Hivatalosan is elfogadta a magyar vidékfejlesztési programot az Európai Bizottság. A 2014-2020 közötti hétéves időszakban így mintegy 1300 milliárd forint áll az ország rendelkezésére.
Hivatalosan is elfogadta a magyar vidékfejlesztési programot az Európai Bizottság. A 2014-2020 közötti hétéves időszakban így mintegy 1300 milliárd forint áll az ország rendelkezésére. Összességében elmondható, hogy a jelenlegi hétéves költségvetési ciklusban több pénze lesz Magyarországnak, mint az ezt megelőző időszakban. A tájékoztatások szerint az első pályázati kiírások és konkrét pályázati csomagok szeptemberben érkeznek. 2016. január 1-jével újraindul a – jelentősen megváltozott, környezeti szempontból célzottabbá és hatékonyabbá váló – agrárkörnyezet-gazdálkodási és ökogazdálkodási támogatási program. Az erre szánt forrás 240 milliárd forint.
A program legfontosabb célkitűzése a munkahelyteremtés, a versenyképesség javítása, a környezetkímélő gazdálkodás elősegítése. A program középpontjában éppen ezért a jelentős foglalkoztatási potenciállal rendelkező mikro-, kis- és középvállalkozások, családi gazdaságok fejlesztése áll, mégpedig a munkaigényes ágazatok, különösképpen az állattenyésztés, a kertészet, valamint az élelmiszer-feldolgozás kiemelt támogatásával. Olyan mezőgazdasági termelők jogosultak e támogatásokra, akiknek a bevételei legalább 50 százalékban a mezőgazdaságból származik. A felhasználható források 40 százaléka a beruházásokra irányul.
Állattartás támogatása
Mivel az állattenyésztés kiemelt ágazatnak minősül, támogatása központi kérdés a jelenlegi költségvetési ciklusban. A támogatás kerete 75 milliárd forint. Újdonság, hogy az üzemméret megadásánál most már nem az EUME értéket, hanem az úgynevezett Standard Termelési Értéket (STÉ) veszik figyelembe. A maximum támogatási összeg 500 millió forint. December 22. után nem működhetnek tovább azok a telepek, amelyeknek eddig is kellett volna trágyatárolót építeni, mégsem tették meg. Az elérhető uniós forrásokkal ezért az építési beruházások és a korszerűsítés mellett a trágyatárolók építését is támogatják.
Kertészet támogatása
A kertészet ugyancsak stratégiailag fontos ágazat az új Vidékfejlesztési Programban. A szektorra fordítható támogatási keret pedig 72 milliárd forint. A támogatás kiemelt célja az új, építéssel járó kertészeti technológiák – fedett termesztő-berendezések, üvegházak, fóliasátrak, hűtőházak, tárolók, manipulálók, kapcsolódó beépített technológia és egyéb üzemi létesítmények – létrehozása, fejlesztése. Emellett támogatják az erő- és munkagépek beszerzését, és az úgynevezett post-harvest tevékenységeket is.
Kisméretű terménytároló és -szárító kialakítására és fejlesztésére is lesz lehetőség. A húszmilliárdos keretből 50 százalékos támogatási intenzitással lehet pályázni. A maximum támogatási összeg 100 millió forint, közös beruházáskor 300 millió forint.
Élelmiszeripari termékek feldolgozása
Minden olyan mezőgazdasági szereplő, amely bővítené a feldolgozó kapacitását, számíthat a támogatásra. Ezért a Vidékfejlesztési Programban erre a célra 206 milliárd forintot különítettek el. Ebből 20 milliárd forint jut a borászatoknak. Az élelmiszeripar fejlesztésével nemcsak új – főleg vidéki – munkahelyek hozhatók létre, hanem biztos felvevőpiac teremthető a mezőgazdasági alapanyagoknak, amely hozzájárul a gazdák jövedelembiztonságához. Fontos cél továbbá a mezőgazdasági és élelmiszeripari exporton belül a magasabb hozzáadott értékű termékek arányának 80 százalékra növelése 2020-ig.
Fiatal gazdák támogatása
A jelenlegi ciklusban a fiatal gazdálkodók 39 milliárdos forrásért fognak egymással versenyezni. Kis Miklós Zsolt szerint ez lehetőséget nyújt a biztonságos, de dinamikus generációváltásra a mezőgazdaságban.
Fontos magyar siker, hogy az Európai Bizottság, szigorú feltételek mellett, de lehetőséget adott az öntözött területek növelését célzó új öntözési beruházások támogatására.
Az agrárforgóeszköz hitelprogramokhoz kapcsolódó kamattámogatásról
A 2015 februárjában az agrárvállalkozások részére meghirdetett három forgóeszköz hitelprogramhoz kapcsolódóan 2015. augusztus 12-én a kamattámogatás igénybevételéhez az alábbi, a Földművelésügyi Minisztérium (FM) által kiadott rendeletek jelentek meg:
– 47/2015. (VIII.12.) FM rendelet az MFB Agrár Forgóeszköz Hitelprogram 2020 kapcsán kamat megfizetéséhez igénybe vehető csekély összegű támogatásról;
– 48/2015. (VIII.12.) FM rendelet az MFB Élelmiszeripari Forgóeszköz Hitelprogram 2020 kapcsán kamat megfizetéséhez igénybe vehető csekély összegű támogatásról;
– 49/2015. (VIII.12.) FM rendelet az MFB TÉSZ Forgóeszköz Hitelprogram 2020 kapcsán kamat megfizetéséhez igénybe vehető csekély összegű támogatásról (a továbbiakban FM rendeletek).
A hitelprogramok keretében a hatályos hitelszerződéssel rendelkező vállalkozások a fenti FM rendeletekben meghatározott mértékű kamattámogatás – a hitelkamat legfeljebb 60 %-a, de nem haladhatja meg az évi 4 százalékpontot – igénybevételére jogosultak.
Agrár-Tender Kft.
