Növényvédelem

Könyvismertetés – Keszthelyi Sándor: Kártevők elleni védekezés lehetőségei

Agrofórum Online

A szerző újabb kötete felfogható akár a korábbi, a „Szántóföldi növények kártevői” című műve folytatásának is, de természetesen önálló könyvként is megállja helyét. Míg az előbbi a hazai szántóföldi növények kártevőinek bemutatását tartalmazza, jelen munka a növényevő kártevők összessége elleni védekezési lehetőségekre fókuszál, mindezt olvasmányos formában taglalva.

Az olvasó egy történeti áttekintés, illetve a főbb környezeti hatások tárgyalása után naprakész képet kaphat a jelen védekezés eljárásairól, az agrotechnikai, fizikai, biológiai és kémiai védekezés mellett az integrált és komplex védekezési szemléletekről is. Külön kiemelendő a raktári kártevők elleni védekezés részletes tárgyalása, valamint a megkülönböztetett jelentőségű kártevők kiemelése.

A mű egy rövid történeti áttekintéssel kezdődik, mely a kártevők elleni védekezés történetét foglalja össze, majd azonnal áttér a kártételt és védekezést befolyásoló élettelen és élő feltételek tárgyalására. Ez magába foglalja a fény, hő, víz hatásai mellett a kártevő biológiájának és a kártevő-növény kapcsolat jellegzetességeit is.

A kártevők elleni agrotechnikai védekezés ez után mintegy 25 oldalon kerül bemutatásra, magába foglalva a termőterület megválasztása mellett a talajművelést, tápanyag-utánpótlást, vetésszerkezetet, faj-, fajta-, illetve hibridválasztást, növényápolást és betakarítást is. Ezt a fizikai védekezés tárgyalása követi, mely kitér a különböző észlelési technikák bemutatására, de a kártevők elriasztásának vagy távoltartásának módjaira is. A biológiai védekezéssel foglalkozó mintegy 25 oldalon naprakész képet kaphatunk a kártevők természetes ellenségein alapuló technikák mellett a feromonokon alapuló védekezésről, az autocid védekezésről, sőt számtalan biológiai és magáról a biotechnológiai védekezési módról is. A kémiai védekezésről szóló rész a legterjedelmesebb, 50 oldalt tesz ki. Itt elsősorban a különböző zoocid hatóanyagokról és ezek hatásairól van szó, de teret kap a kijuttatási technológiák és a hatékonyságuk felmérésének tárgyalása is.

Ezt követi a kártevők elleni védekezés komplex szemlélete, majd az integrált védekezés bemutatása.

Két speciális téma is helyet kapott a könyv végén. Az egyik a raktári kártevők és az ellenük való védekezés sajátosságainak összefoglalása, mely magába foglalja mind a hagyományos, kemikáliákkal történő, mind pedig az újabb, környezetbarát módszerek bemutatását. A másik pedig a megkülönböztetett fontosságú kártevők és az ellenük való védekezés tárgyalása, különös tekintettel az idegenhonos és karantén kártevőkre, valamint ezek kategorizálására.

Nagy pozitívuma a könyvnek, hogy minden fejezet, illetve egység után a legújabb és legfontosabb szakirodalmi munkák felsorolásra kerülnek, lehetőséget adva ezáltal az olvasónak a további, részletesebb tájékozódásra egy-egy adott témában. Igen hasznos a könyv végén található fogalomjegyzék, mely segítségével az olvasó gyorsan megtalálhatja egy-egy adott fogalom előfordulását a könyvben oldalszámok szerint, valamint a szerzői jegyzék, ahol az idézett és felhasznált munkák szerzőit találhatjuk meg ugyanígy.

A könyv gyakorlati fontosságát az is mutatja, hogy több piacvezető cég nyújtott kiemelt támogatást megjelentetéséhez.

A könyv terjesztése a Líra Lant bolthálózaton, ill. az Agroinform Kiadó webáruházán (www.agroinform.hu/kiadványok,www.agroinformkiadó.hu) keresztül történik.

A szerzőről

A szerző 1976. április 14-én született Pécsett. Egyetemi tanulmányait Keszthelyen végezte, ahol 1999-ben a Pannon Agrártudományi Egyetemen okleveles agrármérnöki, a Veszprémi Egyetem Georgikon Mezőgazdaságtudományi Karán 2002-ben növényorvosi szakmérnöki diplomát szerzett. 2004-ben Prof. Dr. Sáringer Gyula témavezetésével sikerrel védte meg „A kukoricamoly bionómiája” című PhD disszertációját. 2013-ben habilitált doktori címet szerzett. 2003-tól a Kaposvári Egyetem Növénytudományi Intézetébe került, ahol jelenleg is, mint egyetemi docens dolgozik.

Munkája és hobbija is a növényevő rovarok kutatásához, gyűjtéséhez kötődik. Mindenekelőtt azonban a szántóföldi, kiemelten a kukorica ízeltlábú kártevőinek ökológiai és kártételi vizsgálataival foglalkozik. Gyakorlati tapasztalatait a szántóföldi növénytermesztéssel foglalkozó családi gazdaságukból is meríti. E többéves megfigyelések szakirodalmi előzményekkel történő ötvözetét a 2016-ban megjelent „Szántóföldi növények kártevői” című könyvben foglalta össze.

Több tudományos és szakmai társaság tagja. Különösen büszke a Növényvédelmi Társaság által adományozott Szelényi Gusztáv emlékéremre és az Agrofórum folyóirat választott szerkesztőbizottsági tagságára.

Házas, két gyermek édesapja. Kaposváron él családjával.

Családi gazdálkodóként a szerző otthonos a gyakorlati növényvédelemben, egyetemi oktatóként pedig tisztában van ennek elméleti hátterével, perspektíváival és a jövő kihívásaival egyaránt. Ilyesformán az olvasó egy komplex, naprakész munkát olvashat, mely ráadásul hiánypótló is a maga témájában.

Keszthelyi Sándor: Kártevők elleni védekezés lehetőségei
Agroinform, Budapest, 2017; ISBN 978-615-5666-10-0
keménykötés, 247 oldal, 78 ábra és színes kép

(Dr. Pál-Fám Ferenc – Agrofórum Online)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Megjelent: Védekezés hazánk jelentős szántóföldi kártevői ellen

2020. szeptember 22. 10:20

Jelen kiadvány létrejöttének hátterében az Agrofórum Kiadó Kft. szerkesztőbizottságának és az ADAMA Hungary Zrt. munkatársainak azon törekvése húzódik meg, melynek fő céljai a fontosabb kártevőkkel kapcsolatos aktuális védekezési információk egységes megjelenítése és azok termelőkhöz történő eljuttatása.

A BASF felvásárolja az L-glufozinát-ammónium, szabadalommal védett technológiát

2020. szeptember 15. 09:43

A BASF felvásárolta az L-glufozinát-ammónium szabadalommal védett Glu-L™ technológiát az AgriMetis™-től. E vállalat vezető szerepet tölt be a növényvédelem biotechnológiai innovációs fejlesztésének területén, és a BASF Mezőgazdasági Megoldások divíziója ezzel a tökéletesített technológiával még hatékonyabb terméket kínálhat ügyfeleinek a nem kívánt gyomok elleni védekezéshez.

3 millió tonna növényvédő szert használunk évente

2020. szeptember 11. 11:38

Haszonnövényeink és állataink védelme érdekében jelenleg globálisan 3 millió tonna peszticidet használunk fel évente. Magyarországon 2018-ban a legutolsó szerforgalmi jelentés alapján 26,5 tonna növényvédő szer került forgalomba, melyek 40%-a gyomirtó, 27%-a gombaölő, 16%-a talajfertőtlenítő, 8%-a rovarölő szer volt.

Súlyos eredmény: 458 olimpiai medencényi illegális növényvédő szer

2020. július 27. 13:08

A növényvédelem sikeressége számos tényezőn múlik. Az egyik, talán kevésbé ismert probléma az illegális növényvédőszer-kereskedelem és -hamisítás, mely az évek folyamán egyre jelentősebbé válik.

A Syngenta kalászos gombaölő szer portfóliója 2020-ban is maximális védelmet biztosít a levél és kalászbetegségekkel szemben

2020. március 14. 08:24

A sikeres és nyereséges kalászos gabonatermesztés magas szintű és szakszerűen kivitelezett termesztéstechnológiát igényel, ennek szerves részét képezi a gyomnövények, kártevők és kórokozók ellen kivitelezett okszerű növényvédelem.

A repce kora tavaszi kártevői

2020. január 29. 10:24

A repcét veszélyeztető kártevők sorát kora tavasszal két kistestű ormányos bogár nyitja meg; a repceszár-ormányos és a nála pár tized milliméterrel testesebb nagy repceormányos. Az gazdasági kárt a lárvák okozzák, amelyek eleinte a levélnyelekben, később pedig a repce szárában táplálkoznak. Az előrejelzési adatok, vagyis a sárga tálak és ragasztós lapok fogási eredményei alapján, valamint az időjárás figyelembe vételével határozható meg az ellenük való védekezés optimális időpontja.

Időben gondoskodjon a repce egészséges tavaszi indulásáról!

2018. március 26. 07:13

Első alkalommal, amikor a repcénket permetezzük, gondolnunk kell a fóma és egyben a szárormányosok elleni védelemre.

Inváziós kártevők: a burgonyabogár

2019. január 25. 04:36

Az inváziós kártevők című sorozatunkban ez alkalommal a burgonyabogár (Leptinotarsa decemlineata) rendszertani helyét, morfológiáját, földrajzi elterjedését, tápnövényeit és az ellene való védekezés lehetőségeit mutatjuk be.


Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/digitalnomads/public_html/staging/releases/20240911215937/public/cms/wp-includes/functions.php on line 5420