Pályázatok

Czerván: megkezdődött a tavaly visszatartott agrártámogatások kifizetése

Agrofórum Online

Pénteken megkezdődött mintegy 65 ezer termelő számára az uniós krízistartalékból felszabadított 8,4 milliárd forint kifizetése.

Pénteken megkezdődött mintegy 65 ezer termelő számára az uniós krízistartalékból felszabadított 8,4 milliárd forint kifizetése – tájékoztatta Czerván György, a Földművelésügyi Minisztérium (FM) agrárgazdaságért felelős államtitkára az MTI-t.

Az államtitkár közölte: azok a termelők részesülnek visszatérítésben, akiknek a 2014. évi közvetlen támogatásaik a 2000 eurót meghaladták, ezért az e feletti részt 1,3 százalékkal csökkentették korábban.

Az egységes területalapú támogatás mellett közvetlen támogatásnak minősülnek az elkülönített támogatások (cukor, ipari zöldség-gyümölcs, bogyós gyümölcs), a különleges támogatások (tej, rizs), a szerkezetátalakítási támogatások (dohány, zöldség-gyümölcs) és a biztosítási díjtámogatás uniós része. A teljes visszatérítésből 1,1 milliárd forintra a tejtermelők jogosultak – ismertette Czerván György.

A tagállamoknak a pénzügyi fegyelem alkalmazása miatt csökkenteniük kellett a 2014-ben beadott közvetlen támogatási kérelmekre nyújtott támogatást, ha egy termelőnél a közvetlen támogatási jogcímek alapján járó összeg meghaladta a 2000 eurót. A csökkentést a 2000 euró fölötti részre kellett alkalmazni. Ebből az összegből képezte az Európai Unió (EU) a mezőgazdasági költségvetési fejezet krízistartalékát. Mivel a krízistartalékot nem használták fel, a tagállamok visszakapják az elvont pénzt, amelyet október 15-ig visszatérítenek az érintett termelőknek. Magyarország ilyen módon 26,9 millió eurót, azaz mintegy 8,4 milliárd forintot juttat vissza a gazdálkodóknak.

A visszatérítés minden olyan termelőre vonatkozik, akinek a területalapú támogatásra (SAPS) jogosult területe meghaladja a 9 hektárt; 2014-ben a 2000 eurónak megfelelő összeg mintegy 620 000 forint volt, amelyet 9 hektár felett lehetett megkapni. Ha a gazdálkodó egyéb jogcímen is kapott közvetlen támogatást, a területi küszöb alacsonyabb.

A visszatérítés mintegy 4,5 millió hektárt és a termelők 37 százalékát – mintegy 65 ezer gazdálkodót – érint. A tejtermelők az általuk használt mezőgazdasági területek, valamint a 2014-ben működő különleges tejtámogatás révén a teljes 8,4 milliárd forintos összeg 13,3 százalékára, azaz mintegy 1,12 milliárd forintra jogosultak. A visszatérítés kifizetéséről szóló FM rendelet szeptember 7-én jelent meg.

(MTI)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Közel egymilliárd forint támogatást nyerhettek idén a hungarikum-pályázatokon

2020. szeptember 23. 10:02

Az idei hungarikum-pályázat támogatási keretösszegét 230 millió forintról 750 millió forinttal emelték, így 980 millió forintot oszthattak ki, további 50 millió forintot pedig egyedi támogatásokra fordítanak.

Járványvédelmi rendszerek fejlesztése pályázat nyílt meg

2020. április 1. 10:47

A baromfi- és a sertésállomány megóvása érdekében az Agrárminisztérium pályázatot hirdetett az ASP és a madárinfluenza vírus elterjedésének a megelőzésért.

230 millió forint keretű hungarikumpályázat nyílt meg

2020. március 24. 14:47

A nemzeti értékek és hungarikumok gyűjtésének, népszerűsítésének, megismertetésének, megőrzésének és gondozásának támogatására 230 millió forintos kerettel pályázatot hirdetett az Agrárminisztérium.

Február végéig lehet pályázni az Exportfejlesztési Pályázati Programban

2020. január 27. 13:16

A pályázatra a jelentkezési lehetőség azon hazai kis- és közepes vállalkozások számára nyitott, akik már jelenleg is bonyolítanak export tevékenységet.

Megkezdődött az aratás az országban - Kevesebb lesz a betakarított termény

2017. július 4. 08:51

Az őszi árpa és a repce aratásával megkezdődött az idei aratási szezon az országban.

Az idei meggytermés valamivel az átlagos alatt lesz

2017. június 8. 16:58

A meggy a második legfontosabb gyümölcskultúránk az alma mögött, de a cseresznye is igen közkedvelt a magyar fogyasztók körében.

2020 után is megmarad a KAP, de kevesebb lehet a támogatás

2017. május 25. 18:44

Kérdéses, hogy mekkora lesz a Magyarországra eső rész.

Április 7-től nyújthatják be a gazdák az egységes kérelmet

2017. április 8. 13:32

Elkezdődött az egységes kérelmek benyújtásának időszaka, a gazdálkodók április 7. és május 15. között adhatják be szankciómentesen a szükséges dokumentumokat a Magyar Államkincstárhoz.