A szójabab árjegyzése 0,1, a búzáé pedig 0,3 százalékkal csökkent, a kukorica kurzusa ezzel szemben 0,1 százalékkal emelkedett.
A szójabab ára a tonnánkénti 345 dolláros szint alá csökkent azt követően, hogy év végén éves csúcsra ért az agrártermék. A búza ára a tonnánkénti 203,5 dollárnak megfelelő szintig süllyedt. Ezzel szemben a kukorica piacán a vevők voltak túlsúlyban és a jegyzésár a tonnánkénti 152,6 dollárnak megfelelő szintig emelkedett a chicagói árutőzsdén.
Az elmúlt egy hetet nézve mindhárom agrártermék drágult, a búza 3, a kukorica 3,7 a szójabab azonban 7,6 százalékkal. Az egész 2019-et nézve a búza 10,1, a kukorica 3,3, a szójabab pedig 5 százalékkal lett drágább.
Utóbbi agrártermék ára 2018 júniusa óta most a legmagasabb, ez egyértelműen a Kína és az Egyesült Államok közötti kereskedelmi megállapodás első szakaszának lezárásának és a részleges egyezség aláírásának köszönhető. Egy a washingtoni Fehér Házban dolgozó illetékes szerint a teljes egyezséget már jövő héten aláírhatják. Ez már tartalmazhatja Peking pontos kötelezettségvállalásait azzal kapcsolatban, hogy a következő években mennyi agrárterméket akarnak vásárolni az Egyesült Államoktól.
Ezenkívül hétfőn bejelentették két új, géntechnológiával módosított növény behozatalának jóváhagyását is a kínai illetékesek. Ez ösztönözheti az Egyesült Államokból származó mezőgazdasági beszerzéseket, közben tíz másik ország engedélyét is megújítják – közölte a kínai mezőgazdasági minisztérium.
Közben az egyiptomi állami beszerzésekkel foglalkozó hivatal a legalacsonyabb árat fogadta el egy napraforgó-beszerzésénél. Tonnánként 857 dollárt fizetnek összesen 10 500 tonna napraforgóért. Az észak-afrikai ország stratégiai búzatartaléka egyébként öt hónapra elegendő.
Eközben az orosz búza ára már a hetedik egymást követő héten emelkedett, mind a chicagói, mind a párizsi másodpiaci kereskedésben. Szakértők ezt az erősödő rubellel és a 2020-as terméssel kapcsolatos aggodalmakkal magyarázták.