Főleg a Kunsági borvidéken voltak jelentős mértékű telepítések, de a Mátra-körzet erősödésére is felfigyeltek.
Az FM Eredetvédelmi Főosztályának szőlő-bor szakreferense, Dr.Györe Dániel „A szőlőtermesztés és borászat támogatási lehetőségei„ címmel tartott előadást január 29-én az AGROmashEXPO kiállításon. Prezentációjából kiderült, hogy a támogatásoknak két nagy köre van: 1. Közvetlen támogatások (EMGA), melyek nemzeti támogatási programból és terület alapú támogatási programból állnak; 2. Vidékfejlesztési Program (EMVA).
Az előadás a már kiírt – tehát a legaktuálisabb – programokat, azaz EMGA támogatási programot részletezte, amely főként a szőlőültetvények szerkezetátalakítására vonatkozik. Az új támogatási időszak (2014-2018) 2013. október 16-tól kezdődött. A szőlőültetvények szerkezetátalakításának és átállításának (fajtaváltás, ültetvény-áttelepítés) támogatására (2014) 1957 kifizetett kérelem jutott.
A szerkezetátalakítások térképi bemutatása során kitűnt, hogy a különböző borvidékek közül főleg a Kunsági borvidéken voltak jelentős mértékű telepítések, de a Mátra-körzet erősödésére is felfigyeltek. 2015-ben a szerkezetátalakítás támogatásában változás következett be.
Jelentős lett a borpromóció szerepe, azaz a harmadik országokban történő bormegismertetés. Első körben (2013-2015) 7, második körben (2015-2017) 12 nyertes pályázó volt. Borpromócióra tavaly 6 pályázó nyert támogatást. Szintén jelentős szerepe van a borászati beruházások támogatásának is (ami különösen új gépek beszerzésében realizálódik), de támogatják a melléktermékek lepárlásának ösztönzését is. A terület-alapú támogatásokban 2015-2020 között a SAPS-rendszer továbbra is megmarad. A közvetlen kifizetések minimum korlátja 1 ha SAPS jogosult terület.
AZ EMVA (Vidékfejlesztési Program) számos elemből tevődik össze. Kiemelt szerepe van a tudásátadás, innováció támogatásának. Ennek szellemében a képzések, felkészítő tréningek, bemutató üzemi programok, szakmai tanulmányutak, egyéni és csoportos szaktanácsadás (egyedei kérdések, problémák megválaszolására) támogatásban részesülnek. A mezőgazdasági termelés és feldolgozás, erdőgazdaság, vidéki térségek fejlesztése, fiatal gazdák támogatása, a „rövid ellátási lánc” (REL) mind az EMVA-ból nyer támogatást.
A mezőgazdasági és élelmiszer-feldolgozási támogatás keretében a kertészeti ágazat fejlesztése (gépek, berendezések vétele), időjárási kockázatok megelőzése (pl. jégkárok, koratavaszi fagykár), a mezőgazdasági biztosításokhoz hozzájárulás (30%-os hozamcsökkenést meghaladóan) részesül támogatásban.
A borászati fejlesztés támogatása négy célterületre irányul: 1. Gépek, technológiai berendezések beszerzése: 2. Energiahatékonyság növelése: 3. Hozzájárulás az innovációs célú beruházásokhoz; 4. Hozzájárulás a REL együttműködő csoportok beruházásaink finanszírozásához. Felmerül a kérdés, hogy milyen költségek támogathatók: általános költségek és immateriális beruházások részesülhetnek támogatásban. A borászati fejlesztések támogatásban egyéni és kollektív beruházás jön szóba, ennek keretében a működtetéshez fontos épületek, építmények, gépek, berendezések is támogathatók.
Az agrár-környezetvédelmi (AKG) kifizetésekhez a kötelezettségeket és a követelményeket ismertetve kitértek arra is, hogy az ökológiai gazdálkodásra való átállásra 3 évre vonatkozóan adható támogatás, fenntartás esetén 5 évre. A kötelezettségvállalás 2016. január 1-jétől 2020 december 31-ig tart. A vidéki térségek fejlesztése keretében a nem mezőgazdasági tevékenységekre (pl. kóstolóterem, borbolt stb. kialakítása) és kis gazdasági szereplők együttműködésének támogatására (pl. közös termékfejlesztés, közös kiadványok megjelentetése) adható támogatás. A 40 év alatti, 5 évnél nem régebben gazdálkodó fiatal gazdáknak is adható támogatás, miként a REL (rövid ellátási lánc) támogatására is.
(Dr. Kölcsei Tamás – Agrofórum Online)