Az EU-n belül Olaszországban, Spanyolországban és Görögországban szüretelik a csemegeszőlő zömét (93 %).
Az Európai Unió Kína és Irán mellett az egyik legnagyobb csemegeszőlő-termesztő. Az EU-n belül Olaszországban, Spanyolországban és Görögországban szüretelik a csemegeszőlő zömét (93 %). A jövedelmezőség csökkenése, a termelési költségek emelkedése és a versenyhelyzet fokozódása miatt a termőterület a múlt évtized során visszaesett, a folyamat azonban nem állt meg. A 2014/15-ös (júniustól júniusig tartó) gazdasági évben Olaszországban 20 %-os, Görögországban 8,6 %-os Spanyolországban 8 %-os, Bulgáriában 40,8 %-os Franciaországban 16 %-os, Portugáliában 8,6 %-os és Romániában 5,3 %-os termésmennyiség-csökkenés várható – olvasható a freshplaza.com oldalon.
A gazdasági válság ellenére az elmúlt néhány évben az EU csemegeszőlő-fogyasztása stabilnak mondható (2 millió tonna/év). Legnagyobb mennyiségben az olaszok vásárolják majd Németország, az Egyesült Királyság, Görögország, Spanyolország, Franciaország, Románia, Portugália, Csehország, Ausztria Bulgária és Szlovákia következik. Annak ellenére, hogy az olasz magot tartalmazó csemegeszőlő-fajták népszerűsége töretlen, a fogyasztók egyre inkább keresik a magnélkülieket. A termelők a keresletet követve megkezdték a fajtáváltást.
Olaszország világviszonylatban a 6. legnagyobb csemegeszőlő-termelő, export tekintetében pedig Kína és az Egyesült Államok után a 3. helyen áll. A termőterületek főként az ország déli részén találhatók. A kereslet változása következtében a fajtahasználat a magnélküliek irányába tolódik (Sugraone, Crimson, Thompson, Centennial, Sublime).
Spanyolországban jelenleg 13 500 hektáron termesztenek csemegeszőlőt, e tekintetben Murcia, Valencia és Andalusia tartozik a legjelentősebb tartományok közé. Összesen 50 fajta közül választhatnak a termesztők, a legkeresettebbek azonban a következők: Aledo, Ideal, Muscatel, Dominga és a Napoleon. Az összes termésből – a főként Mucia-ban termesztett – magnélküli fajták 30 %-ot képviselnek.
Görögország Olaszország és Spanyolország után az EU 3. legnagyobb csemegeszőlő-előállítója. Legfontosabb termőterületeik Korinthosz (Peloponnészoszi-félsziget), Kavala (Macedonia) és Candia (Kréta) körzetében vannak, melyek összességében 17 000 hektárt tesznek ki. Legnépszerűbb fajták a Sultana és a Victoria.
Összeállította és fordította: Polgárné Balogh Eszter