Növényvédelem

Denevérek a kukoricatábla felett

Agrofórum Online

Illinois államban (USA) szabadföldi kísérleteket állítottak be annak érdekében, hogy a denevérek növényvédelemben betöltött szerepéről, ökológiai és ökonómiai hatásáról pontosabb kép rajzolódjon ki.

A denevérek ragadozó állatok, fő táplálékukat a rovarok alkotják. Illinois államban (USA) szabadföldi kísérleteket állítottak be annak érdekében, hogy e hasznos emlős állatok növényvédelemben betöltött szerepéről, ökológiai és ökonómiai hatásáról pontosabb kép rajzolódjon ki. A szántóföldi kultúrák közül a kukoricára esett a választás, mert a denevérek egyik kedvelt zsákmányállata a kukorica-bagolylepke (corn earworm) itt nagy mennyiségben rendelkezésre állt.

A hernyók dollármilliárdokban mérhető termésveszteséget okoznak a kukorica, gyapot, paradicsom és más termesztett növényeken való kártételük következtében. A kukoricacsövön táplálkozó lárva a közvetlen károkozáson kívül, rágása nyomán utat nyit gombás eredetű betegség megtelepedésének is, mely kórokozó toxintermelése révén veszélyt jelent a fogyasztókra, valamint takarmánybiztonsági kockázatokat rejt.

A denevérek kártevőgyérítő szerepének tisztázása érdekében a kukoricatáblába olyan hálós ketreceket helyeztek el (390 m2 területű, kb. 7 m magas), melyeken keresztül a falánk ragadozók nem tudtak átjutni. A körülkerített területeket nappalra kinyitották, hogy a madarakat ne akadályozzák a táplálkozásban. A teljesen nyitott kontroll területeken a rovarevők (madarak, denevérek) akadály nélkül bármikor hozzájuthattak a zsákmányállathoz. A zárt területekre nappal a madarak bejutottak, éjszakára viszont a denevérek ki voltak zárva. Így lehetővé vált a madarak hatásának kiküszöbölésével a denevérek szerepének vizsgálata.

Az ismert volt, hogy a denevérek szívesen fogyasztják a kukorica-bagolylepkét, de az kérdésként merült fel, hogy vajon képesek-e a hernyópopuláció összezsugorodásához elegendő mennyiségű lepke elpusztítására.

A kétéves vizsgálati periódus (2013, 2014) adatai alapján megállapítható volt, hogy a denevérek elől zárt területeken közel 60 %-kal több lárva élt a kontrollhoz képest. Ugyanitt több, mint 50 %-kal nőtt a csövenként károsított magok száma. A kártétel nyomán megtelepedő gombás eredetű kórokozó jelenléte szignifikánsan nagyobb volt és magasabb toxinkoncentrációt mértek a hálókkal elkerített területeken.

Ezek az adatok azt bizonyítják, hogy a denevérek a biológiai védekezés eszköztárában igen fontos tényezők. Amellett, hogy gyérítik a kukorica-bagolylepke populációját, tevékenységük nyomán kevesebb rovarölő szer felhasználására van szükség, közvetve a gombás fertőzés csökkentésében is szerepet játszanak. A denevérek a társadalom számára nagy hasznot hajtanak, mely világviszonylatban kb. 1 milliárd dollár értéket képvisel. A kísérletről bővebben a http://news.siu.edu/2015/09/091415tjc15041.php címen olvasható.

Összeállította és fordította: Polgárné Balogh Eszter

(Agrofórum Online)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Megjelent: Védekezés hazánk jelentős szántóföldi kártevői ellen

2020. szeptember 22. 10:20

Jelen kiadvány létrejöttének hátterében az Agrofórum Kiadó Kft. szerkesztőbizottságának és az ADAMA Hungary Zrt. munkatársainak azon törekvése húzódik meg, melynek fő céljai a fontosabb kártevőkkel kapcsolatos aktuális védekezési információk egységes megjelenítése és azok termelőkhöz történő eljuttatása.

A BASF felvásárolja az L-glufozinát-ammónium, szabadalommal védett technológiát

2020. szeptember 15. 09:43

A BASF felvásárolta az L-glufozinát-ammónium szabadalommal védett Glu-L™ technológiát az AgriMetis™-től. E vállalat vezető szerepet tölt be a növényvédelem biotechnológiai innovációs fejlesztésének területén, és a BASF Mezőgazdasági Megoldások divíziója ezzel a tökéletesített technológiával még hatékonyabb terméket kínálhat ügyfeleinek a nem kívánt gyomok elleni védekezéshez.

3 millió tonna növényvédő szert használunk évente

2020. szeptember 11. 11:38

Haszonnövényeink és állataink védelme érdekében jelenleg globálisan 3 millió tonna peszticidet használunk fel évente. Magyarországon 2018-ban a legutolsó szerforgalmi jelentés alapján 26,5 tonna növényvédő szer került forgalomba, melyek 40%-a gyomirtó, 27%-a gombaölő, 16%-a talajfertőtlenítő, 8%-a rovarölő szer volt.

Súlyos eredmény: 458 olimpiai medencényi illegális növényvédő szer

2020. július 27. 13:08

A növényvédelem sikeressége számos tényezőn múlik. Az egyik, talán kevésbé ismert probléma az illegális növényvédőszer-kereskedelem és -hamisítás, mely az évek folyamán egyre jelentősebbé válik.

Fainjektálás: gyümölcsfákon tilos!

2019. április 15. 09:02

Zsigó György, a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara budapesti szervezetének alelnöke az időszerű közterületi növényvédelmi teendőket osztotta meg.

Egy kalászos gombaölő szer, ami eleget tesz a jelen és a jövő elvárásainak egyaránt

2020. május 5. 15:38

A KITE Zrt. évtizedek óta jelen van a magyar növényvédőszer-piacon és rendszeresen megújuló termékpalettát kínál partnereinek. A termékválaszték az új piaci igényeknek és lehetőségeknek megfelelően folyamatosan bővül. Tevékenységüket meghatározza az a törekvés, hogy kínálatukban saját márkás és ellenőrzött beszállítóktól származó, korszerű növényvédő szerek, és innovatív, komplex növényvédelmi megoldások egyaránt szerepeljenek.

A károsító helyzet alakulása 2019-ben és várható következményei

2019. november 13. 13:47

A drótféreg és cserebogár pajor fertőzöttséggel a jelenlegi helyzetben hosszabb távon, így 2020- évben is fokozottan számolni kell, ezért minden eszközt fel kell használni az imágó- és lárvakártételek csökkentése érdekében.

Kényes, de meghálálja a törődést a burgonya

2019. április 27. 05:36

A sikeres növénytermesztés minden esetben a jól megfontolt fajtaválasztással indul. Nincs ez másképp a burgonyánál sem.