Növényvédelem

Gazdák figyelmébe: Új szabályok a növényvédelemben – Előadás az AGROmashEXPO-n

Agrofórum Online

Növényvédelmi gépek műszaki felülvizsgálata; közterület kezelése; lakott terület mellett folytatott permetezés esetén bejelentési kötelezettség.

Az FM és a Magyar Turizmus Zrt. Agrármarketing Vezérigazgatóság együttes szervezésében 2016. január 29-én „Gazdák figyelmébe – Új szabályok a növényvédelemben” címmel a NEBIH elnökhelyettese, Jordán László tartott előadást az AGROmashEXPO-n. A téma fontosságát mutatta, hogy az eseményen főként gyakorlati szakemberek jelentek meg.

Az előadás vezérvonala végig a környezetünk, egészségünk megőrzése érdekében végzendő felelősségteljes növényvédelmi gyakorlat fontossága körül mozgott. Így pl. táblázatos formában áttekintést kaptunk a 2014-ben végzett szermaradvány-vizsgálati eredményekről, jelezve, hogy főleg a zöldségféléknél (uborka, retek) többször tapasztaltak határszint-túllépést. 2015-os mérések szerint szintén a zöldségfélék (paprika, uborka) körében volt ilyen megállapítás. A kapott eredmények láttán a Greenpeace  saját vizsgálataival kezdeményezte a hatósági eljárást. A helyzetet botrányosnak tüntették fel, amely szerencsére közel sem ilyen súlyos, de maga a szermaradék-probléma figyelmeztetőleg hat a növényvédelemi tevékenységet végzőkre. 2012-2014 között a szerfelhasználást (szercsoportokra lebontva) vizsgálva kitűnt, hogy az integrált növényvédelmi szemlélet erősödése ellenére a szerfelhasználás 2013-ról 2014-re ötezer tonnával nőtt.

Ilyen előzmények és tények láttán a magas képzettségű szakemberek nélkül a növényvédelem gyakorlása mindig nagy kockázati veszélyt jelent, elég csak arra utalni, hogy milyen gyakran éri vád a növényvédelmet a méhészek részéről. Igaz, a méhpusztulásnak csupán 1-4 %-a vezethető vissza valós növényvédelmi okokra.

Az FVM 43/2010 rendelet felülvizsgálata, illetve annak módosítása mindenképpen megérett. Ezen belül is a főbb témák: növényvédelmi gépek műszaki felülvizsgálata; közterület kezelése; lakott terület mellett folytatott permetezés esetén bejelentési kötelezettség (pl. szomszédok tájékoztatására); vényhasználat minden I. kategóriájú szer vásárlása esetén. Kiemelt témának számít a deflektor alkalmazásának kötelezővé tétele, miután a csávázószerek kijuttatása során bekövetkező szersodródás/szerleválás okozta szennyezést deflektorral lehet megakadályozni.

Pontosításra került az engedély-visszavonás kérdése is az I. kategóriás szerek vonatkozásában („fehér könyv”). Így például kétéves eltiltást kell kiszabni jogosulatlan kiszolgálás esetén, egyéves eltiltás jár, ha lejárt engedéllyel tevékenykedik valaki vagy az előírásokat megszegi, ezzel az ember vagy állat egészségét veszélyezteti. Egy éven belüli ismételt jogsértés esetén soron kívüli továbbképzés lép életbe, ennek nem teljesítése esetén egy éves eltiltás. A soron kívüli továbbképzés minden fenti esetben is kötelező. A göngyöleg-téma visszatérő kérdés, a kiürült göngyölegek kezelése a termelő felelősségébe tartozik. Megtörtént az e-vény (elektronikus vény) bevezetése, tehát „papír nélkül” erre lehet a szert felírni.

Szintén bevezették, hogy minden növényorvosi vény mögött legyen a növényorvos és a termelő között egy évre szóló szerződés. Helyettesítő szer felírására van lehetőség (pl. ugyanolyan hatóanyagok esetén). A szerződés alapelveként a növényorvos tanácsát szigorúan figyelembe kell venni, csak ilyen előírás segítheti az integrált szemlélet megerősítését. A növényorvos és a termelő közötti szerződés bejelentési kötelezettsége számos kérdést vet fel, főleg magával a szerződés tartalmával kapcsolatban. Így abban a növényvédelmi szakember helyettesíthetőségére is utalni lehet, és meg lehet határozni a szerződés felbonthatóságát. Az is aktuális kérdés, hogy mikor köthet maga a szerkereskedő szerződést a termelővel. Számos olyan „kényes” kérdés is szóba került, melyek a növényvédelmi gyakorlatban vissza-vissza térnek. Ezt az összetett problémakört, a növényvédelemre háruló nagy felelősséget jelezték az előadás után a gyakorlati gazdák oldaláról elhangzott kérdések is.

(Dr. Kölcsei Tamás – Agrofórum Online)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Megjelent: Védekezés hazánk jelentős szántóföldi kártevői ellen

2020. szeptember 22. 10:20

Jelen kiadvány létrejöttének hátterében az Agrofórum Kiadó Kft. szerkesztőbizottságának és az ADAMA Hungary Zrt. munkatársainak azon törekvése húzódik meg, melynek fő céljai a fontosabb kártevőkkel kapcsolatos aktuális védekezési információk egységes megjelenítése és azok termelőkhöz történő eljuttatása.

A BASF felvásárolja az L-glufozinát-ammónium, szabadalommal védett technológiát

2020. szeptember 15. 09:43

A BASF felvásárolta az L-glufozinát-ammónium szabadalommal védett Glu-L™ technológiát az AgriMetis™-től. E vállalat vezető szerepet tölt be a növényvédelem biotechnológiai innovációs fejlesztésének területén, és a BASF Mezőgazdasági Megoldások divíziója ezzel a tökéletesített technológiával még hatékonyabb terméket kínálhat ügyfeleinek a nem kívánt gyomok elleni védekezéshez.

3 millió tonna növényvédő szert használunk évente

2020. szeptember 11. 11:38

Haszonnövényeink és állataink védelme érdekében jelenleg globálisan 3 millió tonna peszticidet használunk fel évente. Magyarországon 2018-ban a legutolsó szerforgalmi jelentés alapján 26,5 tonna növényvédő szer került forgalomba, melyek 40%-a gyomirtó, 27%-a gombaölő, 16%-a talajfertőtlenítő, 8%-a rovarölő szer volt.

Súlyos eredmény: 458 olimpiai medencényi illegális növényvédő szer

2020. július 27. 13:08

A növényvédelem sikeressége számos tényezőn múlik. Az egyik, talán kevésbé ismert probléma az illegális növényvédőszer-kereskedelem és -hamisítás, mely az évek folyamán egyre jelentősebbé válik.

Cherokee – Teljeskörű védelem a sikeres kalászos gabonatermesztés érdekében

2019. április 5. 10:01

A kalászos gabonák termesztése során a gazdálkodók különböző növénykórtani problémákkal találkozhatnak, amelyek egyaránt befolyásolják a várható termés mennyiségét és minőségét.

A fungicid-rezisztencia jelentősége

2019. január 14. 08:25

A kémiai védelem az integrált növényvédelem egyik jelentős eszköze. A növényvédő szerek, ezen belül is a fungicidek alkalmazásának eredményességét azonban számos tényező negatívan befolyásolja.

Télvégi növényvédelmi feladatok a kertekben: metszés és lemosó permetezés

2019. február 21. 04:36

Bár az éjszakák még fagypont körüliek, napközben azonban tavasziasan melengető az időjárás. A hóvirág kinyílott, duzzadnak a korán fakadó fák rügyei. Mindez azt sugallja, hogy közeleg a tavasz. Talajmunkát most még nem lehet végezni, mert nyirkos, nedves a talaj, de bőven akad más tennivaló a kertekben. Elő a fűrésszel, ágvágóval és a metszőollóval, ilyen időben bátran el lehet kezdeni a metszést.

Olvasóinktól: Fejér megyében is egyre több a rozsda és a lisztharmat

2018. január 30. 19:50

A lisztharmat és rozsda a Fejér megyei kalászos gabonákon is megjelent, ahogy repcében szárormányossal is lehet már találkozni.