Terményárak

A koronavírus mellett az eladások túlsúlyba kerülése miatt estek a jegyzések

Agrofórum Online

Február utolsó hetében továbbra is a gazdasági visszaesés miatti rossz hangulat volt az uralkodó. Erre erősített rá az USA-ban általánossá vált spekulációs eladási hullám.

A tőzsdei kereskedők jelentős csoportját adják a pénzügyi befektetési alapok. Tevékenységük elengedhetetlen a forgalom fennmaradása érdekében, döntéseiket azonban sokszor nem a fundamentális, kereslet-kínálati tényezők határozzák meg. A múlt héten is ez kapott szerepet, a korábbi vételi pozíciókat lezárták, a korábbi nyitott vételek nagysága harmadával csökkent és ez eredményezte, hogy a hétfői nyitáshoz képest a pénteki legalacsonyabb érték 6,5 %-kal volt alacsonyabb. A zárásban kicsit magára talált ugyan a jegyzés, de még így is a jegyzések a december elején-közepén jellemző szinteken álltak csak meg.

A Fekete-tengeri és az európai piacokon is 5-8 EUR/to-s csökkenés volt tapasztalható a búza esetében, amiben szerepet játszott, hogy az időjárás mindenütt kedvező a vetéseknek és az export értékesítés – főleg az orosz áru esetében – lelassult. A lassulásnak csak részben oka a koronavírus miatti kereslet-csökkenés, a piac már azt várja, hogy eléri-e a rekord szintet a dél-amerikai termés. A pénteki korrekciót az is segítette, hogy az argentin kormány az eddigi 12 %-ról 15 %-ra akarja emelni a búza exportvámját, és ez csökkentheti a kínálatot a világpiacon.

Erre a lépésre a decemberben hatalomra jutott új kormányzat elvben „jogosult” és nem csak a búzára, hanem a kukoricára és a szójababra is vonatkozna, mindkét terméknél ugyanúgy 3 %pontos emeléssel. A hét végén azonban az argentin farmerek több szervezete is sztrájkot helyezett kilátásba, ha életbe is lép ez a szabályozás, ezt elkerülendő március 4-én újabb tárgyalási fordulóra kerül majd sor.

A szójababnál és a többi olajosmagnál is folytatódott a csökkenő tendencia, a maláj pálmaolaj ára is tovább morzsolódott lefelé, itt jellemzően már a gazdasági visszaesés fenyegetése miatt.

Hazai árainknál is érzékelhető a kereslet jelentős visszaesése, az export is egyre komolyabb nehézségbe ütközik. Búza és kukorica exportunk jelentős hányada, mintegy 40-45 %-a Olaszországba megy és itt vannak komoly félelmek a kamionos szállítások esetleges akadozásai miatt. Jelenleg nincs hivatalos korlátozás, de előállhat az az eset, hogy az autók nem tudnak hazatérni egy esetleges zárlat miatt. Ez a már korábban lekötött szerződések teljesítését is ellehetetlenítheti, a korábbi ütemezéseket felboríthatja, a szállítások csúszhatnak. Ez szinte minden termékre hatással lehet és emiatt az egyébként is túlterhelt vasúti szállításoknál is újabb nehézségek adódhatnak.

Az olajosmagvaknál a jelentős árcsökkenés az európai piacokon hatással van már itthon is, a repce jegyzése/ára közel 20 EUR/to-val esett a párizsi tőzsdén és mivel a vevők jelentős része ehhez áraz, a belföldi piaci áraknál is érezhető ez. A hét elejei 130.000,-Ft/to körüli kalkulálható árszint a hét végére 117-118.000 Ft/to-ra jön ki és nem zárható ki a további áresés sem.

Továbbra is teljesen bizonytalannak látszik a napraforgómag helyzete, egyes piaci vélemények alátámasztották múlt heti érzésemet, miszerint csak korlátozott mennyiségre volt vevő a piacon. Ez a vevő vagy vevők visszahúzódóban van, illetve vannak és most már csak a kereslet utórezgései mozgatják az árakat.

A következő napok, hetek áralakulását továbbra is lefelé várom és ahogy érkeznek a kínálatot növelő hírek Dél-Amerikából, a szezon végi zárókészletek emelkedéséről Oroszországból és az USA-ból, az már a következő szezonra is hatással lesznek.

NE FELEJTSE! MINDEN KEDDEN ÉLŐBEN KÉRDEZHET TERÉNYPIACI SZAKÉRTŐNKTŐL, BIDLÓ GÁBORTÓL!

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Kedvező időjárás és csökkenő kínai kereslet: esnek az árak

2020. szeptember 30. 11:03

A párizsi árutőzsdén is hasonló trendek irányították a piacokat és egyértelmű vevői fölény alakult ki.

Egyre jobban hiányoznak az esőzések Oroszországban

2020. szeptember 29. 08:17

Oroszországnak nagy esőzésekre lenne szüksége a következő hetekben, mivel gazdálkodói továbbra is száraz talajba vetik a 2021-es őszi búza termését.

Terménypiac: megtörő lendület, korrekció vagy fordulat?

2020. szeptember 28. 11:21

A szeptember 21-ével kezdődő héten mintha kifáradtak volna a piacok és a korábbi lendületes áremelkedést csökkenés váltotta fel.

Árcsökkenések hete az agrártőzsdéken

2020. szeptember 28. 04:37

A párizsi árutőzsdén a malmi búza értéke 1,2 százalékkal, azaz 2,25 euróval a tonnánkénti 192,25 euróig mérséklődött öt nap alatt. A kukorica piacán is a vevők uralták a kereskedést.

Mérséklődtek júliusban a világpiaci élelmiszerárak

2019. augusztus 1. 16:33

Júliusban drágultak a húsfélék és a növényi olajok, míg a tejtermékek, a gabonafélék és a cukor ára csökkent.

Több mint 1 milliárd tonna kukoricát takarítanak be a gazdálkodók

2018. november 14. 09:33

Az USDA legfrissebb, novemberi prognózisában 1099 millió tonnára jelzi a kukorica 2018/2019. gazdasági évi globális termését.

A kedvezőtlen időjárás miatt drágulnak a gabonák

2019. július 4. 07:58

A búza 2,4, a szója 1,1, a kukorica pedig 4,1 százalékkal drágult, ennek oka főként a kedvezőtlen időjárás.

Enyhe a kukorica és a szójabab iránti kereslet

2019. november 6. 04:36

A Reuters hírügynökség emlékeztetett, hogy a kukorica árát a vártnál lassabb amerikai betakarítások tartják féken. A búza kereskedése azért élénkebb, mert egy egyiptomi nemzetközi vásárlási pályázatra figyel a világpiac.