Szőlő-Bor

A borszőlő engedélyi rendszerének bemutatása

Agrofórum Online

Március 1. és 20. között az új telepítési kérelmet a hegybíróhoz kell benyújtani, akinek a döntése meghatározó.

Az FM és az Magyar Turizmus Zrt. Agrármarketing Vezérigazgatóság együttes szervezésében 2016. január 28-án a címben jelzett témában az AGROmashEXPO közös nagy sátrában tartottak előadást.

Sztanev Bertalan, az FM osztályvezetője a telepítés engedélyezési rendszerét tekintette át, kiindulva az Uniós szabályozásból, és abból a célból, hogy a borágazat versenyképességét a növekvő telepítések erősítsék, és a 2016-2030 közötti időszakban a telepítés üteme megfelelően növekedjen. 2015. december 31-én megszűnt a telepítési jogrendszer, és azt az engedélyezési jog rendszere váltotta fel. A hazai telepítési rendszerekben részben az EU-s rendeletek adnak támpontot, valamint a bortörvény és az FM rendelete. A telepítési engedély vagy egy megszűnt (felszámolt) ültetvény pótlására vagy egy teljesen új ültetvény létesítésére vonatkozik, azaz az engedélyek az új telepítések és újratelepítések körét fogják át.

Az engedély 3 év elteltével érvényét veszti, ha nem használják fel. Az is lényeges különbség, hogy a telepítési jogért fizetni kellett, a telepítési engedély viszont ingyenes, azaz az engedélyt – díjmentesen – bárki kérelmezheti (gazdasági aktaszám és persze terület legyen hozzá). A termelő részére 2015. december 31. előtt megadott, fel nem használt és még érvényes telepítési jogot lehet átalakítani 2015. december 31-ét megelőzően benyújtott kérelem alapján.

Az új telepítések esetén jogszabályokkal körülhatárolt „védelmi mechanizmus” lép életbe 1%-os plafon területarány figyelembevételével, azaz 1%-kal nőhet évente a szőlőterület. Az engedélyezési rendszer keretében a földművelésügyi miniszter határozza meg az engedélyezett terület nagyságát.

Március 1. és 20. között az új telepítési kérelmet a hegybíróhoz kell benyújtani, akinek a döntése meghatározó. Az újratelepítési engedélyezés során történő túligénylés esetén arányos visszaosztás történik. Kivágás esetén a hegybírónál kérelmezhető az újratelepítés akkora területre, amekkora a kivágott szőlő területe volt.

A szőlészek gyakran találkoznak az átváltott telepítési engedélyekkel, melyek kétféle kategóriát képeznek: újratelepítési joggal rendelkező kérelmek, jogtartalékból átváltott jog. A 2014. július 31-i bortörvény részletesen foglakozik az újratelepítés kérdéseivel.

2004. május 1-je után engedéllyel végzett ültetvénykivágás alapján újratelepítési jogot szerző és kivágási engedéllyel rendelkező személy újratelepítési jogát a kivágástól számított ötödik borpiaci év (augusztus 1. – július 31.) végéig jogosult felhasználni. Az ezen időszak alatt fel nem használt újratelepítési jogok a telepítési jogtartalékba kerülnek

Az előadást követően gyakorlati szőlészek-borászok részéről felvetődött az a kérdés, hogy a telepítésekhez van-e elég szaporítóanyag, és mi a helyzet a külföldi szaporítóanyaggal, s az is felmerült, hogy mi a teendő, ha a támogatási összeg elfogy.

(Dr. Kölcsey Tamás – Agrofórum Online)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A Napa-völgy szőlővidéke is lángokban áll Kaliforniában

2020. szeptember 30. 08:18

Az amerikai médiában közvetített riportok tanúsága szerint többen azon gondolkodnak, hogy végleg elköltöznek a vidékről.

Jó minőségű szőlőre számítanak Szekszárdon

2020. szeptember 27. 14:17

Sok lehetőség rejlik az idei szőlőben, könnyedebb és testes vörösborokat is lehet készíteni belőlük.

Még mindig a Lidl a legnagyobb hazai borexportőr - taroltak a saját márkás borok

2020. szeptember 17. 13:52

Egy Champion, három arany és három ezüst díjat nyert a Lidl Magyarország a 21. VinAgora Nemzetközi Borversenyen. Az áruházlánc a 2019-es gazdasági évben több mint 23,7 millió palack bort értékesített a hazai és külpiacokon egyaránt, mellyel megőrizte, sőt tovább növelte piaci részesedését, így a teljes magyar palackos borexport közel 30 százalékát tudhatja magáénak.

Már elérhető a magyar bor hivatalos közösségimédia-oldala

2020. szeptember 15. 08:17

Megszületett a hivatalos Facebook és Instagram oldal Wines of Hungary - Personally név alatt.

Különleges szőlők a pécsi gyűjteményben

2018. november 4. 10:40

Termesztett növényeink közül a szőlő az egyik legformagazdagabb. Variabilitásának kialakulásához a több évezredes termesztése is hozzájárult. A pécsi gyűjtemény számos olyan különleges szőlővel is rendelkezik, amelyek külső megjelenési formájukban a közismert fajtákhoz képest jelentősebb eltéréssel rendelkeznek. A cikk ezen érdekes, különleges szőlők közül mutat be néhányat.

Kiemelkedően jó termésre számít a Hilltop borbirtok

2020. augusztus 11. 10:58

Az elmúlt évtized egyik legjobb minőségű termésére számít idén a neszmélyi Hilltop borbirtok. A magyar borászat szerint az idei év hektikusnak tűnő időjárása kifejezetten kedvezett a fehér szőlőfajtáiknak, a termés minősége, valamint a szüretig végrehajtott beruházásaik a prémium minőség felé emelik itthon, valamint a brit piacon értékesített boraikat.

A kacs, a szőlő indája (2/2.)

2019. március 19. 06:36

A szőlő a különleges kúszó és futó növényi csoporthoz tartozik, amely tagjai sajátos szerveikkel a fény felé kapaszkodnak, támaszkodnak és rögzítik hajtásaikat. E fontos funkciót végző szerv a kacs.

Idén 4,2 millió mázsa szőlőt szüreteltek a gazdák

2019. november 20. 11:36

A borászok nagyon jó minőségű borokra számítanak, hiszen a visszajelzések alapján szépen érett, egészséges gyümölcsöket szüreteltek, és bizakodásra ad okot az is, hogy az idei év Tokajban is jó volt az aszúsodás szempontjából.