Terményárak

A koronavírus mellett az eladások túlsúlyba kerülése miatt estek a jegyzések

Agrofórum Online

Február utolsó hetében továbbra is a gazdasági visszaesés miatti rossz hangulat volt az uralkodó. Erre erősített rá az USA-ban általánossá vált spekulációs eladási hullám.

A tőzsdei kereskedők jelentős csoportját adják a pénzügyi befektetési alapok. Tevékenységük elengedhetetlen a forgalom fennmaradása érdekében, döntéseiket azonban sokszor nem a fundamentális, kereslet-kínálati tényezők határozzák meg. A múlt héten is ez kapott szerepet, a korábbi vételi pozíciókat lezárták, a korábbi nyitott vételek nagysága harmadával csökkent és ez eredményezte, hogy a hétfői nyitáshoz képest a pénteki legalacsonyabb érték 6,5 %-kal volt alacsonyabb. A zárásban kicsit magára talált ugyan a jegyzés, de még így is a jegyzések a december elején-közepén jellemző szinteken álltak csak meg.

A Fekete-tengeri és az európai piacokon is 5-8 EUR/to-s csökkenés volt tapasztalható a búza esetében, amiben szerepet játszott, hogy az időjárás mindenütt kedvező a vetéseknek és az export értékesítés – főleg az orosz áru esetében – lelassult. A lassulásnak csak részben oka a koronavírus miatti kereslet-csökkenés, a piac már azt várja, hogy eléri-e a rekord szintet a dél-amerikai termés. A pénteki korrekciót az is segítette, hogy az argentin kormány az eddigi 12 %-ról 15 %-ra akarja emelni a búza exportvámját, és ez csökkentheti a kínálatot a világpiacon.

Erre a lépésre a decemberben hatalomra jutott új kormányzat elvben „jogosult” és nem csak a búzára, hanem a kukoricára és a szójababra is vonatkozna, mindkét terméknél ugyanúgy 3 %pontos emeléssel. A hét végén azonban az argentin farmerek több szervezete is sztrájkot helyezett kilátásba, ha életbe is lép ez a szabályozás, ezt elkerülendő március 4-én újabb tárgyalási fordulóra kerül majd sor.

A szójababnál és a többi olajosmagnál is folytatódott a csökkenő tendencia, a maláj pálmaolaj ára is tovább morzsolódott lefelé, itt jellemzően már a gazdasági visszaesés fenyegetése miatt.

Hazai árainknál is érzékelhető a kereslet jelentős visszaesése, az export is egyre komolyabb nehézségbe ütközik. Búza és kukorica exportunk jelentős hányada, mintegy 40-45 %-a Olaszországba megy és itt vannak komoly félelmek a kamionos szállítások esetleges akadozásai miatt. Jelenleg nincs hivatalos korlátozás, de előállhat az az eset, hogy az autók nem tudnak hazatérni egy esetleges zárlat miatt. Ez a már korábban lekötött szerződések teljesítését is ellehetetlenítheti, a korábbi ütemezéseket felboríthatja, a szállítások csúszhatnak. Ez szinte minden termékre hatással lehet és emiatt az egyébként is túlterhelt vasúti szállításoknál is újabb nehézségek adódhatnak.

Az olajosmagvaknál a jelentős árcsökkenés az európai piacokon hatással van már itthon is, a repce jegyzése/ára közel 20 EUR/to-val esett a párizsi tőzsdén és mivel a vevők jelentős része ehhez áraz, a belföldi piaci áraknál is érezhető ez. A hét elejei 130.000,-Ft/to körüli kalkulálható árszint a hét végére 117-118.000 Ft/to-ra jön ki és nem zárható ki a további áresés sem.

Továbbra is teljesen bizonytalannak látszik a napraforgómag helyzete, egyes piaci vélemények alátámasztották múlt heti érzésemet, miszerint csak korlátozott mennyiségre volt vevő a piacon. Ez a vevő vagy vevők visszahúzódóban van, illetve vannak és most már csak a kereslet utórezgései mozgatják az árakat.

A következő napok, hetek áralakulását továbbra is lefelé várom és ahogy érkeznek a kínálatot növelő hírek Dél-Amerikából, a szezon végi zárókészletek emelkedéséről Oroszországból és az USA-ból, az már a következő szezonra is hatással lesznek.

NE FELEJTSE! MINDEN KEDDEN ÉLŐBEN KÉRDEZHET TERÉNYPIACI SZAKÉRTŐNKTŐL, BIDLÓ GÁBORTÓL!

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Kedvező időjárás és csökkenő kínai kereslet: esnek az árak

2020. szeptember 30. 11:03

A párizsi árutőzsdén is hasonló trendek irányították a piacokat és egyértelmű vevői fölény alakult ki.

Egyre jobban hiányoznak az esőzések Oroszországban

2020. szeptember 29. 08:17

Oroszországnak nagy esőzésekre lenne szüksége a következő hetekben, mivel gazdálkodói továbbra is száraz talajba vetik a 2021-es őszi búza termését.

Terménypiac: megtörő lendület, korrekció vagy fordulat?

2020. szeptember 28. 11:21

A szeptember 21-ével kezdődő héten mintha kifáradtak volna a piacok és a korábbi lendületes áremelkedést csökkenés váltotta fel.

Árcsökkenések hete az agrártőzsdéken

2020. szeptember 28. 04:37

A párizsi árutőzsdén a malmi búza értéke 1,2 százalékkal, azaz 2,25 euróval a tonnánkénti 192,25 euróig mérséklődött öt nap alatt. A kukorica piacán is a vevők uralták a kereskedést.

Ökogazdálkodás: hódítás előtt a tájfajta gabonák?

2019. március 7. 09:18

2021 januárjától lép hatályba az új ökogazdálkodási rendelet, amelyet az Európai Unió már elfogadott. Ennek egyik lényeges eleme, hogy lehetővé teszi, hogy az ökogazdálkodást folytató termelők heterogén szaporítóanyagokat állítsanak elő, és ezeket kereskedelmi forgalomba hozzák.

Nem állt meg a gabonaárak esése

2020. január 31. 05:47

A koronavírus terjedése miatt komoly kétségek merültek fel a a kínai importkereslettel kapcsolatban. Emiatt már egymás után nyolc kereskedési napon is csökkent a szójabab ára.

Komoly lejtőn az agrárpiacok

2020. június 28. 15:35

Párizsban is a mínuszok domináltak az agrárpiacokon. A repce kurzusa egy hét alatt 1,6 százalékkal, azaz tonnánként 6 euróval a 374,25 eurós/tonnás szintig mérséklődött.

Enyhe a kukorica és a szójabab iránti kereslet

2019. november 6. 04:36

A Reuters hírügynökség emlékeztetett, hogy a kukorica árát a vártnál lassabb amerikai betakarítások tartják féken. A búza kereskedése azért élénkebb, mert egy egyiptomi nemzetközi vásárlási pályázatra figyel a világpiac.