Terményárak

Az import töri le a méz árát

Agrofórum Online

Hiába lett jó a hazai akác- és napraforgóméz-termés, az ukrán import letörte a hazai árakat. A kereslet élénkülése miatt ősszel azonban drágábban adhatják el mézüket a magyar méhészek.

Hiába volt gyenge a termés Argentínában, kínálati piac alakult ki Európában, többek közt Magyarországon is, és ez az év eleji szintre vetette vissza a felvásárlási árakat – mondta a Világgazdaságnak Fazekas Gyula, a Magyar Mézkereskedők és Mézcsomagolók Egyesületének elnöke. A vegyes mézet a szezon kezdetén 700-750 forintos kilónkénti áron tudták eladni a méhészek, ami fokozatosan visszaesett 550-600 forintra, körülbelül három hete pedig le is állt a felvásárlás. A nyugat-európai vevők ugyanis egyre alacsonyabb árakat határoztak meg, illetve ők is visszavettek a mennyiségi igényeikből.

A hazai árak letörésében annak is lehet szerepe, hogy a korábbi aggodalmak ellenére kiderült, jó lett a hazai akác- és napraforgóméz-termés, javarészt viszont az ukrán importnak tudható be az árcsökkenés. A tavaly az országba érkező több mint 1600 tonna importméz 91 százaléka jött Ukrajnából, átlagosan 496,1 forintos kilónkénti áron. Idén májusig az egy évvel korábbihoz képest 6,7 százalékkal nőtt a behozott ukrán méz mennyisége, határparitásos átlagára pedig 417,3 forintra csökkent. Önmagában nem is az ideérkező ukrán méz mennyisége aggályos, hanem az, hogy annak nagy része a nyugat-európai vevőinkhez kerül, illetve ők más csatornákon is importálnak Ukrajnából – tette hozzá az egyesület elnöke.

Ez az ár – az 550 forintos felvásárlási árral és a 7 százalékos kompenzációs felárral is számolva – kilónként 55–115 forint árelőnyt jelent az importőrnek a hazai vegyes mézet felvásárlókkal szemben – állítja Fazekas Gyula. Ha ugyanis a felvásárló a méhész telephelyén 550 forintért veszi át a mézet, számára az összegyűjtés, a tisztítás, a hordó- és a mézvizsgálat költségeivel számolva 614 forintból jön ki egy kiló vegyes méz. Az ukrán méz határparitásos árában viszont benne vannak a helyi felvásárló költségei, a mézvizsgálat és a hordó ára is, így a 17,3 százalékos vámmal, valamint a fuvarköltséggel számolva 499 forintért már Budapesten is van az azonnal eladható hordós méz. Ha nem feldolgozott méz érkezik a határra, akkor 78 forint, ha pedig a hordó sincs az árban, akkor 55 forint az árelőny. Ezeken a számokon módosíthat, ha a méz az ukrán vámmentes kvóta részeként érkezett az országba, de a helyzet szeptembertől rosszabb lesz, mivel az Európai Unióra vonatkozó kvótát akkortól 2500 tonnával emelik meg.

Lényegesen optimistább az Országos Magyar Méhészeti Egyesület elnöke. Bross Péter elmondta: a májusi adatokhoz képest már az ukrán méz ára is megemelkedett. Szerinte minden idők leggyengébb argentin méztermése, a szintén alacsony amerikai termés a nemzetközi piacokon is áremelkedést hoz a közeljövőben, aminek a magyar méhészek is érzik majd a hatását. Szintén a hazai termelőknek jelent előnyt, hogy a nyugat-európai importőrök is óvatosabbak lettek a kínai mézzel szemben, és tavaly már 30 százalékkal kevesebb méz érkezett Kínából az EU-ba, mint 2015-ben.

A hazai termés eközben az elmúlt öt év átlagánál jobb lett, ami szintén optimizmusra ad okot. A jelenlegi piaci helyzetet Bross Péter azzal magyarázza, hogy sok tőkehiányos termelő még az egyre csökkenő árakon is kénytelen volt eladni az áruját. Nyáron a fogyasztás is mérséklődik, de a vázolt piaci hatások és a kereslet élénkülése miatt szerinte ősszel bizonyosan jobb árakon adhatják mézüket a magyar méhészek.

(Világgazdaság)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Kedvező időjárás és csökkenő kínai kereslet: esnek az árak

2020. szeptember 30. 11:03

A párizsi árutőzsdén is hasonló trendek irányították a piacokat és egyértelmű vevői fölény alakult ki.

Egyre jobban hiányoznak az esőzések Oroszországban

2020. szeptember 29. 08:17

Oroszországnak nagy esőzésekre lenne szüksége a következő hetekben, mivel gazdálkodói továbbra is száraz talajba vetik a 2021-es őszi búza termését.

Terménypiac: megtörő lendület, korrekció vagy fordulat?

2020. szeptember 28. 11:21

A szeptember 21-ével kezdődő héten mintha kifáradtak volna a piacok és a korábbi lendületes áremelkedést csökkenés váltotta fel.

Árcsökkenések hete az agrártőzsdéken

2020. szeptember 28. 04:37

A párizsi árutőzsdén a malmi búza értéke 1,2 százalékkal, azaz 2,25 euróval a tonnánkénti 192,25 euróig mérséklődött öt nap alatt. A kukorica piacán is a vevők uralták a kereskedést.

Méztermelés: 3. hely az Unióban

2018. július 20. 09:06

A méhészeti ágazattal kapcsolatos legfontosabb szakmai kérdésekről egyeztetett az Országos Magyar Méhészeti Egyesület vezetőségével Nagy István agrárminiszter az egyesületnél tett látogatása során.

Az elmúlt ötven év legrosszabb akácméztermése várható idén

2020. június 30. 16:02

Nemcsak Magyarországon, de a környező országokban sem termett akácméz, ennek nyomán két hét alatt az akácméz világpiaci felvásárlási ára 50 százalékkal emelkedett.

Növelnék a gyermekek mézfogyasztását

2018. november 16. 13:03

A mézfogyasztás jó hatással van a gyermekek egészségére, de azt sem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy a méhészet veszélybe kerülését az egész mezőgazdaság megérezheti.

Sikeres az idei mézfogyasztást ösztönző kampány

2018. december 12. 10:03

Az akció során minden eddiginél több, összesen 165 756 gyermek kapott mézes kenyeret, ajándék tasakos mézet és kifestő füzetet a helyi méhészektől ismeretterjesztő foglalkozás keretében.