A búza ára 1,1 százalékkal tovább drágult a chicagói árutőzsdén a pénteki kereskedésben és zárásban megközelítette az 531 dollárcentes vékánkénti szintet. Napközben 532,38 dollárcenten is kötöttek üzletet, ezzel megerősödött a pár napja elért három havi csúcsszint. Sőt a július 15-i kereskedésben elért 531,38 dollárcentes szint is megdőlt, így most jó három és fél havi csúcson kereskednek a búzával a tengerentúlon.
A jelenleginél június 28-án ért el utoljára magasabb szintet a búza a napközbeni kereskedésben, akkor 554,12 dollárcentig szaladt a kurzus, de a parkettet kereken 526 dollárcenten hagyta el a búza. Ennél magasabbra csak előző nap, június 27-én kapaszkodott az búza ára, egészen 557,12 dollárcentig. Ha ez a szint is megdőlne a következő kereskedési napokon, akkor már négy éves csúcsra érne a búza ára, hiszen ennél többe 2015 nyarán került a termék, akkor 617,12 dollárcenten is kötöttek üzletet.
A búza ára egyébként a déli félteke romló terméskilátásai miatt emelkedett tovább. Argentínában és Ausztráliában a korábban vártnál rosszabb termésre számítanak a szakértők. Az Ausztrál Nemzeti Bank elemzése szerint az ország búzatermése várhatóan 15,5 millió tonnára esik vissza az előzőleg várt 19 millió tonnáról. Argentínában pedig a közelmúlt esőzései mégsem hoztak annyi csapadékot, hogy enyhítsenek a korábbi hetek hosszú szárazságain. Mindehhez járult hozzá, hogy az észak-amerikai betakarításokat is hátrányosan érintették az időjárási körülmények – állapította meg a Reuters hírügynökség tudósítására hivatkozva a CNBC.
A szója 0,3 százalékkal 933,88 dollárcentre drágult vékánként, a kukorica ára viszont 1,1 százalékkal 390,62 dollárcentre csökkent. A szója piacán az Egyesült Államokban termelt mennyiség nagysága miatt aggódnak, míg a kukorica ára a csalódást keltő heti amerikai exportértékesítési adatok miatt csökkent.
„Az Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériumának (USDA) adati szerint az ország exportértékesítése 368,5 ezer tonnát tett ki, ami az elemzők által várt sáv legalsó szintjén található. Így a kukoricával kapcsolatban továbbra is elmaradás figyelhető meg az előzetesen tervezett értékesítési ütemtől” – hívta fel a figyelmet Matt Conelly, a chicagói Hightower Report agrárpiaci elemzője.