Magyarországon 50 ezer forint/tonna körüli termelői áron kereskedtek az étkezési, 44-48 ezer forint/tonna között a takarmány minőségű ó terméssel június elején. Az Agrárgazdasági Kutató Intézet agrárpiaci jelentése.
Az USA agrárminisztériuma (USDA) júniusi gabonapiaci kitekintésében az előző gazdasági évi mindenkori rekordtól mindössze 5 millió tonnával elmaradó, 722 millió tonna búzatermelést vetített előre világszinten a 2015/2016. évi szezonra. Az oroszországi kikötők forgalma jelentősen nőtt az exportvám feloldása óta, így a 2014/2015. gazdasági évi búzakivitel a tavalyi 18 millió tonnával szemben 21 millió tonnára nőtt a szezon végére. Magyarországon 50 ezer forint/tonna körüli termelői áron kereskedtek az étkezési, 44-48 ezer forint/tonna között a takarmány minőségű ó terméssel június elején – olvasható az Agrárgazdasági Kutató Intézet agrárpiaci jelentésében.
Az USA-ban az El Niño jelenséggel járó csapadékos időjárás hátráltatta a kukorica vetését, ami átmeneti áremelkedést okozott a chicagói árutőzsdén (CME/CBOT) június első dekádjában. Az USDA friss agrárpiaci jelentésének megjelenése azonban megnyugtatta a kedélyeket a piacon, és a termény kurzusa 139 dollár (USD)/tonnára ereszkedett a hónap közepéig.
Az észak-amerikai termény iránti erős világpiaci kereslet hatására a szójabab fronthavi jegyzése megközelítette a 350 dollár/tonna szintet a chicagói árutőzsdén (CME/CBOT) június 10-én. Néhány nappal később azonban a délamerikai betakarítás és az USDA friss, 2015/2016. gazdasági évre vonatkozó bíztató adatainak megjelenése miatt 345 dollárra mérséklődött a kurzus.
Szűkösek a napraforgómag és -olajkészletek Ukrajnában és Oroszországban, aminek áremelő hatását fokozta a növényolajok nemzetközi árának növekedése. Az AKI PÁIR adatai szerint az ótermésű napraforgómag 110 ezer forint/tonna körüli áfa és szállítási költség nélküli termelői áron cserélt gazdát június elején. A párizsi árutőzsdén (Euronext/MATIF) 370-375 euró/tonna közé emelkedett a repcemag legközelebbi lejáratra szóló jegyzése június első felében.
A BÉT árupiaci szekciójában a repcemag fronthavi kurzusa 109-110 ezer forint/tonnára erősödött június első két hetében. Az AKI PÁIR adatai szerint a fizikai piacon június elején még 110 ezer forintot meghaladó áfa és szállítási költség nélküli termelői áron forgott az ó termés.
Gabonapiaci jelentés
Búza
Nem sokkal az USA agrárminisztériumának (USDA) júniusi gabonapiaci kitekintésének megjelenése előtt elkezdődött az őszi búza aratása az észak-amerikai országban. A hivatal friss adatai egyelőre nem tükrözik azokat a korábbi félelmeket, amelyek szerint az El Niño jelenséget kísérő heves esőzések mennyiségi és minőségi kárt okozhatnak, jóllehet, a meteorológiai előrejelzések a továbbiakban is csapadékos időjárást valószínűsítenek az Egyesült Államok síksági területein. A prognózis az előző gazdasági év rekordnak számító eredményétől 5 millió tonnával kevesebb, 722 millió tonna búzatermelést vetített előre világszinten a 2015/2016. évi szezonra Oroszország, Ukrajna és az USA javuló terméskilátásainak köszönhetően. Az ígéretes globális búzatermésről szóló hírek hatására a chicagói árutőzsdén (CME/CBOT) megtört az emelkedő trend, és a termény fronthavi jegyzése 185 dollár (USD)/tonnára mérséklődött 2015. június közepén. A kurzusra nyomást gyakorolt továbbá, hogy a rubel gyengülése jelenleg kedvez az orosz exportnak, és az észak-amerikainál jóval alacsonyabb áron jelent meg a fekete-tengeri termény a világpiacon. Ezt igazolják a közelmúltban elnyert egyiptomi tenderek is: a nyertes oroszországi ajánlat (190,5 dollár/tonna; FOB) 16 százalékkal volt olcsóbb az Egyesült Államokénál. Az oroszországi kikötők forgalma jelentősen nőtt az exportvám feloldása óta, így a 2014/2015. gazdasági évi búzakivitel a tavalyi 18 millió tonnával szemben 21 millió tonnára nőtt a szezon végére. Az egyiptomi tenderekre tett oroszországi ajánlatok száma azt is mutatja, hogy az exportőrök az aratást követően rögtön, még az új mozgóvám 2015. július elsejei bevezetése előtt – tartva az azzal járó kockázatoktól – igyekeznek minél nagyobb volument szállítani a nemzetközi piacra. Az elképzelések szerint a búza tonnánkénti exportárának 50 százalékából 5500 rubel levonása után fennmaradó összeget kellene vámként megfizetni, de tonnánként legalább 50 rubelt. Az exportőrök aggodalma érthető, hiszen a jelenleg megkötött exportszerződések teljesítése 2-3 hónap múlva történik, és a rubel volatilitásából adódó árfolyamkockázat mellett kötelezettséget vállalni egy 2-3 hónap múlva megfizetendő vámra rizikós.

A helyzetük könnyítése érdekében az exportőrök több javaslattal is előálltak, amelyek a rubel gyengülő vásárlóerejéből adódó hátrányok elkerülését célozták meg. Az egyik javaslat szerint a vámot a központi banknak az adásvételi szerződés megkötésének napján érvényes kamat alapján kellene megállapítani. Egy másik indítvány a rubel helyett a dollárhoz kötné az exportadót, de egy 13 ezer rubel/tonna kiviteli árhoz kötött vámról szóló előterjesztés is született. A döntéshozók a módosítást nem, azonban azt vállalták, hogy amennyiben a vám időszakos felülvizsgálata során problémát észlelnek, indokolt esetben akár meg is szüntetik azt. A mozgóvám miatti aggodalmak hatására az oroszországi gabonaszövetség mindössze 17-18 millió tonna búzaexporttal számol a 2015/2016. évi szezonban annak dacára, hogy az USDA 21 millió tonnát jelez. Mindezek az EU búzakivitele szempontjából is meghatározóak. A világ legnagyobb búzatermelőjénél 4 százalékkal 150 millió tonnára csökkenhet az idei búzatermés, ebből 32,5 millió tonnát szállíthat a világpiacra (-6 százalék).
A száraz időjárás miatti terméskiesés okozta aggodalmak hatására a termény fronthavi kurzusa erősödött a párizsi árutőzsdén (Euronext/MATIF) június első dekádjában, majd a világpiaci trendet követve 180 euró/tonnára ereszkedett június közepén. Elsősorban a Spanyolország, Franciaország, Németország déli területein és a Lengyelország nagy részén uralkodó hőség adott aggodalomra okot, de a romániai termelők szövetsége is 30 százalékos terméskiesést vetített előre az idén az ország északi és keleti részeit érintő aszály miatt. Ezzel szemben Franciaországban – ahol az elmúlt 80 év legnagyobb területéről, közel 5,2 millió hektárról arathatják le a búzát az idén – az agrárminisztérium becslése szerint a 40 millió tonnát megközelítő rekordtermés sem kizárt. Magyarországon is jók a kilátások, a Tallage francia piacelemző vállalat korábban 4,6 millió tonna búza betakarítását valószínűsítette. A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) árupiaci szekciójában 48 ezer forint/tonnára emelkedett a malmi, 45,3 ezer forint/tonnára a takarmánybúza legközelebbi lejáratra szóló jegyzése (új termés) 2015. június 12-én. A fizikai piacon átlagosan 50 ezer forint/tonna körül kereskedtek az étkezési, 44-48 ezer forint/tonna között a takarmány minőségű ó terméssel.
Kukorica
Az USA-ban az El Niño jelenséggel járó csapadékos időjárás hátráltatta a kukorica vetését, ami átmeneti áremelkedést okozott a chicagói árutőzsdén (CME/CBOT) június első dekádjában. Az USDA friss agrárpiaci jelentésének megjelenése azonban megnyugtatta a kedélyeket a piacon, és a termény kurzusa 139 dollár/tonnára ereszkedett a hónap közepéig. A korábban vártnál több tengeri kerülhet a dél-amerikai raktárakba, így a szakértők a kukorica már eddig is bőségesre becsült 2014/2015. gazdasági évi zárókészletét 197 millió tonnára felfelé korrigálták. Ugyanakkor továbbra is bíztatóak a 2015/2016. gazdasági év terméskilátásai is, a folyó gazdasági évitől alig 10 millió tonnával elmaradó, 989 millió tonna betakarítására kerülhet sor. Kínában attól tartanak, hogy az El Niñoval járó heves viharok miatt csökkenhet az ázsiai ország idei kukoricatermése. A nagy felhalmozott készletek (90 millió tonna) mellett azonban nem valószínű, hogy a 3 millió tonnára jelzett importnál nagyobb igénnyel lépnének fel a világpiacon az új szezonban. Az Európai Unióban az USDA továbbra is 68 millió tonna kukoricatermésre számít az idén, míg az Európai Bizottság a korábbi 66,3 millió tonnáról 69,1 millió tonnára emelte (-11 százalék a tavalyihoz képest) a 2015. évi kukoricatermésre vonatkozó előrejelzését. A világpiaci hatások a párizsi árutőzsdére (Euronext/MATIF) is beszűrődtek, és a termény legközelebbi lejáratra szóló kurzusa – az átmeneti erősödést követően – 163 euró/tonnára mérséklődött június közepén. A BÉT árupiaci szekciójában 41,7 ezer forint/tonnára nőtt az ótermésű takarmánykukorica jegyzése (júniusi termin) ugyanekkor. A takarmánykukorica áfa és szállítási költség nélküli termelői ára június elején is tartotta a 38 ezer forint/tonna körüli szintet az AKI PÁIR adatai szerint.
Olajnövény-piaci jelentés
Szójabab
A végéhez közelít a szójabab betakarítása a déli féltekén. A CONAB által közölt hivatalos brazíliai adatok is megerősítették az USA agrárminisztériumának (USDA) várakozásait, amely szerint a dél-amerikai országban rekord szójababterméssel zárulhat a 2014/2015. évi szezon. Az USDA 94,5 millió tonna, a CONAB 96 millió tonna kibocsátást jelez.

A következő szezon kilátásait azonban rontja, hogy a világ második legnagyobb szójababtermelőjeként számon tartott Brazíliában az alacsony terményárak, az infláció, a magas termelési költségek és banki kamatok, valamint a hitelek hiánya miatt a 2015/2016. évi szezonban szükséges inputok 22 százalékát tudták megvásárolni a gazdák április végéig, szemben a szokásos 70 százalékos aránynyal. Az USDA egyelőre az ideit meghaladó 97 millió tonna kibocsátást valószínűsít. Mindeközben az USAban a 34,2 millió hektárra előirányzott terület 79 százalékán végeztek a vetéssel, és a tavalyi rekordtól 3 százalékkal elmaradó szójababtermést jeleznek a szakértők. Az észak-amerikai termény iránti erős világpiaci kereslet hatására a szójabab fronthavi jegyzése megközelítette a 350 dollár (USD)/tonna szintet a chicagói árutőzsdén (CME/CBOT) június 10-én. Néhány nappal később azonban a dél-amerikai betakarítás és a friss előrejelzés megjelenését követően 345 dollárra mérséklődött a kurzus. Az európai térségben és a nemzetközi piacon egyaránt erősödik a fekete-tengeri országok szerepe. Ukrajna az egy évvel korábbinál 60 százalékkal több, azaz 2,1 millió tonna szójababot exportált a 2014/2015. évi szezon eddig eltelt időszakában, elsősorban Törökországba, Egyiptomba, Iránba és az EU-ba.
Napraforgómag
Szűkösek a napraforgómag és -olajkészletek Ukrajnában és Oroszországban, aminek áremelő hatását fokozta a növényolajok nemzetközi árának növekedése. A napraforgóolaj exportára 880 dollár/tonnárral (FOB) 15 havi csúcsot döntött az ukrajnai kikötőkben 2015. június elején, majd – a növényolajok árának mérséklődése nyomán – 870 dollárra visszakorrigált. Erre reagált a magyarországi olajmagpiac is, és az újtermésű napraforgómag jegyzése 107 ezer forint/tonnára nőtt a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) árupiaci szekciójában június
első két hetében. A változás úgy tűnik, a fizikai piacra is begyűrűzött, ahol az AKI PÁIR adatai szerint 110 ezer forint/tonna körüli áfa és szállítási költség nélküli termelői áron cserélt gazdát az ó termés. A növényolajok nemzetközi árának erősödése támaszt adott a Magyarországon előállított napraforgóolaj feldolgozói értékesítési árának emelkedéséhez, ami 15 százalékos drágulást követően 240 ezer forint/tonna körüli átlagos értékesítési áron hagyta el az olajütőket június elején.
Repcemag
Az európai feldolgozók nehezen jutnak ótermésű repcemaghoz, amit az Oil World szakértői részben a termelők visszafogott eladási hajlandóságával, részben pedig azzal magyaráznak, hogy a jelzettnél mégis kevesebb lehet a tényleges 2014. évi termés. A repcemag és -olaj jelenleg a szójababnál és -olajnál magasabb áron értékesíthető a világpiacon. A párizsi árutőzsdén (Euronext/MATIF) 370-375 euró/tonna között hullámzott a termény fronthavi jegyzése június első felében. Ugyanakkor a 2015/2016. gazdasági év terméskilátásai is romlottak, ami további támaszt adott a magas áraknak. Az Oil World legfrissebb előrejelzése szerint 66 millió tonna repcemagot és canolát takaríthatnak be világszerte az új szezonban, az egy évvel korábbinál 3,2 millió tonnával kevesebbet. A világ legnagyobb termelőjénél, az Európai Unióban 22 millió tonna kerülhet a magtárakba a következő hetekben (-2,4 millió tonna). Az elsőszámú canolaexportőr Kanadában a vetések jelentős részét érte fagykár, így az állományok 22 százaléka kapott gyenge minősítést, szemben az egy évvel korábbi 1 százalékkal. A károsodott terület egy részén a gazdák vélhetően újravetik a növényt, már amennyiben tudnak még beszerezni vetőmagot. Az Oil World jelenleg 15 millió tonna (-0,6 millió tonna) canola betakarításával számol az észak-amerikai országban az idén. A negatív korrekciók miatt a jelenleginél 20 százalékkal kevesebb, azaz globálisan 5,24 millió tonna repcemag és canola maradhat a tárolókban. Az EU tartalékai 35, Kanadáé 55 százalékkal szűkülhetnek. Az áremelkedés a BÉT árupiaci szekciójára is begyűrűzött, és a repcemag fronthavi kurzusa 109-110 ezer forint/tonnára erősödött június első két hetében. Az AKI PÁIR adatai szerint a fizikai piacon június elején még 110 ezer forintot meghaladó termelői áron forgott az ó termés.