AZ FM elkötelezett a magyar emberek egészségének védelme, a környezeti kockázatok csökkentése és a magyar agrárium érdekeinek képviselete iránt.
Jelentős számú, köztük várhatóan több fontos növényvédő szer hatóanyag kivonását tervezi az Európai Unió a közeljövőben, amelynek várható hatásairól korábban már írtunk honlapunkon. Ezzel kapcsolatban az EuroChem Agro Hungary Kft. napokban megtartott sajtótájékoztatóján a Földművelésügyi Minisztérium képviselőit kérdeztük, akik válaszukban elmondták: „amennyiben egy hatóanyag kivonása veszélyeztetné a termelés biztonságát, és nemzeti szinten bevezetett kockázatcsökkentő intézkedések alkalmazásával biztosítható, hogy annak felhasználása nem jelenthet elfogadhatatlan kockázatot, Magyarország megteszi a szükséges lépéseket, hogy akaratát érvényesítse a döntéshozói fórumokon”.
Kapcsolódó cikk:
Komoly terméskiesések várhatók a növényvédő szer hatóanyagok kivonása miatt
A Földművelésügyi Minisztérium reakciója növényvédő szer hatóanyagok tervezett kivására:
A növényvédő szer hatóanyagok és készítmények engedélyezése a 1107/2009/EK rendelet előírásai alapján történik. A hatóanyagokat uniós szinten hagyják jóvá egy kijelölt értékelő tagállam, valamint az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (EFSA) következtetései alapján. Az értékelési folyamat során a többi tagállam és civil szervezetek számára is adott a lehetőség a szakmai állásfoglalás kinyilvánítására. Az egyes készítményeket már nemzeti szinten engedélyezik uniós jogszabály által előírt, egységes alapelvek alapján a tagállamok hatóságainak szakmai együttműködése keretében.
A növényvédő szerek engedélyezése során kiemelt jelentőséggel kezelendőek azon, – a szerek alkalmazásakor, illetve annak következményeként fellépő – hatások, amelyeknek ki vannak téve a felhasználók, a környezet és a kezelt termékek fogyasztói. Nagyon sok és nagyon szigorú előírásnak megfelelő vizsgálaton kell keresztül vinni egy-egy készítményt a felhasználás engedélyezése előtt, de az engedélyezési kritériumok is folyamatosan változnak, szigorodnak. Egy-egy új tudományos vizsgálati eredmény új megvilágításba helyezhet egy adott növényvédő szert. A jóváhagyott növényvédő szer hatóanyagokat és a forgalomban levő készítményeket rendszeresen felül kell vizsgálni annak érdekében, hogy az újabb ismeretek alapján meggyőződhessünk arról, hogy továbbra sem tartható elfogadhatatlannak a felhasználásával járó kockázat.
Az EFSA több hatóanyaggal kapcsolatosan azonosított adathiányt vagy fogalmazott meg kritikus észrevételeket az értékelések kapcsán. A jóváhagyási vagy megújítási folyamatban azonban a végső döntés a Bizottság, illetve a tagállamok kezében van. Amennyiben kockázatcsökkentő intézkedésekkel vagy bizonyos adatok pótlásával kezelhető az adott helyzet, a hatóanyag jóváhagyása várható, így egyáltalán nem biztos, hogy jelentős számban csökken a hatóanyagok palettája.
A jelenleg zajló hatóanyag jóváhagyási megújítások miatt nem kizárt, hogy néhány olyan, környezetre és emberi egészségre veszélyesnek vagy kockázatosnak ítélt hatóanyagokat azonban visszavonnak. Amennyiben egy hatóanyag kivonása veszélyeztetné a termelés biztonságát, és nemzeti szinten bevezetett kockázatcsökkentő intézkedések alkalmazásával biztosítható, hogy annak felhasználása nem jelenthet elfogadhatatlan kockázatot, Magyarország megteszi a szükséges lépéseket, hogy akaratát érvényesítse a döntéshozói fórumokon.
Emellett, a hatóanyagok jóváhagyási folyamatával párhuzamosan zajlik a létező szermaradék határértékek felülvizsgálata. Amennyiben újabb tudományos ismeretek alapján bebizonyosodik, hogy egy határérték már nem biztosítja a fogyasztók védelmét, a határértékeket módosítani szükséges. Ezzel összefüggésben az idei évtől például a klórpirifosz nem használható alma, körte, káposzta, kelbimbó, karfiol, brokkoli és szőlő kultúrákban.
A Földművelésügyi Minisztérium és a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal továbbra is megtesz mindent annak érdekében, hogy a növényvédő szerek engedélyezése és korlátozása csak megalapozott tudományos vizsgálatok alapján történhessen, így biztosítva a felhasználók, a környezet, a fogyasztók és egyúttal a termelés biztonságát. Elkötelezettek vagyunk a magyar emberek egészségének védelme, a környezeti kockázatok csökkentése és a magyar agrárium érdekeinek képviselete iránt.