A kukorica árjegyzése 0,7 százalékkal került feljebb, miközben a szójabab és a búza kurzusa stagnált.
Az Egyesült Államok középnyugati térségeiben a tavalyi időjárási körülmények miatt valószínűleg a vártnál alacsonyabbak voltak a terméshozamok. Ezért a határidős árjegyzés 0,7 százalékkal a 152 dolláros tonnánkénti szinthez közelített az Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériumának (USDA) kereslet-kínálati adatainak nyilvánosságra hozása előtt.
A búza árát főleg az befolyásolta, hogy a rivális exportáló országok olyan árazást alkalmaztak az elmúlt időszakban, amely a chicagói árutőzsdén stagnáláshoz vezetett, miközben az Egyesült Államok alacsonyabb ültetési előrejelzéseit is figyelembe vették a befektetők.
„Amerikában nem csak a termés mennyisége csökkenhetett, hanem a minőséggel kapcsolatban is felmerültek kérdések, ugyanis nem volt elegendő nedvesség 2019-ben a tanulmánnyal kapcsolatos várakozások szerint” – hangsúlyozta egy elemző.
A szójababpiacon az Egyesült Államok és Irán közötti geopolitikai feszültség okozott problémát. Ez a globális agrártermék-szállítási viszonyokban hozhat változásokat.
Az amerikai kormány egyébként 17 szankciót hozott iráni vállalatok és személyek ellen – jelentette be közös sajtótájékoztatón Mike Pompeo külügyminiszter és Steven Mnuchin, a pénzügyi tárca vezetője. Az Egyesült Államok az iráni Kászim Szulejmáni tábornokot múlt hét pénteken Bagdadban célzott dróntámadással likvidálta.
Közben a szójabab piacán komoly visszhangja volt annak is, hogy a brazil Agroconsult elemzőcég rekordszintű, 124,3 millió tonnás termést vár a dél-amerikai országban.
A gabonakereskedők amúgy hetek óta várnak részleteket a Kína és az Egyesült Államok közötti kereskedelmi megállapodással kapcsolatban is.
A búza ára a tonnánkénti 206,5 dolláros szinten stagnált, míg a szójababért tonnánként 346,8 dollárnyit adtak az árupiacon.