A búza 0,6, a kukorica 0,8, a szójabab pedig 1,8 százalékkal drágult a hétfői kereskedési szünet után Chicagóban. Európában inkább a mínuszok domináltak, de a repce kivételt jelentett.
Az amerikai kukorica határidős ügyletei és a szójabab is havi csúcsra ért, mivel a növekvő részvényárak és az energiapiacok fellendülése, valamint a gyengülő amerikai dollár jelentette piaci környezetben a vevők uralták a piacot. A gabonafélék drágulását közben visszafogta a viszonylag gyenge kereslet és a bőséges ellátással kapcsolatos aggodalom, Mindeközben az amerikai tavaszi növények ültetése jó ütemben halad.
Az esők megszakítják a kukorica és a szójabab ültetését az ország egyes középnyugati területein, ám a szezon elején tapasztalható erőteljes tempó miatt még nincsenek elmaradásban a gazdálkodók.
Vasárnapra az elemzők arra számítanak, hogy a kukorica 90 százalékát, a szójababnak pedig 69 százalékát már elöltetik az Egyesült Államokban.
„A gazdasági helyzet enyhülése és az, hogy az emberek fokozatosan visszatérnek a munkába az Egyesült Államokban új lendületet adott a piacnak” – mondta Don Roose, az iowai West Des Moines árupiaci kereskedőcég elnöke.
A szójabab árjegyzése abból merített erőt, hogy az Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériuma (USDA) bejelentette: a Kínába irányuló friss exportértékesítések, amelyet a kereskedelmi megállapodásban vállalt az ázsiai ország, meredeken emelkednek.
Európában csak a repce drágult, a másik három fontos gabonafajta kurzusa csökkent. Egy tonna repcéért 1,25 euróval adtak többet záráskor, így 375-re kapaszkodott fel a kurzus. A malmi búza ára 1,5 euróval egészen a 187,75 eurós/tonnás szintig húzódott vissza viszonylag élénk forgalom mellett. Összesen 17 191 kontraktust kötöttek, napközben egyébként egészen 186,75 euróig lenézett a kereskedés. A takarmánybúza is olcsóbb lett, a 160,4 euró/tonnás ár 1,35 eurós csökkenést követően alakult ki. A kukorica 1 euróval lett olcsóbb és 166,75 eurón hagyta el a tonnánként ár a parkettet.