Terményárak

A koronavírus miatt van nyomás alatt a gabonapiac

Agrofórum Online

Kilenc napja mutat mínuszt a szójabab ára, amely most 0,4 százalékkal csökkent. A búza kurzusa 1,4 százalékos mínuszban áll, de a kukorica kezd magára találni és 0,5 százalékkal drágult.

Az Egyesült Államokban tervezett kínai szójababvásárlások kerültek komoly veszélybe a kereskedők szerint a koronavírus terjedésével. Ezért tovább tart az eladói nyomás a piacon, most további 0,4 százalékkal a tonnánkénti 320,63 dollárig ment vissza az árjegyzés, de napközben a 320,54 dolláros tonnánkénti szintnek megfelelő értéken is kötöttek üzletet a chicagói árutőzsdén. Január 17-én még a 341,44 dolláros tonnánkénti szinten zárt a kurzus, azóta nincs megállás a lejtőn.

„Most azok a rövidtávú várakozások, hogy a kínai logisztikai rendszer egyszerűen ideiglenesen leáll. A szállítási lehetőségek bezárulása miatt a szójabab eladások is szünetelnek. Ennek a hatásai egyelőre kiszámíthatatlanok” – mondta a Thomson Reuters hírügynökségnek Tobin Gorey, a Commonwealth Bank of Australia agrárstratégiai igazgatója.

A koronavírus áldozatainak száma péntekre virradóra 42-vel 204-re nőtt és már csaknem tízezer fertőzöttről számolt be a kínai Nemzeti Egészségügyi Bizottság. A vírus legalább 18 országban bukkant már fel.

A közelmúltban egyébként egyre komolyabb érdeklődés mutatkozott az ázsiai országból az amerikai szójabab-szállítmányok iránt. A kereskedelmi megállapodás értelmében el is kezdték a vásárlások felgyorsítását.

Az Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériuma által közzétett exportadatok szerint 360 900 tonna szójababot szállítottak egy hét alatt Kínába, a világ legnagyobb szójababimportőréhez. A megfigyelők még mindig szkeptikusak, hogy Kína vajon eleget tud-e tenni azon korábbi vállalásainak, hogy jelentős mértékben megnöveli az amerikai szójababra leadott rendeléseit.

„A mostani mennyiség még elég távol van attól, amelyet a kereskedelmi konfliktus kiéleződése előtt vásárolt az ázsiai ország az Egyesült Államoktól” – közölte a Commerzbank az egyik jelentésében.

A búza ára 1,4 százalékkal csökkent. Az amerikai eladók most is lemaradtak egy egyiptomi tenderről. Franciaországból 180 ezer tonnányit vett Kairó, de fekete-tengeri ajánlatokat is elfogadtak.

A kukorica az exportkereslet alakulása miatt drágult 0,5 százalékkal.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Kedvező időjárás és csökkenő kínai kereslet: esnek az árak

2020. szeptember 30. 11:03

A párizsi árutőzsdén is hasonló trendek irányították a piacokat és egyértelmű vevői fölény alakult ki.

Egyre jobban hiányoznak az esőzések Oroszországban

2020. szeptember 29. 08:17

Oroszországnak nagy esőzésekre lenne szüksége a következő hetekben, mivel gazdálkodói továbbra is száraz talajba vetik a 2021-es őszi búza termését.

Terménypiac: megtörő lendület, korrekció vagy fordulat?

2020. szeptember 28. 11:21

A szeptember 21-ével kezdődő héten mintha kifáradtak volna a piacok és a korábbi lendületes áremelkedést csökkenés váltotta fel.

Árcsökkenések hete az agrártőzsdéken

2020. szeptember 28. 04:37

A párizsi árutőzsdén a malmi búza értéke 1,2 százalékkal, azaz 2,25 euróval a tonnánkénti 192,25 euróig mérséklődött öt nap alatt. A kukorica piacán is a vevők uralták a kereskedést.

Emelkedést várnak a szójabab grafikonján

2019. szeptember 27. 10:34

Az optimizmust az fűti, hogy Kína amerikai szójababot vásárolt, ezzel szemben áll, hogy az afrikai sertéspestis korlátozza a keresletet.

Terményárak: ünnep előtti lassulás eredményezte árcsökkenés

2019. április 23. 10:38

A nemzetközi piacokon is jellemző helyzet már itthon is jelentkezett: az ó-termésű készletekre kínált vevői árak csökkentek az elmúlt hetekben, már amennyiben egyáltalán van gyors szállításra vevő.

Több hetes mélyponton maradtak a gabonaárak

2019. november 21. 08:56

A Kína és az Egyesült Államok közötti kereskedelmi tárgyalások okozta bizonytalansággal okolható részben a nagyobb lejtmenet a terményárakban.

Minden mínuszban a gabonapiacon

2020. január 25. 05:39

A piacon egyébként azért volt elég óvatos a hangulat, mert a befektetők az Egyesült Államok exportadataira várnak.