A búza és a szójabab ára 0,6, illetve 0,1 százalékkal csökkent, míg a kukorica kurzus 1,4 százalékkal emelkedett.
Hétfőn két százalékkal, kedden pedig újabb 0,6 százalékkal csökkent a búza ára a chicagói árutőzsdén. Egy tonnányi búza így 209 dollárba került. A szójabab kurzus is enyhén csökkent, egy tonnányi termék 328,99 dollárba került. Az Egyesült Államokban valójában nem tonna/dollár, hanem véka/dollár alapon kereskednek. Egy véka 36,35 liternek felel meg és ez a mennyiség jó egy hónap után először csökkent a lélektaninak számító 9 dollár alá. Utoljára december 12-én került ennél kevesebbe a szójabab, de ha a nagyjából kér hetes decemberi időszakot leszámítjuk, akkor tavaly szeptember végén láthattunk hasonlóan alacsony értékeket a szójabab piacán.
A lejtmenetet sokan azzal magyarázták, hogy a befektetők a koronavírus kínai terjedése miatt aggódnak, hogy a gabonakereslet érdemben csökkenhet. Ez általános félelem a piacon, az értéktőzsdék két hetes mélypontra ment vissza, és a kőolaj ára is 3 százalékkal zuhant, mert a koronavírus gazdasági következményei miatt aggódnak a befektetők.
„A betegség pénzügyi következményei is súlyosak lehetnek, ami az árupiacokat is ugyanúgy érinti, mint minden eszközosztályt” – mondta Ole Houe, az ausztrál IKON Commodities tanácsadócég igazgatója. A koronavírus miatti fejlemények csak tovább gyengítették a Peking és Washington közötti kereskedelmi egyezmény első szakaszának aláírását követő bizonytalanságot. Utóbbi abból fakadt, hogy nem közölték Kína pontosan mennyi amerikai mezőgazdasági terméket vásárolna a jövőben és mindezt milyen ütemezésben tenné.
Az Agritel elemzése szerint egyre nagyobb gondot okoznak a brazil szójabab-betakarításról érkező kedvező hírek az amerikai termelőknek.
A kukorica árának emelkedését az okozta a szakértők szerint, hogy két olyan nagy tételű, azonnali exportértékesítés történt az Egyesült Államokban, amely támogatta az ár emelkedését.