A szójabab kurzusa 1,1, a kukoricáé pedig 0,6 százalékkal csökkent, miközben a búza csak stagnált Chicagóban. Párizsban is főleg az eladók kerültek fölénybe a gabonapiacon.
A szójabab kurzusa a tonnánkénti 329,54 dollárnak megfelelő szintre csökkent, de napközben a 335,2 dolláros szinten is kötöttek üzletet. A kiugrás annak volt köszönhető, hogy Argentína megemelte az exportadókat, így nagyobb keresletben reménykedhetnek az amerikai termelők. A búza ár a szerdai erőteljes zuhanás után talált magára egy kicsit és a minimális 0,02 százalékos mínusz stagnálásnak is tekinthető. A kukorica kereskedésében öt napos emelkedési sorozat szakadt meg a mínusszal.
„Tisztában vagyunk vele, hogy a koronavírus hatásai lelassították a mezőgazdasági teremékek globális kereskedelmét, sőt vad csapkodás is megfigyelhető volt a piacon, hirtelen csökkentek, illetve lőttek ki az árjegyzések az elmúlt időszakban. Ez az úgynevezett nagy volatilitás nem csak az árupiacon, hanem a részvénypiacon is jellemző volt” – mutatott rá Phin Ziebell, a National Australia Bank agrárközgazdásza a Thomson Reuters hírügynökségnek.
Kanadában a repce kurzusa 0,8 százalékkal csökkent és a 463 kanadai dollár/tonnás értéken hagyta el az agrártermék a parkettet.
Európában, a párizsi árutőzsdén zuhant szinte mindegyik főbb agrárpiaci termék ára a koronavírussal kapcsolatos aggasztó európai hírek miatt. A malmi búza jelentette az egyetlen kivételt, hiszen a legközelebbi határidőre egyedül ez a termék stagnált egy tonna malmi búzáért 184,25 eurót adtak a kereskedők. A takarmánybúza 25 eurócentes mínuszon van túl és 147,95 euró/tonnára ment le a kurzus. A repce befektetői sem örülhettek, hiszen 2,25 euróval 382 euró/tonnára csökkent az árjegyzés. A kukorica kereskedése is mínuszt hozott, 168 euró/tonnára ment le az ár, ami 0,5 eurós mérséklődésnek felel meg.
A koronavírus miatt egyébként újabb óvintézkedéseket vezetett be Olaszország. Az összes oktatási intézményt bezárják március 15-ig, illetve felfüggesztik a tömeges eseményeket, bezárják a mozikat, színházakat. Arra kérték a lakosságot, hogy a 65 év felettiek ne menjenek az utcára, mivel az idősekre nézve különösen veszélyes az új koronavírus. Olaszországban 3 ezer fölé emelkedett a diagnosztizált betegek száma – állapította meg az Equilor Befektetési Zrt. Európai gócpontok alakultak ki Németországban, Franciaországban és Spanyolországban, ezekben az országokban 2-300 betegről lehet tudni. Megjelent a fertőzés Magyarországon is, két hazánkban tanuló iráni diáknál mutatták ki a vírust, a tüneteik enyhék.