Terményárak

50 százalékos szinten a gabona feketepiaca Ukrajnában

Agrofórum Online

Ez a nagyon magas arány rendkívül veszélyes a törvényes termelők számára.

A gabona feketepiaca elérte az 50 százalékos szintet Ukrajnában, ami rendkívül veszélyes a törvényes termelők számára, az ukrán kormány pedig „csukott szemmel” tekint a problémára – jelentette ki Mihail Szokolov, az Ukrán Agrárszövetség helyettes vezetője.

Az állam az ukrán gazdák számára rendkívül kedvezőtlen munkakörülményeket teremt, így rengeteg gabonatermelő áll át a feketegazdaságra, ami rengeteg plusz bevételt jelent ezeknek a gazdálkodóknak.  Először is, több a kereset, mivel a számítás a dollár valós árfolyama szerint működik, ami magasabb, mint az Ukrán Nemzeti Bank (NBU) árfolyama. Másodszor, nem kell adót fizetni. Összehasonlításképp, a törvényes termelők hektáronként közel 1500 hrivnya földadót, míg az illegálisan tevékenykedők körülbelül 26 hrivnyát fizetnek. Azáltal, hogy a feketén termelők okmányok nélkül, készpénzért bérlik a földet, a bérbeadónak lehetősége van a rezsitámogatás igénylésére, mivel így elég alacsony a törvényes jövedelmük – magyarázta Mihail Szokolov.

A szakértő elmondása szerin a gabona feketepiaca elérte az 50 százalékos szintet, a legális termelés és a földbérlés száma pedig egyre jobban csökken. Ukrajna kormánya nem figyel erre a problémára, ezért a törvényes alapon dolgozó gazdálkodók egyedül küzdenek az illegális piaccal – számol be a Golos.ua.

„A legális gabonatermesztők számára a nagy mennyiségű illegális termelés rendkívül veszélyes, mert elvesztik a versenyképességüket: az adó miatt a törvényes gabona ára sokkal magasabb, mint a feketepiaci gabonáé. Jelenleg nem csak a világpiacon, de a hazai piacon is versenyezniük kell, ami nagyban kimeríti az ipart”- összegezte Szokolov.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Kedvező időjárás és csökkenő kínai kereslet: esnek az árak

2020. szeptember 30. 11:03

A párizsi árutőzsdén is hasonló trendek irányították a piacokat és egyértelmű vevői fölény alakult ki.

Egyre jobban hiányoznak az esőzések Oroszországban

2020. szeptember 29. 08:17

Oroszországnak nagy esőzésekre lenne szüksége a következő hetekben, mivel gazdálkodói továbbra is száraz talajba vetik a 2021-es őszi búza termését.

Terménypiac: megtörő lendület, korrekció vagy fordulat?

2020. szeptember 28. 11:21

A szeptember 21-ével kezdődő héten mintha kifáradtak volna a piacok és a korábbi lendületes áremelkedést csökkenés váltotta fel.

Árcsökkenések hete az agrártőzsdéken

2020. szeptember 28. 04:37

A párizsi árutőzsdén a malmi búza értéke 1,2 százalékkal, azaz 2,25 euróval a tonnánkénti 192,25 euróig mérséklődött öt nap alatt. A kukorica piacán is a vevők uralták a kereskedést.

Az aszály miatt romlottak az orosz búzaexport kilátásai

2019. július 28. 12:39

Oroszország, a világ legnagyobb búzaexportőre, június végén több régióban szokatlanul forró időjárási körülmények között kezdte meg a gabonafélék betakarítását.

Kitart a gabonarali

2019. december 18. 09:17

Mivel Brazília készen áll a szójabab betakarítására, ami néhány hónapon belül megkezdődhet, felmerül a kérdés, vajon Kína valóban az Egyesült Államokból akar szójababot vásárolni.

A kalászos gabona 30 százaléka veszhetett kárba az aszály miatt

2019. április 10. 13:03

Jelenleg az is elképzelhető, hogy a fent említettnél lényegesen nagyobb lesz a kár, mert a klímaváltozás hatására nem akkor és nem abban a mennyiségben érkezik a csapadék, ahogy megszokták.

Amerikában a mínuszok domináltak a gabonapiacon

2020. április 10. 05:37

Egy tonna búza 201,44 dollárba került a tengerentúlon, ami 0,2 százalékos csökkenésnek felel meg. A kukorica ára 0,5 százalékos mínuszt követően 129,91 dollárba került tonnánként.