Növényvédelem

Növényvédőszer-göngyölegek a körforgásos gazdaságban

Agrofórum Online

A CSEBER Nonprofit Kft. országos lefedettségű gyűjtőponthálózatán keresztül növényvédőszer-göngyölegek és csávázott vetőmagok csomagolóanyagainak gyűjtését végzi, hasznosítását koordinálja. Döntő mértékben műanyag, de emellett papír, társított és fém csomagolószereket adnak le a mezőgazdasági termelők. 2017-ben 1780 tonna hulladék gyűlt össze, amely több, mint 70%-os visszagyűjtési arányt jelent. A CSEBER Nonprofit Kft. idén ünnepli fennállásának 15. évfordulóját. A II. Országos CSEBER Gyűjtőhely Konferencián a legfrissebb hírek ismertetése, a legújabb eredmények bemutatása és a szakmai továbbképzés mellett a jubileumról való megemlékezésre is sor került. A 2018. október 11-i rendezvény helyszíne a budapesti Aquaworld Hotel Konferenciaközpontja volt.

A meghívottak között a CSEBER Gyűjtőhelyek képviselői, a hulladékfeldolgozó cégek és a CSEBER Nonprofit Kft.-vel szoros együttműködésben lévő szakmai szövetségek szerepeltek, így jelen volt a LOTESZ (Lombtrágyák és Termésnövelő Anyagok Gyártóinak és Forgalmazóinak Magyarországi Szövetsége), a GOSZ (Gabonatermesztők Országos Szövetsége), az NSZ (Növényvédelmi Szövetség) és a VSZT (Vetőmag Szövetség Szakmaközi Szervezet és Terméktanács) is a konferencián.

A kiterjesztett gyártói felelősség alapján működő CSEBER Nonprofit Kft. ügyvezetője, Fenyvesi Rita elmondta, hogy a jogszabályi előírások szerint hazánkban a megfelelően tisztított növényvédő szeres csomagolóanyag nem számít veszélyes hulladéknak. Folyamatosan zajlik és a jövőben is folytatódni fog az a kampány, amelynek egyik célja az, hogy felhívják a figyelmet a kiürült növényvédő szeres kannák háromszori alapos kimosásának szükségességére.

A másik fontos lépés ezt követően a tárolóedények kiszúrással, kilyukasztással történő használhatatlanná tétele. Ezzel ugyanis két dolog kerülhető el. Egyrészt véletlenül sem kerülhet élelmiszer vagy takarmány a kannákba, másrészt ez egyben a növényvédőszer-hamisítás elleni küzdelem része is, ugyanis gyakran előfordul, hogy az illegális szereket eredeti csomagolóanyagban terjesztik.

Fenyvesi Rita

A konferencia alkalmat adott a hulladékgazdálkodás, ezen belül a növényvédőszer-göngyölegek visszagyűjtését és hasznosítását meghatározó jogszabályi háttér részletesebb ismertetésére, a hulladékszállítással kapcsolatos aktualitások megvitatására, nyomtatványok, elszámolások és adatszolgáltatási kötelezettségek bemutatására. Belleli Csaba a CSEBER Nonprofit Kft. fejlesztési menedzsere az OKIR rendszerben (Országos Környezetvédelmi Információs Rendszer) használandó környezetvédelmi azonosítók – KÜJ (környezetvédelmi ügyfél jel) és KTJ (környezetvédelmi területi jel) – szerepét és használatát részletezte.

Három, a CSEBER Gyűjtőpontokról érkező hulladék feldolgozásával foglalkozó vállalkozás is tájékoztatta a hallgatóságot a hulladékfeldolgozás módjáról, a felmerülő problémákról. Hajdú Diána a Design Kft. környezetvédelmi műszaki vezetője elmondta, hogy a telephelyen a CSEBER Gyűjtőpontokról érkező műanyag hulladék döntő részéből RDF-et készítenek, amit a későbbiek során cementművekben hasznosítanak.

Az Észak-Magyarországi Környezetvédelmi Kft. ügyvezetője ifj. Kiss László az általuk alkalmazott hulladékégetési technológiákat vázolta fel, míg Dr. Varga A. Tamás a Palota Környezetvédelmi Kft. ügyvezetője annak a vizsgálatnak az eredményéről számolt be, amelynek során három hulladékszállítmányt elemeztek. Azt tapasztalták, hogy az ömlesztve vagy big-bag zsákokban érkező műanyag tárolóedények között lombtrágyás kannák is előfordultak. Gondot okozott az aprítás során, hogy esetenként követ, betondarabokat is tartalmaztak a szállítmányok. A kannák döntő többsége üresen érkezett, ám csak kisebb mennyiségre volt jellemző az igazán alapos tisztítás. A felhasználásra alkalmatlanná tételük viszont nagyon ritkán volt tapasztalható.

A növényvédő szerek biztonságos és okszerű használatának elősegítését célul tűző Növényvédelmi Szövetség ügyvezető igazgatója, Szalkai Gábor a felelős növényvédőszer-használat jelentőségét emelte ki, amelynek fontos része a használt göngyölegek begyűjtése és ártalmatlanítása is. Előadásában hangsúlyozta az illegális termékek használatában rejlő kockázatokat és az ebből eredő veszteségeket (a legálisan működő iparág kb. 1,3 milliárd euró veszteséget szenved el), valamint kitért a „Vele vagy nélküle” kampányra is, amely azt a kérdést járja körül, hogy növelhető-e az élelmiszer-termelés hagyományos gazdálkodás során a növényvédő szerek használata nélkül.

Szalkai Gábor

Petőházi Tamás a Gabonatermesztők Országos Szövetségének elnöke, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Szántóföldi Növénytermesztési és Beszállítóipari Osztályának elnöke köszöntőjében elmondta, hogy a GOSZ és a NAK a rendelkezésére álló tudástranszferrel szívesen vesz részt a CSEBER-rel való együttműködésben, a még hatékonyabb visszagyűjtés érdekében.

Petőházi Tamás

Gyuris Kálmán a Lombtrágyák és Termésnövelő Anyagok Gyártóinak és Forgalmazóinak Magyarországi Szövetsége elnöke az új szövetség létrejöttéről számolt be. Mint elmondta, a lombtrágyák és termésnövelő anyagok piaca folyamatosan bővül, hatalmas gondot okoz az egyre nagyobb mennyiségű csomagolóanyag megjelenése. A termelők a növényvédő szeres, valamint a lombtrágyás és a termésnövelő anyagokat tartalmazó kannákat keverve gyűjtik. A későbbiek során ezek szétválogatására nincs lehetőség. A nemzetközi gyakorlat is ezt támasztja alá, hasonló okok miatt Németországban is együtt zajlik e termékek műanyag csomagolóanyagainak visszagyűjtése.

Gyuris Kálmán

A CSEBER Nonprofit Kft. új kezdeményezésként saját gyűjtőzsák biztosításával támogatja a termelők munkáját. Az ezzel kapcsolatos kezdeti tapasztalatokról Boros Sándor az Agrokémia Mezőgazdasági Szolgáltató Kft. üzletkötője számolt be. Elmondta, hogy a 3-5 literes kannák gyűjtésére a legalkalmasabb a zsák. Nagy mértékben segíti a teherautóra rakodást, viszont az UV-sugárzás hatására gyorsan bomlik, hamar elszakad az anyaga.

A jövőbeli tervekkel kapcsolatban Fenyvesi Rita elmondta, hogy a körforgásos gazdaság egyik alappillérét jelentő, anyagában történő újrahasznosítást eredményező megoldások irányába kíván a CSEBER Nonprofit Kft. elmozdulni. A 2018 májusában elfogadott új eu-s irányelv is megerősíti a körforgásos gazdaság térnyerését lehetővé tevő hulladékhierarchiát, vagyis előírja a tagállamok számára a hulladéklerakással és a hulladékégetéssel szemben a megelőzés, az újrahasznosítás és az újrafeldolgozás előtérbe helyezését.

Az ügyvezető emellett felhívta a figyelmet a munkavédelem fontosságára és a gördülékeny kommunikáció folytatására is, amelynek egyik sarokköve a cég megújult honlapja. Kiemelte, hogy a tervezett feladatok között hangsúlyosan szerepel a környezettudatos szemléletformálás. Folytatódik a megkezdett CSEBER-kampány (háromszori kimosás) és a zsákos rendszer továbbfejlesztése. Fontos célkitűzés továbbra is a potyautas göngyölegek kiszűrése, visszaszorítása. A gyűjtőhelyek kategorizálása és egységes megjelenésének kialakítása szintén a közeljövő feladati között szerepel.

A jubileumi konferencia a 15 évet jelképező gyertyák elfújása után tombolahúzással zárult.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Megjelent: Védekezés hazánk jelentős szántóföldi kártevői ellen

2020. szeptember 22. 10:20

Jelen kiadvány létrejöttének hátterében az Agrofórum Kiadó Kft. szerkesztőbizottságának és az ADAMA Hungary Zrt. munkatársainak azon törekvése húzódik meg, melynek fő céljai a fontosabb kártevőkkel kapcsolatos aktuális védekezési információk egységes megjelenítése és azok termelőkhöz történő eljuttatása.

A BASF felvásárolja az L-glufozinát-ammónium, szabadalommal védett technológiát

2020. szeptember 15. 09:43

A BASF felvásárolta az L-glufozinát-ammónium szabadalommal védett Glu-L™ technológiát az AgriMetis™-től. E vállalat vezető szerepet tölt be a növényvédelem biotechnológiai innovációs fejlesztésének területén, és a BASF Mezőgazdasági Megoldások divíziója ezzel a tökéletesített technológiával még hatékonyabb terméket kínálhat ügyfeleinek a nem kívánt gyomok elleni védekezéshez.

3 millió tonna növényvédő szert használunk évente

2020. szeptember 11. 11:38

Haszonnövényeink és állataink védelme érdekében jelenleg globálisan 3 millió tonna peszticidet használunk fel évente. Magyarországon 2018-ban a legutolsó szerforgalmi jelentés alapján 26,5 tonna növényvédő szer került forgalomba, melyek 40%-a gyomirtó, 27%-a gombaölő, 16%-a talajfertőtlenítő, 8%-a rovarölő szer volt.

Súlyos eredmény: 458 olimpiai medencényi illegális növényvédő szer

2020. július 27. 13:08

A növényvédelem sikeressége számos tényezőn múlik. Az egyik, talán kevésbé ismert probléma az illegális növényvédőszer-kereskedelem és -hamisítás, mely az évek folyamán egyre jelentősebbé válik.

A belvíz hátráltatja a vetést

2018. április 16. 10:38

Nemcsak az okoz problémát, hogy a nedves talajba nem lehet vetni, hanem hogy a belvízzel elöntött földek jelentős minőségi romláson mennek keresztül.

Kiadvány készült az idei kukorica posztregisztrációs kísérletről

2019. december 27. 13:27

2019-ben összesen 39, a FAO 200, 300, 400 és 500 éréscsoportba tartozó hibridet vizsgáltak a NÉBIH Növénytermesztési és Kertészeti Igazgatóságának szakemberei.

Már elindult az aratás az országban

2018. június 12. 06:59

A tavaszi vetésű növények szépen fejlődnek, ahol nem özönvízszerű eső árasztotta el a földeket, ott a csapadék nagyon jót tett a vetésnek.

Kukorica posztregisztrációs fajtakísérlet: idén 39 hibridet tesztelnek

2019. május 13. 09:37

A felhívásra a FAO 200, FAO 300, FAO 400, valamint a FAO 500 éréscsoportokban 9 fajtatulajdonos jelentkezett összesen 39 hibriddel, melyeket tíz helyszínen tesztelnek.


Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/digitalnomads/public_html/staging/releases/20240911215937/public/cms/wp-includes/functions.php on line 5420