Növényvédelem

Középpontban az almavarasodás – Alma Konferenciát rendezett a DuPont

Agrofórum Online

Az alma jó megélhetést tud biztosítani Magyarországon, de ehhez megfelelő telepítési rendszer, jól átgondolt koncepció kell.

Februárban több helyszínen rendezett Alma Konferenciát a DuPont Magyarország Kft., amelynek középpontjában természetesen a növényvédelem, azon belül is a DuPont™ Fontelis® gombaölő szer állt.

Mi kell a sikerhez?

A terméket Popovics István területi képviselő mutatta be a közönségnek, ám előtte nyugati példákat bemutatva próbáld válaszolni a sokakat foglalkoztató kérdésre, hogy mi is kell a sikerhez. A szakember az értékesítés kapcsán Lengyelországot emelte ki pozitív példaként, ahol a termelők szövetkeztek, ezzel pedig jó áron tudták eladni az almát. Ehhez viszont az összefogáson kívül a minőségi alma megtermelése is elengedhetetlen.

„Az alma jó megélhetést tud biztosítani Magyarországon, de ehhez megfelelő telepítési rendszer, jól átgondolt koncepció kell” – mondta el Popovics István, aki a nyugati módszereket is részletezte. „A sortáv egyre gyakrabban 3-3,5 méter, míg a tőtáv 0,6 méter. Hektáronként tehát 3-4000 fa van. A koronaforma kapcsán elmondható, hogy egyre inkább az orsókorona a népszerű, és fontos, hogy egyre magasabbra engedik a növényt. Ez azt jelenti, hogy akár a sortávolságnak megfelelő méretet is elérhetik a fák, tehát 3-3,5 métert. Ez többletmunka ugyan, de több a termés is. Manapság egy ültetvényen minimum az 50 tonnás termésátlag, de egyre gyakoribb, hogy 60-70 tonnát le kell hozni ahhoz, hogy a versenyképességet megőrizzük” – számolt be tapasztalatairól a szakember, aki hozzátette, hogy szükséges a 4 méteres tám rendszer, méghozzá jéghálóval kiegészülve, de az öntözés is elengedhetetlen, amely plusz beruházás ugyan, de nélküle nehéz versenyezni.

„Fontos kiemelni még a szakértelem kérdését is. Ebben nagyon jók vagyunk! Jó szakemberek vannak akár az egyetemeken, kutató intézetekben, akár a gyakorlatban. Emellett a növényvédelem területén is jó úton járunk” – emelte ki, majd az Agrofórum februári lapszámában megjelent „Drónok az ültetvény fölött? Avagy mi az a precíziós gyümölcstermesztés?” című cikkünkre hivatkozva a gyümölcstermesztésben is egyre inkább megjelenő precíziós gazdálkodásra hívta fel a figyelmet.

Találjuk meg a védekezés gerincét!

„A növényvédelemben meg kell találnunk a védekezés gerincét” – hangsúlyozta előadásában Popovics István, majd kiemelte, hogy az alma esetében a varasodásra kell felépíteni a növényvédelmet. Mint mondta, lemosó permetezésre már nincsen nagy szerválaszték, mindössze a réz maradt, itt viszont széles a piac, és érdemes odafigyelni, hogy mindig a legjobbat válasszuk.

Az igazi nagyágyú

Az almavarasodás kapcsán végül a DuPont új gombaölő szerét mutatta be a szakember. A Fontelis® egy „nagyágyú”, amely a termés minőségének és mennyiségének maximalizálását segíti mind az alma mind pedig a körte ültetvényekben.

„A kezelést már pirosbimbó állapotban el kell kezdeni. Miért kell rögtön a nagyágyút bevetni? Azért, mert a fuzikládiumot nem szabad felengedni a fára, hiszen onnan már csak levéllel együtt jön le. A Fontelis® pedig egészen biztosan nem engedi fel” – hangsúlyozta előadásában a területi képviselő.

A készítmény egyébként új hatásmódú. A szer meggátolja a gombasejtek légzését, leállítja a spóraképződést, gátolja a gombák növekedését, míg végül a gomba elpusztul. Fontos kiemelni, hogy a hatóanyag széles hatásspektrummal rendelkezik. Egyelőre csak az almára és körtére van engedélyezve, de várható, hogy használni lehet majd csonthéjasok esetében monília ellen, zöldségféléknél pedig szürke- és fehérpenész ellen is.

Mi jellemzi még a DuPont új készítményét? A kiváló esőállóság, és az akár 48 órás kuratív hatás. A szert azonban főként megelőző jelleggel ajánlják, méghozzá évente 2-3 alkalommal, blokkban. A készítmény szelektív a hasznos és beporzó rovarokkal szemben, biztonságos a felhasználókra nézve, alacsony toxicitást mutat a nem célszervezetekkel szemben, és beilleszthető a rezisztencia megelőzési programokba is.

„A Fontelis® segítségével hatékony védekezési programot tudunk felépíteni fejben és a gyakorlatban is” – zárta előadását Popovics István.

(Gribek Dániel – Agrofórum Online)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Megjelent: Védekezés hazánk jelentős szántóföldi kártevői ellen

2020. szeptember 22. 10:20

Jelen kiadvány létrejöttének hátterében az Agrofórum Kiadó Kft. szerkesztőbizottságának és az ADAMA Hungary Zrt. munkatársainak azon törekvése húzódik meg, melynek fő céljai a fontosabb kártevőkkel kapcsolatos aktuális védekezési információk egységes megjelenítése és azok termelőkhöz történő eljuttatása.

A BASF felvásárolja az L-glufozinát-ammónium, szabadalommal védett technológiát

2020. szeptember 15. 09:43

A BASF felvásárolta az L-glufozinát-ammónium szabadalommal védett Glu-L™ technológiát az AgriMetis™-től. E vállalat vezető szerepet tölt be a növényvédelem biotechnológiai innovációs fejlesztésének területén, és a BASF Mezőgazdasági Megoldások divíziója ezzel a tökéletesített technológiával még hatékonyabb terméket kínálhat ügyfeleinek a nem kívánt gyomok elleni védekezéshez.

3 millió tonna növényvédő szert használunk évente

2020. szeptember 11. 11:38

Haszonnövényeink és állataink védelme érdekében jelenleg globálisan 3 millió tonna peszticidet használunk fel évente. Magyarországon 2018-ban a legutolsó szerforgalmi jelentés alapján 26,5 tonna növényvédő szer került forgalomba, melyek 40%-a gyomirtó, 27%-a gombaölő, 16%-a talajfertőtlenítő, 8%-a rovarölő szer volt.

Súlyos eredmény: 458 olimpiai medencényi illegális növényvédő szer

2020. július 27. 13:08

A növényvédelem sikeressége számos tényezőn múlik. Az egyik, talán kevésbé ismert probléma az illegális növényvédőszer-kereskedelem és -hamisítás, mely az évek folyamán egyre jelentősebbé válik.

Egy kalászos gombaölő szer, ami eleget tesz a jelen és a jövő elvárásainak egyaránt

2020. május 5. 15:38

A KITE Zrt. évtizedek óta jelen van a magyar növényvédőszer-piacon és rendszeresen megújuló termékpalettát kínál partnereinek. A termékválaszték az új piaci igényeknek és lehetőségeknek megfelelően folyamatosan bővül. Tevékenységüket meghatározza az a törekvés, hogy kínálatukban saját márkás és ellenőrzött beszállítóktól származó, korszerű növényvédő szerek, és innovatív, komplex növényvédelmi megoldások egyaránt szerepeljenek.

A sokoldalú Laudis

2019. április 27. 03:33

Több mint egy évtizede, hogy engedélyt kapott a Laudis kukoricagyomirtó-szer, ez idő alatt óriási karriert futott be, hiszen könnyebb felsorolni azokat a magról kelő egy- és kétszikű gyomnövényeket, amelyek ellen nincs, vagy nem elegendő a hatékonysága, mint azokat, amelyek ellen hatékonyan alkalmazható.

Mi károsítja a menta leveleit?

2019. szeptember 10. 09:10

Sz. Renáta kérdése: Menta bokrok levelein apró, kerek, barna foltok jelentek meg, szinte mindegyik levélen. Teának nevelem, most szüreteltem volna. Mi okozhatja?

Hatékony tavaszi rovarvédelem a repcében - különös tekintettel a piretroid-rezisztens repce-fénybogarakra

2018. február 26. 16:40

Az elmúlt évek zöldtrágya növényei és a repce vetésterületének növekedése magával hozták az állati kártevők felszaporodását.