Terményárak

Csökkent a kukorica fronthavi jegyzése – Agrárpiaci jelentés

Agrofórum Online

A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) árupiaci szekciójában 101-102 ezer forint/tonnáig erősödött az újtermésű napraforgómag jegyzése május végén - olvasható az Agrárgazdasági Kutató Intézet friss agrárpiaci jelentésében.

Az orosz agrártárca a búza kivitelére a 2015. február 1. és május 15. közötti időszakban alkalmazott fix vám helyett egy új, mozgóvám bevezetését helyezte kilátásba 2015. július elsejétől. Magyarországon, az AKI PÁIR adatai szerint átlagosan 51-54 ezer forint/tonna közötti áfa és szállítási költség nélküli termelői áron kereskedtek az étkezési, 42-43 ezer forint/tonnáért a takarmány minőségű ó terméssel.

A kukorica fronthavi jegyzése 140 dollár/tonna alá süllyedt a chicagói (CME/CBOT), 150 euró/tonna környékére a párizsi (Euronext/MATIF) árutőzsdén 2015. május végén. Magyarországon a takarmánykukorica áfa és szállítási költség nélküli termelői ára továbbra sem mozdult a 38 ezer forint/tonna körüli szintről.

Az Oil World várakozásai szerint Brazília és Argentína szójababkivitele a 2015/2016. gazdasági év első felében élénkülhet, amikor erős verseny alakulhat ki a piacon. A várakozásokat hűen tükrözi, hogy a chicagói árutőzsdén a szeptember-novemberi szállítású termény jegyzése 332-333 dollár/tonnára – a júliusi szállításúnál 7-8 dollárral alacsonyabb szintre – süllyedt 2015. május végére.

A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) árupiaci szekciójában 101-102 ezer forint/tonnáig erősödött az újtermésű napraforgómag jegyzése május végén.

Az Európai Unió bíztató repcemagtermés-kilátásai ellenére 360 euró/tonna fölé emelkedett a termény augusztusi (fronthavi) jegyzése a párizsi árutőzsdén (Euronext/MATIF) május végén. Ezt a gyenge euró és a termelői eladások hiánya mellett az is magyarázza, hogy a folyó gazdasági év rekord szintű exportja visszafogott importtal párosult, átmeneti deficitet okozva a piacon az aratás előtti időszakban.

Gabonapiaci jelentés

Búza

Az aratás közeledtével egyre pontosabb képet kapunk a búza 2015/2016. gazdasági évi globális termeléséről. Az kétségtelen, hogy világszerte bőséges termésre van kilátás, és az előrejelzések szerint a jelenleg is nagy készletek tovább duzzadhatnak az új szezon végére. A főbb termelő és exportőr országokban kivétel nélkül nagy kibocsátást prognosztizálnak. Noha az USA-ban május elején még az El Niño jelenség kísérletében érkező heves esőzések terméscsökkentő és minőségrontó hatása miatt aggódtak – ami a jegyzés emelkedésében is kifejezésre jutott –, a félelmek nem igazolódtak be, és az azóta szárazabbra fordult időjárás kedvező feltételeket biztosít az éréshez. A búza legközelebbi lejáratra szóló jegyzése így a korábbi átmeneti erősödést követően 175 dollár (USD)/tonnára ereszkedett a chicagói árutőzsdén (CME/CBOT) 2015. május végén, és az új kínálat megjelenése további nyomást gyakorolhat a kurzusra a következő hetekben.

Némi bizonytalanságot okoz ugyanakkor a piacon, hogy a fekete-tengeri térség elsőszámú búzaexportőrének számító Oroszország déli területein uralkodó hőség és szárazság miatt az ország idei teljes gabona-kibocsátására (búza, kukorica, árpa) vonatkozó becslések tág határok között (95-105 millió tonna) mozognak. Az orosz agrártárca a búza kivitelére a 2015. február 1. és május 15. közötti időszakban alkalmazott fix vám helyett egy új, mozgóvám bevezetését helyezte kilátásba 2015. július elsejétől. Ennek lényege, hogy a búza árának 50 százalékából 5500 rubel levonása után fennmaradó részt kellene vámként megfizetni, amennyiben a kenyérgabona tonnánkénti exportára (FOB) meghaladja a 11 ezer rubelt. Ez a belső piac védelmét szolgáló intézkedés negatívan befolyásolhatja a szovjet utódállam következő gazdasági évi exportját, amit a szakértők 15-17 millió tonnára jeleznek, szemben a folyó szezonban kiszállított 20-21 millió tonnával. A jó globális és európai kilátásoknak köszönhetően a búza fronthavi jegyzése – követve a világpiaci trendet – 176 euró/tonnára mérséklődött a párizsi árutőzsdén (Euronext/MATIF) május végére. Mindeközben a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) árupiaci szekciójában 47,5 ezer forint/tonna szinten stagnált a malmi búza legközelebbi lejáratra szóló jegyzése (új termés).

A takarmánybúza kurzusa ugyanakkor 45 ezer forint/tonnára emelkedett május utolsó napjaiban. A fizikai piacon átlagosan 51-54 ezer forint/tonna között kereskedtek az étkezési, 42-43 ezer forint/tonna között a takarmány minőségű ó terméssel.

Kukorica

Az északi félteke főbb kukoricatermelő régióiban a végéhez közelít a növény vetése. Az USA-ban az előirányzott terület 97 százalékán került a földbe a vetőmag május végéig, és az agrárminisztérium (USDA) tájékoztatása szerint a kelő állományok 74 százaléka kapott jó/kiváló minősítést. A néhány évente visszatérő, és az USA-ban heves esőzésekkel járó El Niño jelenség jótékony hatással van a növényzet fejlődésére, és a sokéves megfigyelések szerint az El Niño uralta években átlagon felüli kukoricahozamokat regisztráltak az USA-ban. Ez már a szezon elején bizakodásra ad okot a 2015. évi termés tekintetében. Az USDA és a Nemzetközi Gabonatanács (IGC) egyaránt bőséges kibocsátást vetít előre világszinten, ami a jelenlegi nagy tartalékokkal nyomás alatt tartja a kukorica piacát. Mindezek hatását erősíti, hogy a világ második legnagyobb kukorica-exportőrének számító Brazíliában – ahol jelenleg a másodvetésű kukorica betakarítása zajlik – rekord közeli termés kerülhet a tárolókba június végéig, ami jelentősen növeli a dél-amerikai ország 2015/2016. gazdasági évben exportálható volumenét (24 millió tonnára). A kukorica fronthavi jegyzése így 140 dollár/tonna alá süllyedt a chicagói (CME/CBOT), 150 euró/tonna környékére a párizsi (Euronext/MATIF) árutőzsdén 2015. május végén. A BÉT árupiaci szekciójában 40 ezer forint/tonnáért volt elérhető a termény ugyanekkor. A takarmánykukorica áfa és szállítási költség nélküli termelői ára továbbra sem mozdult a 38 ezer forint/tonna körüli szintről az AKI PÁIR adatai szerint.

Olajnövény-piaci jelentés

Szójabab

A chicagói árutőzsdén (CME/CBOT) 340 dollár (USD)/tonna alá süllyedt a szójabab fronthavi jegyzése 2015. május második felében, amire 2014. októbere óta nem volt példa. A nagy globális készletek és a dél-amerikai újterméssel bővülő kínálat továbbra is nyomás alatt tartja a szójabab piacát, aminek hatását az is erősíti, hogy az USA-ban jól halad a szójabab vetése. Eközben a déli féltekén a végéhez közelít a növény betakarítása, és az Oil World piacelemző vállalat legfrissebb prognózisa szerint az egy évvel korábbihoz képest 10 százalékkal 95 millió tonnára nőhet Brazília, 16 százalékkal 59 millió tonnára Argentína termelése a 2014/2015. gazdasági évben. Az újtermés nemzetközi forgalomba kerülését azonban nehezíti a szállítmányozók és a kikötői munkások folyamatos sztrájkja. Az argentin olajütők dolgozóinak tiltakozása ugyanakkor a szójadara exportját késleltette, és a piacon kialakult átmeneti hiánypszichózis hatására a termék legközelebbi lejáratra szóló jegyzése 365-370 dollár/tonna közé emelkedett a chicagói árutőzsdén május közepén.

Az Oil World várakozásai szerint a világ második és harmadik legnagyobb szójababexportőrének számító Brazília és Argentína a bőséges idei kibocsátás és az akadályozott export miatt nagy készleteket halmozhat fel a folyó évi szezon végére: együttvéve 60 millió tonna maradhat a raktárakban, ami közel 17 millió tonnával múlná felül az egy évvel korábbi volument. Az argentin gazdák annak reményében tartják készleten egyelőre terményüket, hogy az őszi választásokat követően az új kormány a nemzeti fizetőeszköz régóta várt leértékelésével és az exportvámok mérséklésével vonzóbbá teszi az exportot. Ezért az elemzők arra számítanak, hogy a dél-amerikai országok szójababkivitele a 2015/2016. gazdasági év első felében – az USA új termésének piacra lépésével egy időben – élénkülhet, és erős verseny alakulhat ki a nemzetközi piacon. A várakozásokat hűen tükrözi, hogy a chicagói árutőzsdén a szeptember-novemberi szállítású termény jegyzése 332-333 dollár/tonnára – a júliusi szállításúnál 7-8 dollárral alacsonyabb szintre – süllyedt 2015. május végére. Brazília és a célpiacai közötti kereskedelmet jelentős mértékben fejlesztheti egy a dél-amerikai kontinenst átszelő vasútvonal megépítése, amely a tervek szerint Brazília és Peru óceáni kikötőinek szárazföldi összekapcsolását oldaná meg, 3300 kilométer hosszan.

A megvalósításról Kína, Brazília és Peru május közepén egyeztetett. A 10 milliárd dollárra becsült költséggel járó projekt kivitelezése 6 évet vehet igénybe az elképzelések szerint.

Napraforgómag

Ukrajnában, a világ vezető napraforgómag-termelő országában a végéhez közelít a növény vetése. A tervezett terület 98 százalékán, azaz 1,9 millió hektáron került a földbe a vetőmag május utolsó hetében. Az ótermésű napraforgómag iránti belpiaci kereslet az olajütők működésének átmeneti leállása miatt lanyhult május végén, az üzemek ugyanis a hamarosan betakarításra kerülő repcemag feldologozására készülnek. Eközben a pálmaolaj és a szójaolaj árával együtt emelkedett a napraforgóolaj fekete-tengeri kikötői ára: Oroszországban 840-850, Ukrajnában 850-870 dollár/tonnára (FOB) nőtt május második felében. Ezt a trendet követte az újtermésű napraforgómag jegyzése a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) árupiaci szekciójában, amely 101-102 ezer forint/tonnáig erősödött ugyanekkor. Az AKI PÁIR adatai szerint a fizikai piacon átlagosan 108 ezer forint/tonna áfa és szállítási költség nélküli termelői áron cserélt gazdát a tavalyi termés május második felében.

Repcemag

A betakarítás közeledtével a piaci szereplők figyelme az újtermésre vonatkozó prognózisokra irányul.

Az Oil World várakozásai szerint a világ canola- és repcemagtermelése az egy évvel korábbi 69 millió tonnától 1-2 millió tonnával elmaradhat a 2015/2016. gazdasági évben. A csökkenés jórészt az EU-28 és Ukrajna kisebb kibocsátására vezethető vissza, míg Kanada termelése kissé emelkedhet (16 millió tonnára). A termőterület 3- 4 és a hektáronkénti hozam 4-5 százalékos csökkenése miatt 2,4 millió tonnával kevesebb, azaz 22 millió tonna repcemagot arathatnak a világ legnagyobb termelőjénél, az Európai Unióban. A bíztató terméskilátások ellenére 360 euró/tonna fölé emelkedett a termény augusztusi (fronthavi) jegyzése a párizsi árutőzsdén (Euronext/MATIF) május végén. A kurzus erősödését a gyenge euró és a termelői eladások hiánya mellett az is Gabona és Ipari Növények ösztönözte, hogy a folyó gazdasági év rekord szintű exportja (600 ezer tonna) visszafogott importtal (2,5 millió tonna) párosult, átmeneti deficitet okozva a piacon az aratás előtti időszakban. A feszült helyzet feloldása érdekében – az Oil World tájékoztatása alapján – májusban és júniusban összesen 50 ezer tonna canola érkezhet Kanadából az Európai Unióba. A BÉT árupici szekciójára is begyűrűzött az áremelkedés, és a repcemag fronthavi kurzusa 104 ezer forint/tonnára erősödött május végén. Jóllehet, minimálisra csökkent az ótermésű repcemag forgalma a fizikai piacon, az AKI PÁIR adatai szerint a feldolgozók és a kereskedők akár 116-117 ezer forintot is hajlandóak még fizetni, különösen a kiemelkedő beltartalommal rendelkező tételekért.

Az Agrárgazdasági Kutató Intézet teljes jelentésének letöltése >>>

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Kedvező időjárás és csökkenő kínai kereslet: esnek az árak

2020. szeptember 30. 11:03

A párizsi árutőzsdén is hasonló trendek irányították a piacokat és egyértelmű vevői fölény alakult ki.

Egyre jobban hiányoznak az esőzések Oroszországban

2020. szeptember 29. 08:17

Oroszországnak nagy esőzésekre lenne szüksége a következő hetekben, mivel gazdálkodói továbbra is száraz talajba vetik a 2021-es őszi búza termését.

Terménypiac: megtörő lendület, korrekció vagy fordulat?

2020. szeptember 28. 11:21

A szeptember 21-ével kezdődő héten mintha kifáradtak volna a piacok és a korábbi lendületes áremelkedést csökkenés váltotta fel.

Árcsökkenések hete az agrártőzsdéken

2020. szeptember 28. 04:37

A párizsi árutőzsdén a malmi búza értéke 1,2 százalékkal, azaz 2,25 euróval a tonnánkénti 192,25 euróig mérséklődött öt nap alatt. A kukorica piacán is a vevők uralták a kereskedést.

Enyhülnek Oroszország GMO szójabab behozatali korlátozásai

2020. június 7. 16:03

A szójabab-termékek globális piacokon kialakult túlkínálata következtében az amerikai társaságok oroszországi dömpingbe kezdhetnek.

A takarmánybúza ára sokat csökkent Európában

2020. május 4. 08:02

Európában múlt héten a mínuszok domináltak gabonatermékek piacán, hiszen a négy kiemelten fontos agrártermék közül csak a repce ára ment felfelé.

A nagy exportpiacok mozgatják a tőzsdei árakat

2019. augusztus 28. 07:36

A mostani emelkedés ellenére a búza árát állandó nyomás alatt tartja a globális piacon fokozódó verseny. Az orosz exportbúza ára például csökkent a határidős piacokon a többi termelőországgal folytatott verseny miatt.

Iránból érdeklődnek a magyar vetőmag iránt

2018. november 14. 15:35

Az iráni fél magyar partnerekkel fontolgatja a kukorica- és szója vetőmagok iráni termesztését.