Terményárak

A kereskedelmi konfliktus enyhülésében reménykedők miatt drágult a szójabab

Agrofórum Online

A szójabab 1 százalékkal drágult, miközben a búza ára 0,9, a kukoricáé pedig 0,2 százalékkal ment lejjebb.

Tíz egymást követő napon is csökkent a szójabab ára Chicagóban, azonban most már három napja drágul az agrártermék. A piacon a tonnánkénti 326 dollárnak megfelelő kurzuson kereskedtek a szójababbal. Egyértelműen a Kína és az Egyesült Államok közötti kereskedelmi konfliktus enyhülésével kapcsolatos hírek mozgatták felfelé az elmúlt egy hónapban 4,4 százalékkal csökkenő szójabab kurzusát.

A Bloomberg hírügynökség meg nem nevezett forrásokra hivatkozva írta azt, hogy a napokban tapasztalható keményebb amerikai retorika ellenére egyre közelebb kerülnek a tárgyaló felek a kereskedelmi tárgyalások első fordulójának lezárásához. Az értesülések szerint az amerikai tárgyalók arra számítanak, hogy a megegyezés december 15-e előtt megszülethet, és így nem emelné meg Donald Trump amerikai elnök a vámtarifákat szögezte le hírlevelében az Equilor Befektetési Zrt. Ugyanakkor érdemes hozzátenni, hogy az értesüléseket sem a kínai kormány, sem az amerikai tárgyalók részéről nem erősítették meg. A szójabab árjegyzése szempontjából ez azért kiemelten fontos, mert a világ legnagyobb szójaimportőre Kína. Peking korábban stabil vevőnek számított a hatalmas amerikai piacon.

Elemzők a szójababbal kapcsolatban felhívták a figyelmet arra, hogy a drágulásnak határt szabnak a kedvező brazil teremésről szóló hírek. „A dél-amerikai hozamvárakozások a kereskedelmi tárgyalásoktól függetlenül korlátozzák az árakat” – mondta el a Thomson Reuters hírügynökségnek, Phin Ziebell, a National Australia Bank agrárgazdasági elemzője.

A búza piacán az egyiptomi és az algériai vásárlások támasztottak komoly keresletet, bár az Egyesült Államoktól egyik észak-afrikai ország sem vásárolt. A gabonapiacon most az Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériumának jövő hét eleji statisztikai adatait várja a piac, mert akkor kiderül, hogy az eső miatt késleltetett amerikai betakarítások pontosan meddig jutottak december elejéig.

A repce 0,4 százalékkal drágult.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Kedvező időjárás és csökkenő kínai kereslet: esnek az árak

2020. szeptember 30. 11:03

A párizsi árutőzsdén is hasonló trendek irányították a piacokat és egyértelmű vevői fölény alakult ki.

Egyre jobban hiányoznak az esőzések Oroszországban

2020. szeptember 29. 08:17

Oroszországnak nagy esőzésekre lenne szüksége a következő hetekben, mivel gazdálkodói továbbra is száraz talajba vetik a 2021-es őszi búza termését.

Terménypiac: megtörő lendület, korrekció vagy fordulat?

2020. szeptember 28. 11:21

A szeptember 21-ével kezdődő héten mintha kifáradtak volna a piacok és a korábbi lendületes áremelkedést csökkenés váltotta fel.

Árcsökkenések hete az agrártőzsdéken

2020. szeptember 28. 04:37

A párizsi árutőzsdén a malmi búza értéke 1,2 százalékkal, azaz 2,25 euróval a tonnánkénti 192,25 euróig mérséklődött öt nap alatt. A kukorica piacán is a vevők uralták a kereskedést.

A részvénypiaccal együtt emelkedtek a gabonaárak

2020. május 27. 08:02

A búza 0,6, a kukorica 0,8, a szójabab pedig 1,8 százalékkal drágult a hétfői kereskedési szünet után Chicagóban. Európában inkább a mínuszok domináltak, de a repce kivételt jelentett.

Az exportőrök kitartása eredményt hozott

2019. december 10. 06:37

A búza piacán látható leginkább, hogy ha egy nagy termelő ország tudatosan értékesíti terményét, az a piaci folyamatokban előnnyel jár.

Két hetes mélypont után drágult a szójabab

2019. október 29. 16:03

A kukorica piacán nem várnak érdemi változást a keresleti oldalon, ez csak a Kína és az Egyesült Államok közötti kereskedelmi konfliktus enyhülése változtatna.

Rejtélyes tünetek a kalászos növények levelein

2019. április 11. 14:34

Már az őszi gabonák vetésekor is csapadékhiány volt a földeken, a vetés se ideális talajállapotban történt, és ez hatással volt a növények kelésére, kezdeti fejlődésére. A téli csapadék mennyisége nem pótolta a talajból hiányzó vízkészletet. Az őszi-téli időszak szokásos nitrogénmennyiségének 50-60 %-át vették csak fel az első fejtrágya előtti időszakban a növények.