Növényvédelem

Megelőzhető az amerikai fehér medvelepke súlyos kártétele

Agrofórum Online

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatalhoz (NÉBIH) érkezett jelzések szerint idén komoly veszélyt jelent az amerikai fehér medvelepke, ismertebb nevén amerikai fehér szövőlepke (Hyphantria cunea) nagymértékű elszaporodása Magyarország egyes területein. A fokozott kártételi kockázat miatt a veszélyeztetett területeken fontos a fertőzöttség felmérése, indokolt esetben a védekezés végrehajtása.

A NÉBIH információi szerint hazánk egyes területein aggasztó mértékű az amerikai fehér medvelepke elszaporodása. Hajdú-Bihar megyében a Berettyó-Kálló köze, Nagy-Sárrét, Bihari-Sík, Érmelléki Löszös hát, valamint a Dél-Hajdúság kistájakon az első nemzedék felszaporodását észlelték, a hernyók tömegesen fordultak elő főként útszéli bodza bokrokon és zöld juharon. Szintén általánosnak mondható a kártevő első nemzedékének lárvakelése Csongrád megye homokvidékén (Mórahalom, Zákányszék, Ásotthalom), de az útszéli fákon a megye más részein is megfigyelhető. Tolna megyében szokatlanul korán vette kezdetét a második szövőlepke nemzedék rajzása.

A jelenlegi tendenciák alapján a veszélyeztetett területeken – különösen amennyiben a továbbiakban kedvezően alakul az időjárás – az utóbbi évtized legerősebb amerikai szövőlepke kártétele várható a nyár végi időszakra. A NÉBIH felhívja az érintettek figyelmét, hogy a súlyos károk megelőzése érdekében gondoskodjanak a fertőzöttség mértékének felméréséről, továbbá az indokolt védekezés végrehajtásáról!

Az amerikai fehér szövőlepkéről

A kártevő Észak-Amerikából került Európába. Rendkívül kártékony rovar, amely több mint 200 növényfajon képes kifejlődni. Kedvelt tápnövényei például a zöld juhar, a fehér eperfa, a fekete bodza, a cseresznye, a körte és a dió.

Az amerikai fehér szövőlepkének évente két nemzedéke van. A kártevő bábállapotban a fák kérge alatt és egyéb védett helyeken telel. Az első nemzedék lepkéi április közepe után jelennek meg. A második nemzedék lepkéi pedig jellemzően július-augusztus hónapban repülnek. A kikelő fiatal hernyók fejlődésük korai szakaszában csoportosan, szövedék védelmében táplálkoznak, a fejlettebb lárvák a lombozaton szétszéledve károsítanak. Erős fertőzés esetén tarrágást idézhetnek elő. Az első nemzedék lárvakárosítása általában elmarad a második nemzedékétől.

A védekezésről

A védekezést a fiatal lárvák ellen időzítsük! Eleinte hatásos módszer a hernyófészkek fizikai eltávolítása és megsemmisítése, míg a későbbi fejlődési szakaszban a szétszéledt lárvák kártételét kémiai védekezéssel lehet csökkenteni. A rovarölőszeres védekezéshez használható készítményeket a területen jelenlévő virágzó növényeket figyelembe véve, nedvesítő szerrel célszerű alkalmazni.

Az amerikai fehér szövőlepke ellen használható növényvédő szerek okiratai – a felhasználási előírással együtt – megtalálhatók a NÉBIH honlapján.

(NÉBIH)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Megjelent: Védekezés hazánk jelentős szántóföldi kártevői ellen

2020. szeptember 22. 10:20

Jelen kiadvány létrejöttének hátterében az Agrofórum Kiadó Kft. szerkesztőbizottságának és az ADAMA Hungary Zrt. munkatársainak azon törekvése húzódik meg, melynek fő céljai a fontosabb kártevőkkel kapcsolatos aktuális védekezési információk egységes megjelenítése és azok termelőkhöz történő eljuttatása.

A BASF felvásárolja az L-glufozinát-ammónium, szabadalommal védett technológiát

2020. szeptember 15. 09:43

A BASF felvásárolta az L-glufozinát-ammónium szabadalommal védett Glu-L™ technológiát az AgriMetis™-től. E vállalat vezető szerepet tölt be a növényvédelem biotechnológiai innovációs fejlesztésének területén, és a BASF Mezőgazdasági Megoldások divíziója ezzel a tökéletesített technológiával még hatékonyabb terméket kínálhat ügyfeleinek a nem kívánt gyomok elleni védekezéshez.

3 millió tonna növényvédő szert használunk évente

2020. szeptember 11. 11:38

Haszonnövényeink és állataink védelme érdekében jelenleg globálisan 3 millió tonna peszticidet használunk fel évente. Magyarországon 2018-ban a legutolsó szerforgalmi jelentés alapján 26,5 tonna növényvédő szer került forgalomba, melyek 40%-a gyomirtó, 27%-a gombaölő, 16%-a talajfertőtlenítő, 8%-a rovarölő szer volt.

Súlyos eredmény: 458 olimpiai medencényi illegális növényvédő szer

2020. július 27. 13:08

A növényvédelem sikeressége számos tényezőn múlik. Az egyik, talán kevésbé ismert probléma az illegális növényvédőszer-kereskedelem és -hamisítás, mely az évek folyamán egyre jelentősebbé válik.

Elkezdődött a biomassza- és bioüzemanyag-kereskedők adatszolgáltatási időszaka

2018. július 3. 09:40

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal felhívja a BIONYOM ügyfelek figyelmét, hogy 2018. július 1-jén kezdetét vette az első BIONYOM adatszolgáltatási időszak.

Majdnem 1 tonna húst vont ki a forgalomból a Nébih egy baranyai cégnél

2018. január 30. 12:30

Az ellenőrzés során 66 tétel, kb. 1 tonna hús forgalomba hozatalát tiltotta meg a hatóság, és elrendelte forgalomból kivonásukat és megsemmisítésüket.

A Tokaj-hegyaljai borvidéken tartott ellenőrzést a Nébih

2018. október 12. 06:42

Az ellenőrzés rámutatott, hogy a vizsgált egységekben a technológiai és adminisztrációs fegyelem jellemzően magas, bár kisebb hiányosságok több esetben előfordultak.

Kizárólag szállítójeggyel lehet erdei faválasztékot szállítani

2019. április 16. 04:47

A Nébih a jövőben fokozottan ellenőrzi, hogy a fuvarozók eleget tesznek-e kötelezettségeiknek. A mulasztás komoly szankciókat vonhat maga után.


Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/digitalnomads/public_html/staging/releases/20240911215937/public/cms/wp-includes/functions.php on line 5420