Növényvédelem

Brazíliában is megjelent a szójarozsda

Agrofórum Online

A szójarozsda (Phakopsora pachyrhizi) a Föld trópusi és szubtrópusi területein a szója legnagyobb termésveszteséget okozó betegsége.

A szója a világ egyik legfontosabb termesztett növénye, az összes szántóföldi terület 6 %-át foglalja el. Magja kiváló fehérjeforrás, olaja széleskörűen felhasználható.

Brazíliában, a világ második legnagyobb szójatermesztő országában az idei szezonban az ország jelentős részét sújtó aszály miatt az előrejelzésnél kissé alacsonyabb termésmennyiségre számítanak. A ország szántóföldi növénytermesztését számos területen egyhangúság jellemzi. A legtöbb esetben a szóját – másodvetésként – kukorica követi. A korai érésű, rövid tenyészidejű szójafajták betakarítása után még lehetőség van egy második növény termesztésére is, mely gazdasági szempontból vitathatatlanul előnyt jelent. Ugyanakkor a szója-kukorica egyeduralom kedvező körülményeket teremt növényvédelmi problémák kialakulásához. A brazil agrárszakemberek ezért egyre nyomatékosabban hívják fel a gazdák figyelmét arra, hogy az egy termelési szezonban egymás után vetett szója és kukorica nem egyenértékű a hagyományos vetésváltással, ahol évente más-más növény kerül az adott területre. A helyzet még súlyosabb, ha egy termelési szezonon belül egymás után kétszer szóját vetnek. A növény-egészségügyi kérdések miatt a mezőgazdasági szempontból igen jelentős Mato Grosso szövetségi állam területén ezt a gyakorlatot be is tiltották. Tavaly Brazília három szövetségi államában a hatalmas termésveszteséget okozni képes gombás betegség, a szójarozsda megjelenését regisztrálták. A betegség adott régióban való megjelenésekor a szójatáblák preventív fungicides kezelését haladéktalanul el kell végezni a fertőzés tovaterjedésének megakadályozása érdekében.

A szójarozsda (Phakopsora pachyrhizi) a Föld trópusi és szubtrópusi területein a szója legnagyobb – akár 80 %-ot is elérő – termésveszteséget okozó betegsége. Erős fertőzés esetén a növények elvesztik a leveleiket, a termés kényszeréretté válik. A gomba Afrikából indult világhódító útjára. Elhagyva a fekete kontinenst, Ázsiában jelent meg, majd Dél-Amerika következett, a legújabban fertőzött területek Észak-Amerikában találhatók. A kórokozó ellen genetikai, agrotechnikai és vegyszeres úton lehet védekezni. Minderről a www.soybeanandcorn.com, http://ijagcs.com, http://www.agweb.com című weboldalakon lehet bővebben tájékozódni.

Összeállította és fordította: Polgárné Balogh Eszter

(Agrofórum Online)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Megjelent: Védekezés hazánk jelentős szántóföldi kártevői ellen

2020. szeptember 22. 10:20

Jelen kiadvány létrejöttének hátterében az Agrofórum Kiadó Kft. szerkesztőbizottságának és az ADAMA Hungary Zrt. munkatársainak azon törekvése húzódik meg, melynek fő céljai a fontosabb kártevőkkel kapcsolatos aktuális védekezési információk egységes megjelenítése és azok termelőkhöz történő eljuttatása.

A BASF felvásárolja az L-glufozinát-ammónium, szabadalommal védett technológiát

2020. szeptember 15. 09:43

A BASF felvásárolta az L-glufozinát-ammónium szabadalommal védett Glu-L™ technológiát az AgriMetis™-től. E vállalat vezető szerepet tölt be a növényvédelem biotechnológiai innovációs fejlesztésének területén, és a BASF Mezőgazdasági Megoldások divíziója ezzel a tökéletesített technológiával még hatékonyabb terméket kínálhat ügyfeleinek a nem kívánt gyomok elleni védekezéshez.

3 millió tonna növényvédő szert használunk évente

2020. szeptember 11. 11:38

Haszonnövényeink és állataink védelme érdekében jelenleg globálisan 3 millió tonna peszticidet használunk fel évente. Magyarországon 2018-ban a legutolsó szerforgalmi jelentés alapján 26,5 tonna növényvédő szer került forgalomba, melyek 40%-a gyomirtó, 27%-a gombaölő, 16%-a talajfertőtlenítő, 8%-a rovarölő szer volt.

Súlyos eredmény: 458 olimpiai medencényi illegális növényvédő szer

2020. július 27. 13:08

A növényvédelem sikeressége számos tényezőn múlik. Az egyik, talán kevésbé ismert probléma az illegális növényvédőszer-kereskedelem és -hamisítás, mely az évek folyamán egyre jelentősebbé válik.

Frisspiaci cseresznye termesztése „kompakt váza” koronán

2019. március 24. 06:18

Hazánkban egyre több termelő kacérkodik a cseresznyetermesztés gondolatával. Vonzó az érésidejéből adódó korai árbevétel, a viszonylagos magas eladási ár, valamint a régmúltra visszanyúló termesztési hagyomány.

Az alma növényvédelmének sarkalatos pontjai

2018. május 23. 04:30

Az almáról nem csak azért kell külön beszélnünk, mert a legnagyobb jelentőségű gyümölcsünk, hanem mert meglehetősen sok kórokozója, kártevője van. Emiatt az almát átlagosan évente 10-12 permetezéssel javasolt kezelni, ha piacos terméket szeretnénk elérni

Jelentősen felerősödött a bagolylepke fajok aktivitása

2019. szeptember 3. 08:32

A bagolylepke fajok aktivitása nemcsak szántóföldön, de a szabadföldi zöldségkultúrákban is gondot okozhat. A csapdák napi 10-20-as egyedszámban fogják a káposzta, a C-betűs, a gamma, a felkiáltójeles, a vetési és a gyapottok bagolylepkéket.

A mákról és termesztéséről

2018. október 13. 02:34

Célszerűen gabonák után vetik. Mérsékelt tápanyagigényű növény. A talaj iránt – állítólag – igényes, a jó búzatalajokon díszlik legjobban és terem a legtöbbet.