Pályázatok

MVH: február elejéig a gazdák 95 százalékának utalták ki az alaptámogatást

Agrofórum Online

Február elejéig a gazdák 95 százaléka kapott alaptámogatást a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivataltól.

Február elejéig a gazdák 95 százaléka kapott alaptámogatást a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivataltól (MVH) – mondta az MVH elnöke szerdán az MTI-nek.

Gyuricza Csaba hozzátette: ilyen arányú kifizetésre, még az előző, jól bejáratott agrártámogatásoknál sem volt példa. Csak 2016 első hónapjában 50 milliárdot utalt a hivatal a jogosultaknak. Tavaly pedig minden eddiginél többet, mintegy 800 milliárd forintot fizetett ki az MVH, ez mintegy 15-20 százalékkal több, mint a korábbi években – emlékeztetett.

Értékelése szerint az MVH legnehezebb, de egyik legsikeresebb éve volt 2015. Miközben az új Közös Agrárpolitika (KAP) reformjából adódó változásokhoz kellett igazítani az MVH működését, befejeződtek a 2007-2013-as uniós ciklus kifizetései, továbbá megkezdődött a felkészülés az új Vidékfejlesztési Program (VP) pályázataira.

Az elnök kiemelte: az MVH új vezetése a gazdabarát hivatal kialakítását tűzte ki célul. Ennek érdekében átalakította az informatikai rendszerét, az ügyfélszolgálatát, és a korábbi 50 százalék alatti telefonos elérhetőséget 85 százalék fölé emelte. Megújította a hivatal honlapját, partneri viszonyra törekedett a termelőkkel a pályázati folyamat és az ellenőrzések során. Kerülte a szankcióorientált, öncélú ellenőrzéseket, a helyszíni ellenőrök oktatására is nagy hangsúlyt fektetett. Újdonság volt, hogy a gazdák támogatási kérelmeik benyújtását követően tájékoztatást kaptak a támogatási kérelmeknél gyakran előforduló elkövetett hibákról – sorolta.

Az új agrártámogatási rendszer sikerének tekinthető, hogy tavaly október 16-án elindította az MVH az előlegfizetést. Mindez jelentős eredmény – mutatott rá az elnök -, mivel csupán 11 tagállam vállalta, hogy előleget fizet gazdálkodóinak.

Kiemelte: emellett Magyarország az egyetlen uniós tagország, amely egyidejűleg nyolc jogcímben indította el a kifizetéseket. Magyar javaslatra került be az uniós szabályozásba, hogy a korábbi maximum 50 helyett legfeljebb 70 százalékos előleget is fizethetnek a tagállamok. Magyarország élt is az akár 70 százalékos előlegfizetés lehetőségével. Mindez versenyelőnyt jelent a magyar gazdáknak – jelentette ki.

Az előlegfizetés november 30-i határidejéig területalapú támogatásra (SAPS-ra), zöldítésre és egyes termeléshez kötött állatalapú jogcímekre az MVH összesen közel 132 milliárd forintot utalt a gazdáknak. Idén január végére pedig az előlegek és részfizetések együttes összege meghaladta a 255 milliárd forintot, és a tervek szerint a hivatalos határidő előtt, a nyár elejéig minden jogosult kérelmező megkapja a támogatását.

Értékelése szerint sikeresen zárult a 2007 és 2013 közötti európai uniós fejlesztési ciklus agrár-vidékfejlesztési támogatásainak kifizetése is. Az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alap (EMVA) társfinanszírozásában megvalósuló támogatások kifizetésére december 31-ig került sor. A 2007 és 2015 közötti időszakban EMVA forrásból összesen több mint 1500 milliárd forint uniós támogatást fizetett ki a hivatal, tavaly mintegy 800 milliárd forintnyi támogatás kifizetésére került sor.

A hivatal 2015-ben 232 ezer kérelmet bírált el a rekordösszegű kifizetés mellett, miközben mindössze 1150-en fellebbeztek a döntések ellen. A múlt évben az MVH munkatársai összesen több mint 1 millió 300 ezer hatósági ügy intézésében vettek részt, ami átlagosan 1000 ügyet jelent munkatársanként az elmúlt évre vetítve – ismertette az MVH elnöke.

(MTI)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Közel egymilliárd forint támogatást nyerhettek idén a hungarikum-pályázatokon

2020. szeptember 23. 10:02

Az idei hungarikum-pályázat támogatási keretösszegét 230 millió forintról 750 millió forinttal emelték, így 980 millió forintot oszthattak ki, további 50 millió forintot pedig egyedi támogatásokra fordítanak.

Járványvédelmi rendszerek fejlesztése pályázat nyílt meg

2020. április 1. 10:47

A baromfi- és a sertésállomány megóvása érdekében az Agrárminisztérium pályázatot hirdetett az ASP és a madárinfluenza vírus elterjedésének a megelőzésért.

230 millió forint keretű hungarikumpályázat nyílt meg

2020. március 24. 14:47

A nemzeti értékek és hungarikumok gyűjtésének, népszerűsítésének, megismertetésének, megőrzésének és gondozásának támogatására 230 millió forintos kerettel pályázatot hirdetett az Agrárminisztérium.

Február végéig lehet pályázni az Exportfejlesztési Pályázati Programban

2020. január 27. 13:16

A pályázatra a jelentkezési lehetőség azon hazai kis- és közepes vállalkozások számára nyitott, akik már jelenleg is bonyolítanak export tevékenységet.

Bajban a gazdák? 15 százalékkal csökkenhetnek az agrártámogatások

2018. szeptember 18. 13:57

A magyar gazdák számára elfogadhatatlan a közös uniós agrártámogatások csökkentése.

A kérelembeadás időszaka következik

2018. március 7. 08:59

Közel egy hónap múlva indulhat az egységes kérelmek beadása, és ebben újra komoly szerep hárul a kamarai falugazdászokra. A 2017-es támogatásokat várhatóan ez év március végéig kifizeti a kincstár.

Növekedhet az import élelmiszerek aránya, ha csökkennek az agrártámogatások

2019. április 19. 08:02

Sajnálatos, hogy a 2020 utáni hétéves tervezési időszak előkészítésekor nem újabb programok indításáról folyik a vita Brüsszelben, hanem arról, mennyi pénz fog rendelkezésre állni és ebből mennyi jut hazánknak.

Mérföldkő az ökológiai pályázat kibővítése

2019. május 29. 08:58

Az ökológiai gazdálkodás ma világszerte a legdinamikusabban fejlődő mezőgazdasági ágazat, köszönhetően az újabb pályázati kiírásnak és a kedvező Agrárminisztériumi döntésnek is. Azonban még így is gyorsabb a fogyasztók bioélelmiszerek iránti igénye, mint az ökoterületek növekedési üteme. Tavaly írtak ki egy új ökológiai pályázatot, amelynek keretéből több hazai gazdálkodó plusz forrást nyert.