A búza ára 1,4, a kukoricáé 0,4, a szójababé pedig 0,3 százalékkal csökkent a chicagói árutőzsdén.
Folytatódott a búza lejtmenete, az egy tonnányi mennyiségnek megfelelő ár már a 206,4 dolláros szintre került, ami csaknem másfél százalékos csökkenésnek felel meg. Egy héttel ezelőtt megtorpant a kisebb szünetekkel már tavaly szeptember óta tartó emelkedő trend. A kukorica és a szójabab piacán is az eladók voltak többségben.
„A koronavírus miatti bizonytalanság egyre jobban érződik a gabonatermékek piacán. Nehéz megjósolni, hogy milyen irányba mehetnek a kurzusok. Egyelőre nem elegendő a rendelkezésre élló információ tartós következtetés levonásához. Egyelőre nem tehetünk mást, mint várakozunk és vizsgáljuk a már rendelkezésre álló adatokat. A keresleti oldalon hozhat jelentős változásokat a koronavírus, egyelőre enyhe mínuszt mutatnak a főbb piacok” – mondta Phin Ziebell, a National Australia Bank agrárközgazdásza a Thomson Reuters hírügynökségnek.
A kínai koronavírus továbbterjedése esetén nem csak a gabonapiacra, hanem az egész kínai gazdasági növekedésre, illetve a globális növekedésre is negatív hatása lehet.
Olyan szempontból a legrosszabbkor jött a koronavírus, hogy a gabonapiacon mindenki a kereslet élénkülésére számított a kereskedelmi egyezség aláírását követően. Kína, mint a világ legjelentősebb szójabab importőre most kezdene sokak szerint nagyobb rendeléseket leadni. Közben az amerikai gazdáknak a várhatóan rekordmértékű brazil szójabab-termés miatti kihívásokkal is szembe kell nézniük. A brazil AgRural jelentése szerint a brazil szójabab-területek 4,2 százalékáról takarították be a termést, ez elmarad az egy évvel ezelőtti időszak ilyenkor mért 13 százalékos adatától.
A kukoricapiacon egy nagyobb mexikói megrendelés tartotta kis ideig pluszban a kurzust, amely azonban pirosra váltott később. A magánexportőrök 124,3 ezer tonna kukoricát adtak el mexikói vevőknek.
A repce ára a 461,7 kanadai dolláros szinten stagnált mindeközben.