Chicagóban 1,8 százalékkal csökkent a szójabab és 0,2 százalékkal a kukorica ára, míg a búza stagnált. Párizsban a malmi búza és a kukorica drágult, míg a repce és a takarmánybúza olcsóbb lett.
A koronavírus miatti aggodalmak hatására 1,8 százalékkal a tonnánkénti 326,37 dollárnak megfelelő szintre csökkent a szójabab ára. Utoljára két hete járt ilyen alacsony szinten a kurzus.
„A piac még nem tudja felmérni, hogy a koronavírus kínai enyhülés utáni több országban való megjelenése milyen hatást vált ki hosszú távon az agrártermékek kereskedésében” – mondta Brian Hoops, az amerikai Midwest Market Solutions agrárbrókercég elnöke.
A búza árjegyzése azért stagnálhatott, mert a kulcsfontosságú termőterületekről rosszabb terméskilátásról szóló hírek érkeztek. Ezek árfelhajtó hatása ellensúlyozta a koronavírus miatti aggodalmakat. Plusz az orosz rubel is 2 százalékkal gyengült az amerikai dollárral szemben, így a fontos exportpiacok olcsóbban szerezhetnek be orosz búzát – állapította meg a CNBC.
Kanadában csökkent a repce ára, a 0,5 százalékos mínusz után tonnánként 465,3 kanadai dolláros ár alakult ki.
Két év óta nem látott esést produkáltak az amerikai tőzsdeindexek hétfőn, a koronavírus okozta félelmek megnövekedése miatt. Olaszországban, Dél-Koreában és Iránban is gyorsulni látszik a vírus terjedése, ugyanakkor Kínában a csillapodás jelei figyelhetők meg. A jelentések szerint újabb 508 fertőzést regisztráltak az ázsiai országban, melynek nagy része Hupej tartományra korlátozódott. A betegségben elhunytak száma 71-gyel 2663-ra emelkedett Kínában. Dél-Koreában ugyanakkor továbbra is gyors ütemben terjed a járvány, és Észak-Olaszországban kialakult egy európai gócpont is, itt egyelőre 222 betegről, és 6 elhunytról lehet tudni. Az olasz kormány sürgősségi intézkedések bevezetését tervezi, a vizsgált lehetőségek között szerepel a járvány sújtotta térségben a helyi adófizetés felfüggesztése, illetve a jelzálogkölcsönök törlesztésének elhalasztása, bár utóbbihoz az olasz bankszövetség hozzájárulása is szükséges lenne – hívta fel a figyelmet az Equilor Befektetési Zrt. Giuseppe Conte miniszterelnök szerint a járványnak rendkívül erős hatása lesz az olasz gazdaságra nézve, de egyelőre nem lehet tudni, hogy milyen súlyosak lesznek a következmények.
Európában, a párizsi árutőzsdén a malmi búza 25 eurócenttel a tonnánkénti 192,5 euróra drágult. A takarmánybúza 35 eurócentes mínuszon van túl és 150,55 euró/tonnára ment le a kurzus. A repce befektetői sem örülhettek, hiszen 1,75 euróval 390,75 euró/tonnára ment le az árjegyzés. A kukorica kereskedése azonban a tonnánkénti 169,75 euró/tonnára emelkedett, ami 75 eurócentes plusznak felel meg.