Pályázatok

Kedvezően változott a húshasznú anyatehéntartás támogatásának szabályozása

Agrofórum Online

A NAK a gazdálkodókkal és a társszervezetekkel egyeztetve idén nyáron a szakminisztériumhoz fordult, kérve az akkor hatályos szabályozás enyhítését.

A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara javaslatára a húshasznú anyateheneket tartók számára kedvezően módosította az uniós forrásból fizetett közvetlen, termeléshez kötött támogatás szabályozását a Földművelésügyi Minisztérium.

A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) a tagjaitól érkezett jelzések nyomán – a gazdálkodókkal és a társszervezetekkel egyeztetve – idén nyáron a szakminisztériumhoz fordult, kérve az akkor hatályos szabályozás enyhítését. A húshasznú anyateheneket tartó gazdálkodók részéről ugyanis több olyan visszajelzés érkezett, hogy abban az esetben, ha a meghatározott 40 százalékos maximális üsző-arányt valaki – bármilyen okból – minimális mértékben, akár csak egy százalékkal is túllépi, a vonatkozó rendelet szerint a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatalnak (MVH) a teljes támogatási kérelmét vissza kell utasítani.

A kamara által kezdeményezett, 2016. szeptember 22-én megjelent és másnap hatályba lépett rendeletmódosítás a gazdák számára kedvezően, a folyó ügyeket is érintően változtatta meg ezt a szabályozást. Az új jogszabály szerint már nem kell automatikusan teljes támogatásmegvonást alkalmazni, csak akkor, ha valaki 20 százalékot meghaladó mértékben olyan egyedekre igényel támogatást, amelyek nem feleltek meg a rendeletben foglaltaknak. Amennyiben a támogatási kérelem tekintetében megállapítást nyer, hogy a bejelentett állatlétszám és a feltételek szerint meghatározott állatlétszám különböző, meghatározott százalékkal kell csökkenteni a támogatás teljes összegét. Ez legfeljebb három állatnyi eltérés esetében maximum 10 százaléka, több állat esetében meghatározott mértékig maximum 20 százaléka az odaítélhető támogatási összegnek.

A mezőgazdasági termelőknek 2015-től nyílt lehetőségük európai uniós forrásból termeléshez kötötten húshasznú anyatehén-tartás támogatásának igénylésére. Támogatási igény a húshasznú fajtákhoz tartozó vagy húshasznú fajtával történő keresztezésből született tehenek után nyújtható be, amelyek hústermelésre szánt borjak nevelésére tartott állományhoz tartoznak, vagy nyolc hónapnál idősebb, még nem ellett, húshasznú fajtákhoz tartozó vagy húshasznú fajtával való keresztezésből születettek. A tenyészetben a támogatás alapjául szolgáló állatok esetén az üszők aránya a birtokon tartás teljes ideje alatt legfeljebb 40 százalék lehet. Egy állat után az egyed élete során csak egy típusú (húshasznú anyatehén) termeléshez kötött közvetlen támogatás vehető igénybe. 2015 és 2020 között a húshasznú anyatehéntartás támogatására mintegy 208 millió euró áll rendelkezésre. A közvetlenül az uniós forrásból fizetett termeléshez kötött támogatás mellett továbbra is – egészen 2020-ig – nemzeti forrásból, egyéni támogatási felső határ alapján a húshasznú anyatehenek után termeléshez kötötten kapnak támogatást a jogosultsággal rendelkezők.

(NAK)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Közel egymilliárd forint támogatást nyerhettek idén a hungarikum-pályázatokon

2020. szeptember 23. 10:02

Az idei hungarikum-pályázat támogatási keretösszegét 230 millió forintról 750 millió forinttal emelték, így 980 millió forintot oszthattak ki, további 50 millió forintot pedig egyedi támogatásokra fordítanak.

Járványvédelmi rendszerek fejlesztése pályázat nyílt meg

2020. április 1. 10:47

A baromfi- és a sertésállomány megóvása érdekében az Agrárminisztérium pályázatot hirdetett az ASP és a madárinfluenza vírus elterjedésének a megelőzésért.

230 millió forint keretű hungarikumpályázat nyílt meg

2020. március 24. 14:47

A nemzeti értékek és hungarikumok gyűjtésének, népszerűsítésének, megismertetésének, megőrzésének és gondozásának támogatására 230 millió forintos kerettel pályázatot hirdetett az Agrárminisztérium.

Február végéig lehet pályázni az Exportfejlesztési Pályázati Programban

2020. január 27. 13:16

A pályázatra a jelentkezési lehetőség azon hazai kis- és közepes vállalkozások számára nyitott, akik már jelenleg is bonyolítanak export tevékenységet.

Posztregisztrációs fajtakísérlet: díjat kaptak a legjobb kukoricafajták tulajdonosai

2019. január 25. 14:39

A fajtakísérleti rendszer működtetésének célja, hogy az objektív eredmények birtokában a felhasználók kipróbált, megfelelő mennyiség és ismert minőség elérésére képes búza- és kukorica-növényfajták közül választhassanak. A kísérletek szakmai felügyeletét a Fajtakísérleti Innovációs Tanács (FIT) biztosítja.

Agrárkamarai kampány indul a zöldség- és gyümölcsfogyasztás növelésére

2018. március 28. 07:26

Ha a jelenlegi napi fogyasztást 460 grammra sikerülne emelni, az önmagában 730 ezer tonna termelésbővítésre és több mint 100 milliárd forint új érték előállításra adna lehetőséget a magyar gazdáknak.

Az osztatlan közös tulajdonnal érintett földeket a gazdáknak adnák

2019. június 11. 14:51

A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara karcagi agrárfórumán és fajtabemutatóján a szakminiszter több aktuális ügyről (öntözésfejlesztés, állattenyésztési törvény, osztatlan közös tulajdoni forma stb) is szót ejtett.

Jelentős károktól óvta meg a gazdákat májusban a jégkármérséklő-rendszer

2019. június 1. 11:03

A jégkármérséklő rendszerrel évente több tízmilliárd forintos nagyságrendű kárt előznek meg a mezőgazdaságban, a polgári, ipari és állami létesítményekben, ingatlanokban és ingóságokban.