Növényvédelem

Növényegészségügyi szigorítást tervez az Európai Parlament

Agrofórum Online

Azért, hogy megfékezzük az olyan növényfertőzések növekvő beáramlását az Európai Unióba, mint például a Xylella fastidiosa baktérium.

Új szabályokra van szükség, hogy megfékezzük az olyan növényfertőzések növekvő beáramlását az Európai Unióba, mint például a Xylella fastidiosa baktérium, ami az olasz olajfaligetekben pusztított tavaly előtt. A beáramlást többek között a megnövekedett kereskedelem és az éghajlatváltozás is élénkíti – jelentette be az unió mezőgazdasági bizottsága.

A magas kockázatú, importált növényi kórokozókkal szembeni gyors reagálási mechanizmusokat és a megelőző intézkedéseket rögzítő új szabályok tervezetét informálisan már decemberben elfogadta az EP, valamint annak mezőgazdasági tanácsa.

“Növények a kórokozói és betegségei nem állnak meg a határoknál, ezért meg kell védeni Európa biológiai sokféleségét. Ugyanakkor óvatosnak kell lennünk, hogy ne fojtsuk meg növények és növényi termékek kereskedelmét szükségtelen bürokratikus intézkedések bevezetésével”– mondta Anthea McIntyre az EP tárgyalócsoportjának vezetője.

A javaslatok között szerepel egyebek között, hogy egy előzetes értékelési mechanizmusra van szükség, hogy gyorsan azonosítani lehessen növény-egészségügyi kockázatot jelentő növényeket és növényi termékeket, és fel kell hatalmazni az Európai Bizottságot, hogy megtilthassa ezek behozatalát az unió területére. A kockázatot jelentő országokból meg kell tiltani az importot, és onnan csak magánszemélyek hozhatnának be kis mennyiséget.

Itt jegyezzük meg, hogy Ausztrália már a hatvanas években olyan szigorú növény-egészségügyi szabályokat vezetett be, hogy a beérkező turisták még egy almát sem vihettek be az országba. Az ideiglenesen elfogadott szöveget támogatta a mezőgazdasági bizottság, de még jóvá kell hagynia az unió mezőgazdasági minisztereiből álló mezőgazdasági tanácsnak, mielőtt a tervezet végleges kidolgozásra visszakerül a mezőgazdasági bizottsághoz.

(blog.syngenta.hu)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Megjelent: Védekezés hazánk jelentős szántóföldi kártevői ellen

2020. szeptember 22. 10:20

Jelen kiadvány létrejöttének hátterében az Agrofórum Kiadó Kft. szerkesztőbizottságának és az ADAMA Hungary Zrt. munkatársainak azon törekvése húzódik meg, melynek fő céljai a fontosabb kártevőkkel kapcsolatos aktuális védekezési információk egységes megjelenítése és azok termelőkhöz történő eljuttatása.

A BASF felvásárolja az L-glufozinát-ammónium, szabadalommal védett technológiát

2020. szeptember 15. 09:43

A BASF felvásárolta az L-glufozinát-ammónium szabadalommal védett Glu-L™ technológiát az AgriMetis™-től. E vállalat vezető szerepet tölt be a növényvédelem biotechnológiai innovációs fejlesztésének területén, és a BASF Mezőgazdasági Megoldások divíziója ezzel a tökéletesített technológiával még hatékonyabb terméket kínálhat ügyfeleinek a nem kívánt gyomok elleni védekezéshez.

3 millió tonna növényvédő szert használunk évente

2020. szeptember 11. 11:38

Haszonnövényeink és állataink védelme érdekében jelenleg globálisan 3 millió tonna peszticidet használunk fel évente. Magyarországon 2018-ban a legutolsó szerforgalmi jelentés alapján 26,5 tonna növényvédő szer került forgalomba, melyek 40%-a gyomirtó, 27%-a gombaölő, 16%-a talajfertőtlenítő, 8%-a rovarölő szer volt.

Súlyos eredmény: 458 olimpiai medencényi illegális növényvédő szer

2020. július 27. 13:08

A növényvédelem sikeressége számos tényezőn múlik. Az egyik, talán kevésbé ismert probléma az illegális növényvédőszer-kereskedelem és -hamisítás, mely az évek folyamán egyre jelentősebbé válik.

A kukorica gombás betegségei és ellenük való védekezés – A kukorica szár- és levélbetegségei (2/2.)

2019. június 9. 04:36

A fuzáriumos betegségeken kívül egyéb gombás betegségeit is ismerjük a kukoricának. A cikkben ezek közül mutatjuk be a legjelentősebbeket, megemlítve még néhány Magyarországon is előforduló érdekesebb kórokozót.

Őszi aktualitás: záró lemosó permetezés

2018. október 4. 06:00

A még betakarításra váró növényeket jó ütemben aratják. Kertészeti kultúrákban növényvédelmi téren aktuálissá válik az őszi záró lemosó permetezés.

Fontos információk a növényvédelmi gépek kötelező időszakos műszaki felülvizsgálatáról!

2019. augusztus 2. 08:11

A növényvédelmi hatóság ellenőrzései során figyelembe veszi, hogy minden gép azonnali felülvizsgálata nem lehetséges.

Veszélyes kártevők: a keresztesvirágúak földibolhái

2019. szeptember 16. 04:36

A káposztabolhák legjelentősebb kártételét a kora tavasszal előjövő imágók okozzák, ami akár a csíranövények pusztulását is okozhatja. Kártételük az úgynevezett „lyuggató hámozás”.