Növényvédelem

Csökken a kiszabott növényvédelmi bírság összege

Agrofórum Online

A földi bejárás és légi felderítés során készített jegyzőkönyvek alapján szabják ki a növényvédelmi bírságot.

Évről évre jelentősen csökken a kiszabott növényvédelmi bírság összege, ami az állampolgárok jogkövető magatartásával is indokolható és bizonyítja, hogy a figyelemfelhívó, ismeretterjesztő tevékenységek hatására sokan a hatósági ellenőrzések megkezdése előtt elvégzik területük gyommentesítését – derül ki Fazekas Sándor földművelésügyi miniszter válaszából, amelyet Heringes Anita (MSZP) országgyűlési képviselő kérdésére adott.

Az Országgyűlés honlapján kedden megjelent, a parlagfű-mentesítési bírságokról szóló kérdésre adott miniszteri válasz szerint a parlagfű-felderítési hatósági eljárások során 2014-ben több mint 3,7 millió hektár mezőgazdasági területet ellenőriztek.

A földi bejárás és légi felderítés során készített jegyzőkönyvek alapján szabják ki a növényvédelmi bírságot. Az idén mintegy 1500, külterületet érintő határozat született és csaknem 73,2 millió forint bírságot vetettek ki, de ez a folyamatban lévő ügyek lezárásával még változhat – áll a dokumentumban.

A közölt adatok szerint tavaly 129,8 millió, 2012-ben 103,8 millió, 2011-ben pedig 167,1 millió forint volt a kiszabott bírság, de a tájékoztatásból az is kiderül, hogy ez az összeg 2008-ban meghaladta 425 millió forintot.

A jogszabályi kötelezettség betartatása érdekében az illetékes hatóságok minden év július 1-jétől parlagfű-felderítést végeznek, és ha fertőzött területet találnak, a jogszabályok alapján eljárnak a földhasználókkal, földtulajdonosokkal szemben.

A vonatkozó kormányhatározat kiemelt célként határozza meg az állami és önkormányzati tulajdonban álló területeken a folyamatos parlagfű-mentesítést, a közfoglalkoztatásban rendelkezésre álló források bevonásával. A felderítések ezeket a területeket is érintik.

Fazekas Sándor válasza szerint az adatokat áttekintve látható a parlagfű elleni közfoglalkoztatási programok közvetlen és közvetett pozitív hatása is, az elvégzett gyommentesítés miatt az állami és önkormányzati területeken egyre kevesebb növényvédelmi bírságot szabnak ki. Az idén mintegy 1 millió forint volt a kivetett bírság, a tavalyi 3,5 milliós és a tavalyelőtti 3 milliós után. Az adtok szerint 2008-ban ez az összeg 12 millió forint volt.

A kormány továbbra is mindent megtesz Magyarország parlagfű-fertőzöttségének tovább csökkentéséért, és azért, hogy ezáltal az allergiás, illetve asztmás megbetegedésben szenvedők életminősége javuljon – olvasható a földművelésügyi miniszter válaszában.

(MTI)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Megjelent: Védekezés hazánk jelentős szántóföldi kártevői ellen

2020. szeptember 22. 10:20

Jelen kiadvány létrejöttének hátterében az Agrofórum Kiadó Kft. szerkesztőbizottságának és az ADAMA Hungary Zrt. munkatársainak azon törekvése húzódik meg, melynek fő céljai a fontosabb kártevőkkel kapcsolatos aktuális védekezési információk egységes megjelenítése és azok termelőkhöz történő eljuttatása.

A BASF felvásárolja az L-glufozinát-ammónium, szabadalommal védett technológiát

2020. szeptember 15. 09:43

A BASF felvásárolta az L-glufozinát-ammónium szabadalommal védett Glu-L™ technológiát az AgriMetis™-től. E vállalat vezető szerepet tölt be a növényvédelem biotechnológiai innovációs fejlesztésének területén, és a BASF Mezőgazdasági Megoldások divíziója ezzel a tökéletesített technológiával még hatékonyabb terméket kínálhat ügyfeleinek a nem kívánt gyomok elleni védekezéshez.

3 millió tonna növényvédő szert használunk évente

2020. szeptember 11. 11:38

Haszonnövényeink és állataink védelme érdekében jelenleg globálisan 3 millió tonna peszticidet használunk fel évente. Magyarországon 2018-ban a legutolsó szerforgalmi jelentés alapján 26,5 tonna növényvédő szer került forgalomba, melyek 40%-a gyomirtó, 27%-a gombaölő, 16%-a talajfertőtlenítő, 8%-a rovarölő szer volt.

Súlyos eredmény: 458 olimpiai medencényi illegális növényvédő szer

2020. július 27. 13:08

A növényvédelem sikeressége számos tényezőn múlik. Az egyik, talán kevésbé ismert probléma az illegális növényvédőszer-kereskedelem és -hamisítás, mely az évek folyamán egyre jelentősebbé válik.

A parlagfű pollenszórása már okozhat allergiás tüneteket

2019. július 29. 08:06

A szezon tetőzése az előző évek tapasztalatai alapján szeptember első felében várható.

Parlagfű helyzet: újrahajt a kaszálás után, megjelent a pollen is

2018. július 17. 06:56

Június hónap végén egy Nyugat felől érkező hidegfront hatására az ország Nyugati részén jelentős mennyiségű az Észak-keleti részén viszont alig mérhető mennyiségű csapadék hullott. Július hónap első dekádjában egy újabb markáns hidegfont az ország Nyugati, Dél-keleti felében jelentős mennyiségű, míg az Észak-keleti és Középső felében csak az aratást késleltető, jelentéktelen mennyiségű csapadékot hozott.

"Parlagfű kisokos": a Nébih ingyenes kiadványa általános iskolásoknak

2019. augusztus 17. 07:38

A Nébih folyamatosan dolgozik a parlagfűvel kapcsolatos ismeretek minél szélesebb körű elterjesztése érdekében, és kiemelten fontosnak tekinti, hogy a felnövekvő generáció is megismerje hazánk legelterjedtebb gyomnövényét.

Aktuális parlagfű és pollen helyzetkép

2019. július 25. 09:10

Az elmúlt időszak igencsak bővelkedett időjárási anomáliában mind a hőmérséklet mind a csapadékot illetően. A csapadékhiány hatására a fűfélék és a természetes vegetáció egyéb fajai is szenvednek, elszáradnak, ezzel teret biztosítanak a szárazságtűrő fajok, a parlagfű számára.