Terményárak

A koronavírus lenyomta a terményárakat is

Agrofórum Online

Az év 4. hete a kínai koronavírus elterjedésének jegyében telt, bármennyire is furcsa, a világ gazdasági eseményeit is tudta befolyásolni. Az esetleges tömeges járvány miatt egyesek már gazdasági válságot vizionálnak, a hetet ez a félelem határozta meg és pénteken jelentősen csökkentek a jegyzések.

A búza piacán az amerikai tőzsdei jegyzéseket befolyásolta még, hogy a fekete-tengeri búza árak, ha mérsékeltebb ütemben is, mint korábban, de tovább emelkedtek. Az amerikai kínálat versenyképesebbé válhat így és a piaci várja a további eladásokat. Szerdán még kétéves csúcsra tudott felmenni az árszint, 2018. júniusában volt legutóbb a közeli határidő jegyzése 6 USD/bushel= 220 USD/to közelében, most a maximum érték 5,925 USD/bushel, 217,7USD/to volt. A hirtelen fordulatot az is támogatta, hogy a heti exportadatok a vártnál gyengébbek lettek, jelezve, a túlzott árfelfutást.

Az európai árak is követték az amerikai mozgást, a márciusi jegyzés 0,25 EUR/to-val maradt csak a 200,-EUR/to-s szint alatt, majd onnan „lepattant”. A hétfői kereskedés Európában már 192,25 EUR/to-s szintet is hozott, bár valamivel e fölötti szinten zárt a piac. Az okokat elemezve itt már az is szerepet kapott, hogy a korábbi vevők elkezdték a bizonytalanság miatt pozícióikat lezárni és inkább realizálták az eddigi nyereséget, semmint esetleges tovább esés miatt azt elveszítsék.

A kukorica nem követte ezt a mozgást, január eleje óta egy kb. 3-4 EUR/to-s sávon belül mozog. Hatott itt is azért a búza körül kialakult helyzet, de nagyobb emelkedés nem következett be, változatlanul oldalazó mozgás jellemző és inkább enyhe csökkenés várható. A héten megjelentek az első jegyzések új-termésű brazil kukoricára és a jelenlegi fuvardíjakkal számolva a Nyugat-Európába szállított áru kb. 3-5 EUR/to-val olcsóbb, mint a jelenlegi ukrán árakból számolt árszint. A fizikai piacon az olasz áraknál még jelentkezett az áremelkedés hatása, a két héttel ezelőtti szintekhez képest 2-9 EUR/to-val is jegyeztek magasabb árakat az import kukoricára, míg a belső piaci árak az olasz termésre nem emelkedtek ilyen mértékben és továbbra is a 175,- – 176,- EUR/to-s szintek közelében állnak. E két tény mellett továbbra is figyelembe kell venni Ukrajna export lehetőségeit, még akkor is, ha az utóbbi hetekben jelentős mennyiségű kukoricát adott el a Távol-Keletre és ez az európai piacokra gyakorolt nyomást csökkentette.

A héten tovább esett az olajosmagvak és a növényi olajok árszintje, a maláj-indiai vita végét még nem látni, a maláj pálmaolaj jegyzése a január 10-ei csúcshoz képest mintegy 7 %-os esett és ez most megerősíteni látszik, hogy véget ért a növényi olajok árának szárnyalása. A piacon a napraforgóolaj ára is esett, ott az évet 870,-EUR/to-s szinten kezdtük és most 825,-EUR/to-nál tart főpiaci jegyzése.

Vannak továbbra is olyan jelek, amelyek az árak csökkenése ellen hatnak és ezek közül változatlanul az export visszafogása az oroszok részéről jelenti a legfontosabbat. Egy elemzés rámutatott, hogy a készletek idén évkezdetkor nagyobbak voltak, mint egy éve és a novemberi-decemberi időszakban az export üteme is csökkent, közel 20 %-kal kevesebb áru került eddig kiszállításra, mint tavaly. Az eddigi 22 millió tonnás export kb. kétharmada az egész szezonra várt 34 millió tonnás kivitelnek és az eddigi tapasztalatok alapján ez viszonylag zökkenőmentesen teljesíthető lesz. Nem kizárt, hogy valamilyen belső intézkedéssel ezt továbbra is lassítják és ez segítheti az árak tartott szintjét is.

Kattintson a részletes árakért!

A hazai piacon megélénkült a forgalom és ennek eredményeként erősödtek a búza és részben a kukorica árak is. Az olajosmagvak árszintje szélsőségesen mozog továbbra is, de mintha a nagy lendület alább hagyott volna, lehet, ami kellett, az megvételre került? A búza árakat nagyban érinti, hogy amint az várható volt, a malmi célra nem alkalmas tételek is megtalálták vevőjüket és elfogytak a magas toxintartalmú tételek is. Ezzel egyidőben bekövetkezett az ilyenkor jellemző vételi hullám is, esélyt adva a termelőknek, hogy jobb áron értékesítsék terményüket.

A kukorica ára a Dunántúlon érdemben nem változott, a hírek inkább az Alföldről jeleznek némi áremelkedést, ami mögött egy német-holland-belga irányú kivitel lehetősége állhat. A hamburgi jegyzések alapján február-márciusra kb. 4 EUR/to-s erősödés volt tapasztalható és ha figyelembe vesszük az ukrán exportról írtakat, akár ez azt is jelentheti, hogy van, aki készül arra, hogy az első félév folyamán újabb tételeket értékesítsen Németország felé. Az árakat feltüntető táblázat nem jelent ajánlat-tételt, de azt mutatja, hogy a becsült logisztikai költségek alapján hol lehet az itthoni ár – vagonba rakva és későbbi szállítással.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Kedvező időjárás és csökkenő kínai kereslet: esnek az árak

2020. szeptember 30. 11:03

A párizsi árutőzsdén is hasonló trendek irányították a piacokat és egyértelmű vevői fölény alakult ki.

Egyre jobban hiányoznak az esőzések Oroszországban

2020. szeptember 29. 08:17

Oroszországnak nagy esőzésekre lenne szüksége a következő hetekben, mivel gazdálkodói továbbra is száraz talajba vetik a 2021-es őszi búza termését.

Terménypiac: megtörő lendület, korrekció vagy fordulat?

2020. szeptember 28. 11:21

A szeptember 21-ével kezdődő héten mintha kifáradtak volna a piacok és a korábbi lendületes áremelkedést csökkenés váltotta fel.

Árcsökkenések hete az agrártőzsdéken

2020. szeptember 28. 04:37

A párizsi árutőzsdén a malmi búza értéke 1,2 százalékkal, azaz 2,25 euróval a tonnánkénti 192,25 euróig mérséklődött öt nap alatt. A kukorica piacán is a vevők uralták a kereskedést.

Terményárak: a közeli határidős jegyzéseket megugrasztotta a koronavírus

2020. március 24. 12:37

Március középső hete az európai terménypiacokon hirtelen árugrásokat hozott a búza jegyzésében. Az ok a kínálat hiánya, de nem azért mert elfogyott volna az áru, hanem amiatt, mert nem volt mivel elvinni a vevőkhöz.

Terményárak: áremelkedés, amit nem a hiány mozgat…

2019. május 27. 13:07

A május 20-ával kezdődő hét újabb áremelkedést hozott minden terménynél és ennek oka a kiugróan sok csapadék az USA-ban.

Terményárak: pozitív év végi hangulat

2019. január 2. 13:53

December második fele, illetve utolsó kereskedési napjai pozitív hangulatban teltek, a jegyzéseket is inkább az emelkedés jellemezte.

Terménypiac: a természet még nem, de a jegyzések a múlt héten zöldbe borultak

2018. március 6. 08:06

Folytatódott a potenciális eladók számára kedvező tendencia, így a tőzsdei jegyzések és a fizikai piaci árak is tovább emelkedtek február utolsó napjaiban.