Növényvédelem

Rengeteg lesz a pocok, a rovar és a rozsdafertőzés, ha nem jön a hideg

Agrofórum Online

A mezőgazdasági termelők nagyon remélik, hogy az enyhe december és január után azért még lesz tél az elkövetkező hetekben.

A mezőgazdasági termelők nagyon remélik, hogy az enyhe december és január után azért még lesz tél az elkövetkező hetekben. Ha ugyanis az elmúlt két hónaphoz hasonló időjárás lesz februárban is, akkor rendkívül komoly gondot okozhatnak a kártevők tavasszal a fejlődő vetésekben.

Tavaly óriási problémákat idéztek elő a mezőgazdaságban a gombafertőzések, valamint a rovarok, illetve a rágcsálók elszaporodása. A gazdálkodók már akkor mondogatták: nincs az a vegyszeres védekezés, ami hatékonyabban tizedelné meg a kártevőket, mint egy kiadós tél. A várakozásokkal ellentétben azonban az igazi tél eddig elmaradt, hideg még nem volt, ugyanakkor az utóbbi hetekben egyre többször érkezett nagyobb mennyiségű eső. Ami jót tesz a fűtési számláknak, az nem feltétlenül kedvező a mezőgazdasági termelőknek.

—————————————-
Időjárás-előrejelzés az Agrofórum honlapján >>>
—————————————-

– A község határában nemigen van, volt gondunk a „túl sok” csapadékkal – állapította meg Szabó János, a Felsőszentgyörgyi Mezőgazdasági Szövetkezet elnöke. – Nálunk rendszerint inkább a csapadék hiánya, az aszály okozza a nehézséget. Az eső sem a talajelőkészítésben, sem a vetésben nem hátráltatta a munkát tavaly év végén.

Amit nem szabad majd figyelmen kívül hagyni, az a kórokozók és kártevők tavaszi megjelenésének hatványozott veszélye. Biztos, hogy rengeteg lesz a pocok, sok lesz a rovar és nem szabadulunk meg a rozsdafertőzéstől sem, amennyiben nem köszönt be a hideg. A legnagyobb veszélynek a már elvetett repce, illetve az őszi gabona van kitéve.
– Azt követően, hogy a szükséges engedélyt megkaptuk, a repceföldön már végrehajtottunk vegyszeres védekezést a pocok kártételének megelőzésére, enyhítésére. Rossz esetben – ha nem figyelünk oda tavasszal – a rágcsálók elterjedése akár teljes egészében kipusztíthatja a kultúrákat, az épp elvetett magokat is összegyűjtik, ha magas lesz a szaporulat.

– Arra számítunk, hogy a tél még nem adta meg magát teljesen – jegyezte meg Petro Géza, a jászárokszállási Kossuth 2006 Mezőgazdasági Termelő Zrt. elnök-vezérigazgatója. – Ellenkező esetben ugyanis a pockok, a betegségeket okozó gombák minden gond nélkül áttelelnek.
A társaság vezetője elmondta, hogy végeztek ugyan pocokirtást, de a helyzet mégsem megnyugtató.

– A vegyszeres kezelést követően ritkult a rágcsálók állománya, annyival azonban nem gyérült a szám, hogy megoldottnak tekinthetnénk a kérdést. Nagyon kell ügyelnünk a már elvetett káposztarepcére, hiszen ez a növény nagy területen került a földbe, és az egyik legnagyobb bevételt ígérő termény évről évre. Ráadásul mindezt csak tetézi, hogy a tavaly tapasztalt, a kalászosokat támadó rozsdafertőzés kialakulásának veszélye nem csökkent az enyhe, csapadékos időjárással, sőt hatványozott az esély a megjelenésére. Nagyon ügyelni kell a tavaszi növényvédelemre.

(szoljon.hu)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Megjelent: Védekezés hazánk jelentős szántóföldi kártevői ellen

2020. szeptember 22. 10:20

Jelen kiadvány létrejöttének hátterében az Agrofórum Kiadó Kft. szerkesztőbizottságának és az ADAMA Hungary Zrt. munkatársainak azon törekvése húzódik meg, melynek fő céljai a fontosabb kártevőkkel kapcsolatos aktuális védekezési információk egységes megjelenítése és azok termelőkhöz történő eljuttatása.

A BASF felvásárolja az L-glufozinát-ammónium, szabadalommal védett technológiát

2020. szeptember 15. 09:43

A BASF felvásárolta az L-glufozinát-ammónium szabadalommal védett Glu-L™ technológiát az AgriMetis™-től. E vállalat vezető szerepet tölt be a növényvédelem biotechnológiai innovációs fejlesztésének területén, és a BASF Mezőgazdasági Megoldások divíziója ezzel a tökéletesített technológiával még hatékonyabb terméket kínálhat ügyfeleinek a nem kívánt gyomok elleni védekezéshez.

3 millió tonna növényvédő szert használunk évente

2020. szeptember 11. 11:38

Haszonnövényeink és állataink védelme érdekében jelenleg globálisan 3 millió tonna peszticidet használunk fel évente. Magyarországon 2018-ban a legutolsó szerforgalmi jelentés alapján 26,5 tonna növényvédő szer került forgalomba, melyek 40%-a gyomirtó, 27%-a gombaölő, 16%-a talajfertőtlenítő, 8%-a rovarölő szer volt.

Súlyos eredmény: 458 olimpiai medencényi illegális növényvédő szer

2020. július 27. 13:08

A növényvédelem sikeressége számos tényezőn múlik. Az egyik, talán kevésbé ismert probléma az illegális növényvédőszer-kereskedelem és -hamisítás, mely az évek folyamán egyre jelentősebbé válik.

Megszólalt a vészcsengő – Európai együttműködés a szárrozsda ellen

2019. április 26. 04:36

A szárrozsda ismételt fellángolása mellett a búza egy másik rozsdabetegsége is fokozódó problémát jelent. A sárgarozsdának ugyanis egy új agresszív rassza tört be a Európába.

24. Tiszántúli Növényvédelmi Fórum - előtérben az új károsítók és a precíziós növényvédelem

2019. október 19. 08:37

Minden évben újabb és újabb károsítók, állati kártevők és korábban nem tapasztalt betegségek jelennek meg, ami nagy kihívás elé állítja a növényvédelmet.

A fungicid-rezisztencia jelentősége

2019. január 14. 08:25

A kémiai védelem az integrált növényvédelem egyik jelentős eszköze. A növényvédő szerek, ezen belül is a fungicidek alkalmazásának eredményességét azonban számos tényező negatívan befolyásolja.

Feloldották a növényvédőszer-használati tilalmat az ökológiai jelentőségű másodvetéseken

2018. szeptember 24. 07:58

Az Európai Bizottság rendeletének módosítása értelmében 2018-tól a termelő ökológiai jelentőségű területeken tilos a növényvédőszerek-használata, így az ökológiai jelentőségű másodvetéseken is.