Az Egyesült Államokban a szójabab 2,3 százalékkal, a búza pedig 1 százalékkal drágult, de közben a kukorica ára 0,7 százalékkal csökkent. Párizsban a malmi búza és a kukorica befektetői örülhettek, ám a repce és a takarmánybúza kereskedésében az eladók voltak fölényben pénteken.
Chicagóban a szójabab 2,3 százalékos ralit követően a 317,24 dollár/tonnás szintre drágult. Nem volt egyébként egyértelműen ennyire pozitív a kép a hét utolsó kereskedési napján, hiszen korábban 310,02 dolláron is kötöttek üzletet a parketten. A búza 1 százalékos drágulással a 198,6 dollár/tonnás szintre drágult ám a kukorica kereskedésében inkább a mínuszok domináltak. Egy tonna kukorica a tengerentúlon 134,88 dollárba került.
A szójabab és a búza drágulását egyébként az amerikai termékek iránti élénkülő kereslet támogatta. Az elmúlt időszakban olyan mértékben csökkentek az árak, hogy megjött a vevők a kedve a vásárláshoz. A búza például a héten 7,4 százalékkal drágult, erre május óta nem volt példa. Itt pozitív fejlemény volt, hogy a koronavírus miatt egyre jobban élénkül a kereslet a száraztészta és a kenyér iránt. A pánikvásárlások az Egyesült Államokban is egyre nagyobb mértet öltenek.
„A búza kapcsolata valamiért különleges a koronavírussal. A koronavírus közepette fokozó pánikban egyre többen felejtették el hirtelen, hogy néhány hete még a gluténmentes élelmiszereket részesítették előnyben” – nyilatkozta a Thomson Reuters hírügynökségnek Ted Seifried, a Zaner Ag Hedge elemzőcég vezető piaci stratégája.
Európában, a párizsi árutőzsdén is vegyes kép alakult ki, de érdekes, hogy az Egyesült Államokkal ellentétben is drágult a kukorica. A júniusi határidőre 50 eurócentet szedett magára a kurzus és 168,25 euróba kerül egy tonna. A malmi búza ára 2 euróval a tonnánkénti 191,25 eurós értékre ment fel. A takarmánybúza ára viszont 55 eurócenttel a 158,7 euró/tonnás értékre csökkent. A repce befektetői sem örülhettek, hiszen 1 euróval 349 euró/tonnára men le az árjegyzés.