Növényvédelem

Kalászosok gyomirtása a gyomviszonyok változása szerint

Agrofórum Online

Az Országos Gyomfelvételezés eredményei azt igazolják vissza, hogy a gyomflóra változása újabb kihívások elé állítja a növényvédelmet.

Az Országos Gyomfelvételezés eredményei azt igazolják vissza, hogy a gyomflóra változása újabb kihívások elé állítja a növényvédelmet. Kalászosokban különös figyelmet érdemlő fajok az ebszikfű, mezei acat, ragadós galaj és a napraforgó árvakelés.

A jelentős termésveszteségeket okozó ebszikfű évtizedek óta a leggyakoribb gyomnövény gabonában, annak ellenére, hogy a legtöbb használatban lévő hatóanyag jó hatékonyságú ellene. Mezei acattal fertőzött területen hangsúlyt kell fektetni a gyomfaj elleni vegyszeres védekezésre, hogy az acatfoltok terjeszkedését idejében megállítsuk. A gyomfaj elleni védelemben kiemelendő fontossággal bír a megfelelő mechanikai beavatkozásokra alapozott tarlókezelések jelentősége. A ragadós galaj a legnehezebben irtható kétszikű gabonagyomok közé tartozik, emellett már igen alacsony tőszám mellett is kimutatható termésveszteséget okoz. A napraforgó termesztése után hosszú évekig okozhat gyomosodási problémát, mélyről kelő, agresszív gyomnövényként. Az utóbbi években azt is figyelembe kell venni, hogy a herbicid-toleráns napraforgó hibridek árvakelései az ALS-gátló herbicidekkel szemben különböző szintű ellenállósággal rendelkeznek.

A DuPont kalászos gyomirtó szer ajánlata megoldást kínál a fent leírt problémák leküzdésére. A kalászosok gyomirtására kiváló készítmények közül választhatunk a DuPont ajánlatából. A tribenuron-metil + tifenszulfuron-metil hatóanyagú Granstar® Super 50 SX® a kalászosokban előforduló legtöbb kétszikű gyomnövény ellen kiváló hatású és rugalmas felhasználású, akár a zászlós levél megjelenéséig. Modern formulációjának köszönhetően könnyebb kezelhetőséget, jobb hatékonyságot biztosít. A Pointer® Star három hatóanyaga révén kiválóan irtja a gabonában előforduló jelentős kétszikű gyomfajokat, beleértve a ragadós galajt, mezei acatot és a herbicid-toleráns napraforgó árvakelését is. A gabona 3 leveles állapotától a zászlóslevél megjelenéséig kijuttatható és túlfejlett gyomok ellen is hatásos.


DuPont™ Granstar® SuperStar gyomirtó szerrel kezelt őszi búza állomány, Debrecen-Látókép, 2015. június 11.

A DuPont™ Granstar® SuperStar kalászos gyomirtó szer két szulfonilkarbamid és a fluroxipir kombinációja. Kedvező hektárköltsége mellett kiválóan és gyorsan irtja a gabona valamennyi jelentős kétszikű gyomnövényét. A készítmény további előnyös tulajdonsága, hogy mindhárom hatóanyag lebomlik a tenyészidő során, így nem jelent problémát a vetésváltásban még extrém száraz körülmények között sem. A Granstar® SuperStar minden gyomösszetétel esetében hatékony a kétszikű gyomnövények – az általános kalászos gyomfajok, mezei acat, ragadós galaj és herbicid-toleráns árvakelésű napraforgó ellen is. A gyomnövényekben a hatóanyagok gyorsan transzlokálódnak, a gyomnövények növekedése néhány órán belül leáll, így ezután már nem tudnak versenyezni a kultúrnövénnyel. Mindhárom hatóanyag rendkívül szelektív a kalászosokban így biztonságosan alkalmazható a zászlóslevél kiterüléséig (zabban 2 nóduszig).

A formulációk egyszerű használat mellett hatékonyan működnek valamennyi kalászos gabona gyomnövény ellen. Az SX® formulációban előállított termékek számos vizsgálat eredménye és a korábbi szántóföldi tapasztalatok szerint a permetlé, illetve a hatóanyagok jobb penetrációjának köszönhetően látványosabban, gyorsabban fejtik ki hatásukat még olyan gyomnövények ellen is, amelyeket vastag viaszbevonat borít vagy erősen szőrös a levelük. Ilyenek például a galaj, a füstike fajok vagy a fehér libaparéj, az árvácska és a porcsin keserűfű. A formulációnak köszönhetően ezek az SX® termékek a permetlében valódi oldatot képeznek. A gyakorlatban a tennivalókkal amúgy is túlterhelt permetezési szezonban nagy a jelentősége annak, hogy a permetezőgép tartályának kimosása egy-két vizes öblítésre csökken a megszokott több lépésből álló időigényes folyamat helyett. Használatukkal a drága, inaktív mosásra fordított idő akár 80 százalékkal is csökkenthető.


DuPont™ Pointer® Star gyomirtó szer hatása mezei acaton, Pély, 2014

A gabonatermesztők legfontosabb célja, hogy minél nagyobb hozamot, és minél jobb minőséget érjenek el aratáskor, melyhez elengedhetetlen a sikeres gombaölő szeres védekezés. A hatékonyság egyik alapvető feltétele, hogy a gombaölő szer kijuttatása megelőző jelleggel vagy a fertőzés kialakulásának lehető legkorábbi fázisában történjen. A magyarországi növényvédelmi gyakorlatban az őszi búza termesztők a késői lombbetegségek, illetve a kalászbetegségek ellen használják a legnagyobb mennyiségű gombaölő szert. Az elmúlt évek tapasztalata azonban rávilágított arra, hogy legalább ilyen fontos a korai lombbetegségek felismerése, még inkább megelőzése.

Mindhárom problematikus időszakban (korai lombbetegségek, késői lombbetegségek, kalászbetegségek) hatékony megoldást jelenthet a DuPont™ Wirtuoz® gombaölő szer, mely akár kalászos gyomirtással egy időben is kijuttatható. A Wirtuoz® gombaölő szer technológiai csomagokban is megvásárolható a DuPont gyomirtó szerekkel: a Wirtuoz® Super 25 hektár, míg a Wirtuoz® SuperStar 24 hektár kezelésére összeállított költségtakarékos megoldás.

További információk: www.novenyvedelem.dupont.co.hu
A DuPont készítmények felhasználása előtt olvassa el és kövesse a termékek csomagolásán lévő címke felhasználási utasításait!

(DuPont)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Megjelent: Védekezés hazánk jelentős szántóföldi kártevői ellen

2020. szeptember 22. 10:20

Jelen kiadvány létrejöttének hátterében az Agrofórum Kiadó Kft. szerkesztőbizottságának és az ADAMA Hungary Zrt. munkatársainak azon törekvése húzódik meg, melynek fő céljai a fontosabb kártevőkkel kapcsolatos aktuális védekezési információk egységes megjelenítése és azok termelőkhöz történő eljuttatása.

A BASF felvásárolja az L-glufozinát-ammónium, szabadalommal védett technológiát

2020. szeptember 15. 09:43

A BASF felvásárolta az L-glufozinát-ammónium szabadalommal védett Glu-L™ technológiát az AgriMetis™-től. E vállalat vezető szerepet tölt be a növényvédelem biotechnológiai innovációs fejlesztésének területén, és a BASF Mezőgazdasági Megoldások divíziója ezzel a tökéletesített technológiával még hatékonyabb terméket kínálhat ügyfeleinek a nem kívánt gyomok elleni védekezéshez.

3 millió tonna növényvédő szert használunk évente

2020. szeptember 11. 11:38

Haszonnövényeink és állataink védelme érdekében jelenleg globálisan 3 millió tonna peszticidet használunk fel évente. Magyarországon 2018-ban a legutolsó szerforgalmi jelentés alapján 26,5 tonna növényvédő szer került forgalomba, melyek 40%-a gyomirtó, 27%-a gombaölő, 16%-a talajfertőtlenítő, 8%-a rovarölő szer volt.

Súlyos eredmény: 458 olimpiai medencényi illegális növényvédő szer

2020. július 27. 13:08

A növényvédelem sikeressége számos tényezőn múlik. Az egyik, talán kevésbé ismert probléma az illegális növényvédőszer-kereskedelem és -hamisítás, mely az évek folyamán egyre jelentősebbé válik.

Megjelentek a Nufarm 2019-es növényvédelmi kiadványai

2019. február 25. 09:16

Letölthető a Nufarm növényvédelmi megoldások 2019, a Szántóföldi kultúrák, valamint a Szőlő- és gyümölcsültetvények növényvédelme 2019 is. Kibővült termékpalettánk részletes bemutatásával szeretnénk a gyakorlatban felmerülő kérdések megválaszolásához segítséget nyújtani Önnek.

Vetésforgó a kertben (I. rész)

2018. április 16. 10:59

Melyek azok a növények, amik egy adott évben egymás mellett termeszthetők úgy, hogy valamilyen módon segítik a mellé ültetett növény fejlődését?

Repce Különszám – ingyenesen letölthető szakmai kiadvány (PDF)

2019. február 26. 09:52

A Nufarmer magazin tavaszi különszámának főszereplője a repce, köszönhetően annak, hogy – bár Magyarországon nem mindenhol optimálisak számára a feltételek – az egyik legnagyobb árbevételű kultúra, stabil piaccal.