A szójabab ára 1,2 százalékkal emelkedett, de most nem a kereskedelmi tárgyalásokkal kapcsolatos hírek mozgatták a piacot. Brazíliában és Argentínában komoly esőzések vannak, amelyek a nemsokára kezdődő betakarításokat hátrányosan érintik.
A szójabab kurzusa így a tonnánkénti 347 dolláros szinthez közelített a chicagói árutőzsdén.
Dél-Amerika legfontosabb szójabab-exportőre Brazília, így a kereskedők kiemelten figyelik a híreket arról, hogy az esőzések mennyiben hátráltatják majd a következő hetekben kezdődő betakarítási munkálatokat.
„Alapvetően megfelelőek a dél-amerikai termesztési körülmények és valószínűleg rekordnagyságú szójabab-termés várható Brazíliában. Még akkor is megközelítőleg 125 millió tonnás mennyiség remélhető, ha most egy kicsit le is minősítették a várakozásokat. Ezzel nehéz lesz versenyeznie az amerikai szójabab-termesztőknek” – mondta a Thomson Reuters hírügynökségnek Brian Hoops, a Midwest Market Solutions brókercég elnöke.
Az elemzők szerint csak minimális kiigazításokra lesz szükség a dél-amerikai termés-várakozásokkal kapcsolatban.
A befektetők további részleteket vártak az Egyesült Államok és Kína közötti kereskedelmi egyezmény részleteiről is. Az aláírás várhatóan jelentősen ösztönzi majd az amerikai mezőgazdasági termékek kínai vásárlását.
Aggasztó azonban, hogy egyes hírek szerint Kína nem növeli éves kukorica, búza és rizs vámkontingenseinek behozatali kvótáit.
A kukorica és a búza ára különben harmadik napja csökkent, most mindkét termék árjegyzése 0,1 százalékkal kúszott lejjebb. Itt az Egyesült Államok és Irán közötti konfliktus gyakorol nyomást az árakra.
Közben kiderült, hogy maradnak az amerikai katonák Irakban. Az amerikai védelmi miniszter, Mark Esper megerősítette, hogy maradnak a katonáik a közel-keleti országban és kijelentette, hogy még nem született döntés a csapatkivonásról. Ráadásul a mediterrán régióból három hadihajót átvezényelnek a Perzsa-öbölbe, melyen 2200 tengerész és egy helikopteres osztag tartózkodik – húzta alá hírlevelében az Equilor Befektetési Zrt. Mark Esper szerint az irakiak tudják, hogy számíthatnak az amerikaiak segítségére amíg megszilárdul a demokrácia az országban, és sem korábban nem született, sem a közeljövőben nem születik arról döntés, hogy kivonulnának az országból. A térség agártermékeinek piacára jelentős hatást gyakorolhat a konfliktus.