A nyár közepére várható, hogy Brüsszel elfogadja a vidékfejlesztési programot, és ezt követően sorra nyílhatnak meg pályázatok.
A nyár közepére várható, hogy Brüsszel elfogadja a vidékfejlesztési programot, és ezt követően sorra nyílhatnak meg pályázatok.
A következő 5 évben 300 milliárd forint fejlesztési forrás áll a magyar élelmiszeripar rendelkezésére, melyből 200 milliárd forint a vidékfejlesztési program forrásaiból, 100 milliárd forint a Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program (GINOP) keretében kerül finanszírozásra. A fejlesztések fő célja a minőségi élelmiszerek előállítása, a kézműves termékek és a hungaricumok gyártása. A fejlesztések elsőszámú kedvezményezettjei a kis- és középvállalkozások, így a vágópontok, a kis vágóhidak, a termelői tej- és gyümölcsfeldolgozó üzemek, hűtőházak stb. támogatása.
A 2014-2020-as időszakban nem a szántóföldi termelőknek kedveznek, hanem a kertészeti kultúrákban termelőknek, az állattenyésztőknek és az élelmiszer előállítóknak. A kertészetben technológiafejlesztésre, termékfejlesztésre, az erőforrások hatékonyságát növelő beruházásokra 40-50 %-os támogatás érhető el a pályázók számára.
Az állattartó telepek korszerűsítésére (ÁTK), kertészet korszerűsítésére, valamint a mezőgazdasági termékek értéknövelése
Az állattartó telepek korszerűsítésére (ÁTK), kertészet korszerűsítésére, valamint a mezőgazdasági termékek értéknövelése (ÉLIP) pályázatok közös jellemzője, hogy a pályázat beadása során már rendelkezni kell a projektre vonatkozó teljes építészeti és műszaki dokumentációval, azaz vagy jogerős építési engedéllyel, vagy az építési hatóság arra vonatkozó igazolásával, hogy az engedélyezési eljárás folyamatban van. Azon beruházások esetében, melyek nem tartoznak az építési engedély hatálya alá, szintén szükséges a hatóság igazolása arról, hogy „a fejlesztés nem építési engedély köteles”. A pályázatok benyújtására nyitva álló időszak – általában 30 nap – nem elegendő arra, hogy az említett tervdokumentációt a kérelmezők elkészíttessék. Ezért javasoljuk, hogy azon termelők, akik részt kívánnak venni a fent említett pályázati lehetőségeken, már most indítsák el a tervezési és engedélyezési eljárást. Szintén közös jellemzője a 3 programnak, hogy az építési beruházáshoz csatolhatóak a tevékenységet szolgáló beépített és mobil gépberuházások is.
Fiatal gazdálkodók induló támogatása
Az új pályázati lehetőségek megnyitását követően lehetőség nyílik a fiatal gazdálkodók induló támogatásának újbóli benyújtására is. A következő pályázat beadási feltételei több pontban eltérnek a korábbi években megszokottaktól. A legfontosabb változásokat az alábbiakban tudjuk összefoglalni: a korábbi években igénybevett mezőgazdasági támogatások már nem jelentenek kizáró okot, csak abban az esetben, ha ezt valaki már vállalkozóként vette igénybe; a pályázat benyújtásához már rendelkezni kell egy kisebb termelési potenciállal (földhasználat vagy állatállomány); 40 év feletti kor, de csak a 41. életévének betöltésének napjáig. Ugyanakkor több feltétel változatlanul fennmarad: a támogatás összege 40 000 Euro; megfelelő szakirányú végzettség, aktív termelővé válás 18 hónapon belül.
Feldolgozóipari gépbeszerzés
Július 9-étől 85 milliárd forintra pályázhatnak – elsősorban feldolgozóipari – vállalkozások, illetve a kedvezményezett tevékenységi körrel rendelkező cégek. Ezen belül is előnyben részesülhetnek az exportorientált cégek, a nagy növekedési potenciállal rendelkező és az innovatív vállalkozások. A program keretén belül olyan gépek beszerzését támogatják, amelyek révén a vállalkozás nagyobb értéket állít elő, ezáltal lehetőség nyílik az árbevételük, valamint a foglalkoztatottak létszámának növelésére.
Szeretnénk felhívni azon mezőgazdasági termelők figyelmét, akik az elmúlt évek során fejlesztési, beruházási pályázatokban vettek részt, hogy június 9-én megjelent a 28/2015 (VI.9.) MvM rendelet, mely több, korábbi jogcímrendelet, illetve az általános rendelet –23/2007(IV.17.) FVM rendelet – pontjait módosította. A változások érintik a folyamatban lévő projektek elszámolásának, lezárásának módját.
A támogatásokról bővebben a www.agrartender.hu oldalon >>>
(Agrár-Tender Kft.)