Növényvédelem

Neurális hálózatok a gyomirtás szolgálatában

Agrofórum Online

Az USA-beli Középnyugaton gazdálkodó szójatermesztő farmerek számára nagy gondot jelent a glifozát-rezisztens palmer disznóparéj nevű gyom szabályozása. Az alkalmazott gyomirtó szerek a kijuttatás során a szeles időjárásban elsodródhatnak veszélyeztetve a szomszédos területeken lévő kultúrákat és a fákat. A robot gyomirtó kifejlesztését az inspirálta, hogy a környezetterhelés a lehető legkisebbre csökkenjen – mondta el Hendrik J. Viljoen, a Nebraszkai Egyetem professzora. Ebben az esetben a hangsúly a gyomok foltkezelésén és a peszticidelsodródás veszélyének kiküszöbölésén volt.

Egy olyan herbicidkijuttató, recés lécekkel ellátott hengert fejlesztettek ki, amelynek növényvédőszer-tartálya a henger palástján belül található. Ez a gyomirtó henger csatlakoztatható egy kis méretű robot traktorhoz. A rendszer működésének az alapját a drónok által készített gyomfelvételek adják, amelyeket egy tanulási algoritmussal rendelkező mesterséges neurális hálózat dolgoz fel, és ennek megfelelően történik a foltkezelés. A henger kialakításánál (fogazott) az is szempont volt, hogy a gyomirtó szer epidermiszbe való fizikai bejutását segítsék elő azért, hogy minél nagyobb mennyiségben kerüljön a hatóanyag az irtandó növénybe.

Az elsodródásmentes és gyomspecifikus eljárással minimalizálhatók a környezetre nehezedő káros hatások, csökkenthető a herbicidhasználat, ezáltal mérséklődik az élelmiszerláncba bejutó növényvédőszer-maradékok és metabolitok mennyisége.

További részletek: https://phys.org/news/2019-03-autonomous-weed-smart-robots.html#jCp címen érhetők el.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Megjelent: Védekezés hazánk jelentős szántóföldi kártevői ellen

2020. szeptember 22. 10:20

Jelen kiadvány létrejöttének hátterében az Agrofórum Kiadó Kft. szerkesztőbizottságának és az ADAMA Hungary Zrt. munkatársainak azon törekvése húzódik meg, melynek fő céljai a fontosabb kártevőkkel kapcsolatos aktuális védekezési információk egységes megjelenítése és azok termelőkhöz történő eljuttatása.

A BASF felvásárolja az L-glufozinát-ammónium, szabadalommal védett technológiát

2020. szeptember 15. 09:43

A BASF felvásárolta az L-glufozinát-ammónium szabadalommal védett Glu-L™ technológiát az AgriMetis™-től. E vállalat vezető szerepet tölt be a növényvédelem biotechnológiai innovációs fejlesztésének területén, és a BASF Mezőgazdasági Megoldások divíziója ezzel a tökéletesített technológiával még hatékonyabb terméket kínálhat ügyfeleinek a nem kívánt gyomok elleni védekezéshez.

3 millió tonna növényvédő szert használunk évente

2020. szeptember 11. 11:38

Haszonnövényeink és állataink védelme érdekében jelenleg globálisan 3 millió tonna peszticidet használunk fel évente. Magyarországon 2018-ban a legutolsó szerforgalmi jelentés alapján 26,5 tonna növényvédő szer került forgalomba, melyek 40%-a gyomirtó, 27%-a gombaölő, 16%-a talajfertőtlenítő, 8%-a rovarölő szer volt.

Súlyos eredmény: 458 olimpiai medencényi illegális növényvédő szer

2020. július 27. 13:08

A növényvédelem sikeressége számos tényezőn múlik. Az egyik, talán kevésbé ismert probléma az illegális növényvédőszer-kereskedelem és -hamisítás, mely az évek folyamán egyre jelentősebbé válik.

Felértékelődik a drónok szerepe a gazdaságokban

2020. március 28. 09:47

A felvételek elkészítése után hatékony szoftverek sora áll rendelkezésre, hogy pontosan be lehessen azonosítani a kártevőket és kórokozókat. Így azonnali, célzott lépéseket tehetünk a kezelés érdekében.

Az ősi selyemúton terjedő mezőgazdasági technológia

2018. január 24. 21:01

Egyre több a bizonyíték, hogy az Ázsia területén élő ősi nomád pásztorkodó közösségek növénytermesztési tevékenységet is folytattak.

Vezető szerepre törekszik hazánk a dróntechnológia fejlesztésében

2019. november 9. 09:04

Ma már napi szinten használ ilyen eszközöket a mezőgazdaság és erdőgazdálkodás, a logisztika, a szállítás, a közlekedés, drónokkal felügyelnek hálózati infrastruktúrákat és közszolgáltatásokat.

Mezőgazdaság Japánban: a drón nem divat, hanem szükség

2018. május 20. 06:38

Japánban 2015 óta be kell jelenteni a mezőgazdasági drónokat, így pontos adatokkal rendelkezik az agrárminisztérium a különböző permetező drónok számáról.