Folytatódik az amerikai Monsanto és kínai állami tulajdonú Nemzeti Vegyipari Társaság, a ChemChina közötti küzdelem.
Folytatódik az amerikai Monsanto és kínai állami tulajdonú Nemzeti Vegyipari Társaság –közismertebb nevén a ChemChina – közötti küzdelem a svájci Syngenta megszerzéséért. A másfél éve zajló licitben most a kínaiak állnak nyerésre a szerdán tett 43 milliárd dolláros ajánlatukkal. Olyannyira, hogy a helvét agrárvegyipari cégóriás menedzsmentje azt javasolja a részvényeseknek, hogy fogadják el a felvásárlási ajánlatot, amely az eddigi legnagyobb volumenű üzlet lenne kínai cégek részéről. Maga Michael Demaré vezérigazgató videóüzenetben vette pártfogásába a részvényenként 482 dollárról szóló készpénzes ajánlatot, amely tartalmaz egy 5 dolláros rendkívüli osztalékot is.
Demaré támogatása érthető is annak fényében, hogy a kínaiak megtartanák helyén a menedzsmentet. A ChemChina számára a Kínában zajló mezőgazdasági reform, a modernizáció műszaki-technológiai támogatásához lenne kiemelten fontos a svájci cég megszerzése – ezt Ren Jianxin elnök jelezte, ugyancsak videoüzenetben. A kínaiak ugyanakkor nem nagyon erőltették meg magukat, mindössze egymilliárd dollárral fejelték meg korábbi, elutasított ajánlatukat. Igaz, a felkínált 43 milliárd éppen 7 milliárd dollárral magasabb a Syngenta jelenlegi piaci értékénél, még úgy is, hogy a hírre az árfolyam 6 százalék feletti mértékben erősödött.
Tavaly a rivális Monsanto 47 milliárd dollár értékű összeolvadásra tett javaslatot – igaz készpénzkímélő formában. Hugh Grant vezérigazgató egyébként korábban jelezte, hogy nem mondtak le a Syngentáról, elképzelhető, hogy emelni fogják a tétet. A Syngenta azután vált felvásárlási célponttá, hogy a nyersanyag- és élelmiszerárak drasztikus csökkenése miatt a gazdálkodók egyre kevesebbet költenek a vetőmagokra és növényvédőszerekre és ez a gyártók nyereségén is meglátszik. A Syngenta frissen közzétett negyedik negyedéves jelentésében 17 százalékkal alacsonyabb, 1,3 milliárd dolláros profitról adott számot.
Nem mindenki lelkes a kínaiak szerepvállalása kapcsán, a UniCredit például leminősítette a Syngenta kötvényeit arra hivatkozva, hogy a készpénzes ügylet finanszírozásban kockázatokat lát. A ChemChina amúgy bevásárló körúton jár Európában, a múlt hónapban egymilliárd dollárt fizettek a német KraussMaffei gépgyártóért, továbbá 12 százalékos részesedést szereztek a svájci Mercuria energiakereskedő társaságban. Legnagyobb húzása azonban tavaly márciusban az olasz Pirelli gumiabroncsgyártó megvásárlása volt 7,1 milliárd euróért. Kriván Bence
Bevásárló körúton az ázsiai befektetők
A kínaiak külföldi cégvásárlásai között a csúcsot a CNOOC energiatársaság tartja a kanadai Nexen olajtársaság 2012-es, 15,1 milliárd dolláros megvásárlásával. A kínaiak az utóbbi időben aktivizálták magukat az M&A piacon, a januárban a Haier háztartásigép-gyártó vette át a General Electric hasonló profilú üzletágát 5,4 milliárd dollárért, illetve a legnagyobb amerikai mozihálózatot magáénak tudó Wanda vásárolta a meg 3,5 milliárdért a hollywoodi Legendary Entertainment stúdiót.
Szerző: VG