Szőlő-Bor

A borszőlő engedélyi rendszerének bemutatása

Agrofórum Online

Március 1. és 20. között az új telepítési kérelmet a hegybíróhoz kell benyújtani, akinek a döntése meghatározó.

Az FM és az Magyar Turizmus Zrt. Agrármarketing Vezérigazgatóság együttes szervezésében 2016. január 28-án a címben jelzett témában az AGROmashEXPO közös nagy sátrában tartottak előadást.

Sztanev Bertalan, az FM osztályvezetője a telepítés engedélyezési rendszerét tekintette át, kiindulva az Uniós szabályozásból, és abból a célból, hogy a borágazat versenyképességét a növekvő telepítések erősítsék, és a 2016-2030 közötti időszakban a telepítés üteme megfelelően növekedjen. 2015. december 31-én megszűnt a telepítési jogrendszer, és azt az engedélyezési jog rendszere váltotta fel. A hazai telepítési rendszerekben részben az EU-s rendeletek adnak támpontot, valamint a bortörvény és az FM rendelete. A telepítési engedély vagy egy megszűnt (felszámolt) ültetvény pótlására vagy egy teljesen új ültetvény létesítésére vonatkozik, azaz az engedélyek az új telepítések és újratelepítések körét fogják át.

Az engedély 3 év elteltével érvényét veszti, ha nem használják fel. Az is lényeges különbség, hogy a telepítési jogért fizetni kellett, a telepítési engedély viszont ingyenes, azaz az engedélyt – díjmentesen – bárki kérelmezheti (gazdasági aktaszám és persze terület legyen hozzá). A termelő részére 2015. december 31. előtt megadott, fel nem használt és még érvényes telepítési jogot lehet átalakítani 2015. december 31-ét megelőzően benyújtott kérelem alapján.

Az új telepítések esetén jogszabályokkal körülhatárolt „védelmi mechanizmus” lép életbe 1%-os plafon területarány figyelembevételével, azaz 1%-kal nőhet évente a szőlőterület. Az engedélyezési rendszer keretében a földművelésügyi miniszter határozza meg az engedélyezett terület nagyságát.

Március 1. és 20. között az új telepítési kérelmet a hegybíróhoz kell benyújtani, akinek a döntése meghatározó. Az újratelepítési engedélyezés során történő túligénylés esetén arányos visszaosztás történik. Kivágás esetén a hegybírónál kérelmezhető az újratelepítés akkora területre, amekkora a kivágott szőlő területe volt.

A szőlészek gyakran találkoznak az átváltott telepítési engedélyekkel, melyek kétféle kategóriát képeznek: újratelepítési joggal rendelkező kérelmek, jogtartalékból átváltott jog. A 2014. július 31-i bortörvény részletesen foglakozik az újratelepítés kérdéseivel.

2004. május 1-je után engedéllyel végzett ültetvénykivágás alapján újratelepítési jogot szerző és kivágási engedéllyel rendelkező személy újratelepítési jogát a kivágástól számított ötödik borpiaci év (augusztus 1. – július 31.) végéig jogosult felhasználni. Az ezen időszak alatt fel nem használt újratelepítési jogok a telepítési jogtartalékba kerülnek

Az előadást követően gyakorlati szőlészek-borászok részéről felvetődött az a kérdés, hogy a telepítésekhez van-e elég szaporítóanyag, és mi a helyzet a külföldi szaporítóanyaggal, s az is felmerült, hogy mi a teendő, ha a támogatási összeg elfogy.

(Dr. Kölcsey Tamás – Agrofórum Online)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A Napa-völgy szőlővidéke is lángokban áll Kaliforniában

2020. szeptember 30. 08:18

Az amerikai médiában közvetített riportok tanúsága szerint többen azon gondolkodnak, hogy végleg elköltöznek a vidékről.

Jó minőségű szőlőre számítanak Szekszárdon

2020. szeptember 27. 14:17

Sok lehetőség rejlik az idei szőlőben, könnyedebb és testes vörösborokat is lehet készíteni belőlük.

Még mindig a Lidl a legnagyobb hazai borexportőr - taroltak a saját márkás borok

2020. szeptember 17. 13:52

Egy Champion, három arany és három ezüst díjat nyert a Lidl Magyarország a 21. VinAgora Nemzetközi Borversenyen. Az áruházlánc a 2019-es gazdasági évben több mint 23,7 millió palack bort értékesített a hazai és külpiacokon egyaránt, mellyel megőrizte, sőt tovább növelte piaci részesedését, így a teljes magyar palackos borexport közel 30 százalékát tudhatja magáénak.

Már elérhető a magyar bor hivatalos közösségimédia-oldala

2020. szeptember 15. 08:17

Megszületett a hivatalos Facebook és Instagram oldal Wines of Hungary - Personally név alatt.

Január 28-ig lehet beadni a szőlő szerkezetátalakítási támogatási kérelmeket

2020. január 21. 09:02

A Kincstár a benyújtott egyéni terveket 2020. április 30-ig bírálja el, míg a végrehajtott intézkedésekre a kifizetési kérelmet minden évben április 1. és július 1. között lehet benyújtani. A támogatás nagysága a támogatható költségek 40 és 75 százaléka közé eshet.

Gondolatok a szüretről Szekszárdon - interjú Vesztergombi Csabával

2018. október 25. 03:37

A kialakult időjárási szélsőségek miatt talán nagyobb szerepet kapott idén a szőlők elhelyezkedése, a dűlők. Az biztos azonban, hogy a 2018-as évből lesz lehetőség prémium borok készítésére, akár kadarkából is.

Zárlatot rendeltek el Pécsen aranyszínű sárgaság fertőzése miatt

2018. november 6. 15:16

A fertőzés következtében a szőlőtőkék terméshozama 20-50 százalékkal csökkenhet, a beteg növények száma évente megtízszereződhet.

Ökogazdálkodás: hódítás előtt a tájfajta gabonák?

2019. március 7. 09:18

2021 januárjától lép hatályba az új ökogazdálkodási rendelet, amelyet az Európai Unió már elfogadott. Ennek egyik lényeges eleme, hogy lehetővé teszi, hogy az ökogazdálkodást folytató termelők heterogén szaporítóanyagokat állítsanak elő, és ezeket kereskedelmi forgalomba hozzák.