Pályázatok

Több pénz jut az agrártámogatásokra jövőre

Agrofórum Online

Az agrártárca százmilliókkal költ többet az iskolagyümölcs- és az iskolatej-programokra a jövő évi költségvetés tervezete szerint. Az unió által térített támogatások esetében a tárca 425 milliárd forint kifizetésével kalkulál - írja a Magyar Hírlap.

A kormány célja a nagy hozzáadott értéket képviselő, a foglalkoztatás szempontjából meghatározó ágazatok, azaz az állattenyésztés vagy a kertészet jövedelemtermelő és versenyképességének erősítése, így a vidék népességmegtartó képességének javítása. Az agrártárca nemcsak fenntartaná a nemzeti költségvetésből eddig finanszírozott programokat, hanem új állami támogatási lehetőségeket is megnyitna. A tárca szerint a 2018. évi költségvetés tervezetében szereplő összegek garantálhatják ezen célok megvalósítását – közölte a Magyar Hírlap megkeresésére a Földművelésügyi Minisztérium (FM).

Az FM fejezetében kiemelkedő jelentőségű a „Nemzeti agrártámogatások” előirányzat, ezekből a forrásokból számos, az agrártermelést segítő konstrukciót támogatnak, például a „Több munkahelyet a mezőgazdaságban” programot is. Nemzeti agrártámogatásokra a jövő évi költségvetés tervezete szerint 78,560 milliárd forint áll rendelkezésre, ami az idei 77,597 milliárd forinthoz képest 963 millió forint többletforrást jelent. Átmeneti nemzeti támogatásra mintegy 26 milliárd forintot fordíthat a tárca 2018-ban. Ebből az összegből a szarvasmarha-, a tej-, a juh- és a kecske-, valamint a dohányágazat kaphat támogatást.

Az agrártárca kiemelt figyelmet fordít a baromfi- és a sertéságazatra, mivel azok közvetlen uniós forrásokból nem részesülnek, így a tenyésztőknek a nemzeti költségvetésből finanszírozott támogatási konstrukciókra szükségük van. A baromfiágazatban a termelőket segítő állatjóléti támogatás megemelt összegű, tizenkétmilliárd forint lesz. Az étkezési tojást termelő tyúkállományok, valamint a tenyészbaromfifajok állatjóléti támogatásának 1,2 milliárd forintos keretösszege jövőre is megmarad.

Ha Magyarország kezdeményezésére az Európai Bizottság dönt egy – a madárinfluenza hatásait csökkentő – krízistámogatás nyújtásáról, úgy annak nemzeti részét is ezen előirányzatból finanszíroznák.

A sertéságazatban is meghatározó szerepet töltenek be az állatjóléti támogatások. A sertéshízók után igénybe vehető támogatást az Európai Bizottság és a közösségi jogszabályok által engedélyezett, legfeljebb 9,144 milliárd forintos keretösszeggel hirdethetik meg jövőre. Emellett 2018-ban is számottevő összeget, 8,62 milliárd forintot fordítanak a tenyészkoca állatjóléti támogatásra. Jövőre is lesz sertésstratégia-program, 1,1 milliárd forintos keretösszeget különítettek el erre. Az állattenyésztési feladatok támogatására az idei évhez hasonlóan 1,3 milliárd forint áll rendelkezésre, így javítható a hazai tenyésztőszervezetek, a magyar állattenyésztők versenyképessége.

A tárca jövőre is figyelmet szentel az állategészségügyi intézkedéseknek. Az állatbetegségek megelőzésének és felszámolásának támogatására – a tervek szerint – 10,5 milliárd forintot, az állati hulla biztonságos elszállítására a 3,6 milliárd forintot irányoznak elő.

Szintén a „Nemzeti agrártámogatások” előirányzatból finanszírozzák majd a mezei őrszolgálatokat, a különböző mezőgazdasági hitelkonstrukciókhoz tartozó kamat-, kezesi és díjtámogatásokat, valamint számos, az állattenyésztéshez és növénytermesztéshez kapcsolódó csekély összegű támogatási konstrukciót egyes speciális ágazatokban (fűszerpaprika, tenyésznyúl, méhészet). A Méhészeti Nemzeti Program 105,5 millió forint többletforráshoz jut.

A „Nemzeti agrárkárenyhítés” előirányzatában 4,3 milliárd forintnyi forrás garantálja a termelői befizetések mellé kötelezően előírt állami hozzájárulást. Így a kárenyhítési igényeket teljes mértékben kifizethetik, sőt a kiépülő országos jégeső-elhárítási rendszer működési költségeit is ebből finanszírozzák. A nemzeti támogatásokból különítenek el 1,2 milliárdot tanyafejlesztésre, cél a családi gazdaságokra épülő agrárközéposztály megszilárdítása, a kisállattenyésztés megerősítése a helyi élelmezésben. Az EU-társfinanszírozással működő támogatások közül folytatódik például a népszerű „Igyál tejet Program”. Jövőre százmillió forinttal magasabb összeget, azaz 4,3 milliárd forintot használhatnak fel a társfinanszírozott program nemzeti forrásigényére. Ez évhez képest 561 millió forinttal több, 2,287 milliárd forint jut az iskolagyümölcs-programra Jelenleg több mint 2100 általános iskola 551 ezer 1–6. osztályos tanulója vesz részt a programban.

Az Európai Unió által térített közvetlen és egyéb piaci támogatások esetében az agrártárca 2018-ban összesen 425,5 milliárd forint kifizetésével kalkulál. Ebből 410,1 milliárd forint a közvetlen (terület és állatalapú) támogatások, míg 15,4 milliárd forint a piaci támogatás és az uniós finanszírozású állategészségügyi programok összege.

(Magyar Hírlap)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Közel egymilliárd forint támogatást nyerhettek idén a hungarikum-pályázatokon

2020. szeptember 23. 10:02

Az idei hungarikum-pályázat támogatási keretösszegét 230 millió forintról 750 millió forinttal emelték, így 980 millió forintot oszthattak ki, további 50 millió forintot pedig egyedi támogatásokra fordítanak.

Járványvédelmi rendszerek fejlesztése pályázat nyílt meg

2020. április 1. 10:47

A baromfi- és a sertésállomány megóvása érdekében az Agrárminisztérium pályázatot hirdetett az ASP és a madárinfluenza vírus elterjedésének a megelőzésért.

230 millió forint keretű hungarikumpályázat nyílt meg

2020. március 24. 14:47

A nemzeti értékek és hungarikumok gyűjtésének, népszerűsítésének, megismertetésének, megőrzésének és gondozásának támogatására 230 millió forintos kerettel pályázatot hirdetett az Agrárminisztérium.

Február végéig lehet pályázni az Exportfejlesztési Pályázati Programban

2020. január 27. 13:16

A pályázatra a jelentkezési lehetőség azon hazai kis- és közepes vállalkozások számára nyitott, akik már jelenleg is bonyolítanak export tevékenységet.

Illegális sertéstelepre bukkantak Pest megyében

2019. március 13. 09:46

Az Európai Unió tagállamaiban - így Magyarországon is - szigorúan tilos az élelmiszer-hulladékok feletetése az élelmiszertermelő haszonállatokkal.

Módosultak az állategészségügyi bizonyítványminták

2019. július 19. 11:33

Változtak az állategészségügyi bizonyítványminták, és az egyes patás állatok és a friss hús Európai Unióba történő behozatalára engedéllyel rendelkező harmadik országok jegyzékei.

Ma indul a vadon élő rókák veszettség elleni immunizálási kampánya

2019. március 29. 10:02

A programnak köszönhetően napjainkra elvétve fordul elő a betegség Magyarországon, utoljára 2017 márciusában találtak fertőzött állatokat Borsod-Abaúj-Zemplén megyében.

Afrikai sertéspestis: havonta 19,5 millió dolláros veszteség

2019. december 7. 10:37

Az afrikai sertéspestis miatt az ágazatot érő veszteség havonta egymilliárd pezó, vagyis 19,5 millió dollár körül van a Fülöp-szigeteken.


Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/digitalnomads/public_html/staging/releases/20240911215937/public/cms/wp-includes/functions.php on line 5420