási és innovációs keretprogram

2019. november 26. 09:30

A minél eredményesebb pályázatok érdekében az Agrárminisztérium, a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal és az Agrárinformatikai Klaszterrel együttműködésben 2020 első negyedévében konferenciát szervez, ahol a forrásszerzés gyakorlati lehetőségeit és eddigi tapasztalatait is bemutatják.

Nélkülözhetetlen a praxismenedzsment! - 12. Praxismenedzsment Konferencia az Állatorvostudományi Egyetemen

2018. november 27. 12:10

A praxismenedzsment jelentősége messze túlmutat a pénzen: munkaügyi kérdések, munkaszervezés, pénzügyi folyamatok optimalizálása. Tudatos praxismenedzsment nélkül összecsapnak az ember feje felett a hullámok.


Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/digitalnomads/public_html/staging/releases/20240911215937/public/cms/wp-includes/functions.php on line 5420