Ismét pályázhatnak a gazdálkodók támogatott szaktanácsadásra, már ez év őszén - közölte a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) elnöke csütörtökön Budapesten sajtótájékoztatón.
Győrffy Balázs elmondta: a Vidékfejlesztési Programból (VP) mintegy 14 milliárd forint áll rendelkezésre a szaktanácsadási projektek finanszírozására. A támogatott szaktanácsadást a gazdálkodók egyénileg és csoportosan is igénybe vehetik.
Az éves keret egyéni igénybevétel esetén évente 800 euró – mintegy 240-250 ezer forint -, csoportos tanácsadás esetén pedig 150 euró – mintegy 45-50 ezer forint – igényelhető.
Hozzátette: a pénzt a tanácsadó szervezeteknek kell megpályázniuk. A gazdálkodóknak az egyéni szaktanácsadás költségének csak 10 százalékát, évente mintegy 25 ezer forintot kell kifizetniük. A csoportos szaktanácsadás pedig teljesen ingyenes. A program várhatóan ötéves ideje alatt mintegy 74 ezer gazdálkodónak nyújthat segítséget a támogatott szaktanácsadás – mondta a NAK elnöke.
Győrffy Balázs emlékeztetett: a NAK és a kormány között létrejött együttműködési megállapodásban foglaltaknak megfelelően az agrárkamara feladata egy egységes gazdatámogató rendszer működtetése. Ennek megvalósítása érdekében kerültek a NAK-hoz 2014 elején a falugazdászok, majd 2014 októberétől az Országos Szaktanácsadási Központ feladatai (a mai Herman Ottó Intézettől) a korábbi Nemzeti Agrárszaktanácsadási, Képzési és Vidékfejlesztési Intézettől.
Ettől az időponttól a NAK látja el a mezőgazdasági szaktanácsadók képzésének, továbbképzésének és vizsgáztatásának szervezését, a mezőgazdasági szaktanácsadók munkájának értékelését. A NAK végzi továbbá a Nemzeti Agrár-tanácsadási Bizottság titkársági feladatait és üzemelteti a mezőgazdasági szaktanácsadási rendszer működését segítő integrált elektronikus rendszert is.
Emellett a kamara kapcsolatot tart fenn az Európai Unió tagországainak mezőgazdasági szaktanácsadó szervezeteivel, a nemzetközi kapcsolatok keretében képviseli a magyar mezőgazdasági szaktanácsadást. Az agrárkamarához került még a mezőgazdasági, vidékfejlesztési szaktanácsadói engedély kiadása, a mezőgazdasági, vidékfejlesztési szaktanácsadói névjegyzék vezetése, valamint a támogatott szaktanácsadói tevékenység szervezése, koordinálása is.
A NAK mostani nyilvántartása szerint jelenleg csaknem ezren végeznek aktív szaktanácsadást az ágazatban. Közülük 498-an feleltek meg a támogatott szaktanácsadási követelményeknek – jegyezte meg a NAK elnöke.
Hozzátette: sok specifikus információra, támogatásra van szükség ahhoz, hogy a magyar gazdaságok a nemzetközi viszonyok között is versenyképesek legyenek, és minél több, jobb minőségű termékeket állítsanak elő. Ennek alapja mindenekelőtt a naprakész, piacképes tudás – húzta alá Győrffy Balázs.
(MTI)