Terményárak

Globális ellátási gondok a búzapiacon

Agrofórum Online

A búza ára tovább emelkedett, de később minimálisan csökkent a kurzus. A szójabab árjegyzése 0,3 százalékkal csökkent, a kukorica kurzusa azonban 0,8 százalékkal emelkedett.

A búza árjegyzése a globális ellátási gondok miatti aggodalmak közepette a tonnánkénti 214,2 dollárnak megfelelő szintig drágult a chicagói árutőzsdén. Később azonban az eladók kerültek enyhe fölénybe és 0,1 százalékkal mínuszba fordult a görbe és 211,95 dollárig csökkent a tonnánkénti ár. A nap közben csúcs 18 hónapos rekordot jelentett.

„A Fekete-tenger térségében az időjárási aggodalmak kissé aggasztják a befektetőket. A korábban is meglévő félelmek mellé ez is bekerült és együttesen támogatták a drágulást” – mondta Phin Ziebell, a National Australia Bank agrárpiaci közgazdásza a Thomson Reuters hírügynökségnek.

Oroszország a legnagyobb búzaexportőr a globális piacon. Moszkva múlt héten jelentette be, hogy a január-júniusi időszakban 20 millió tonnás kiviteli vámkontingenst akar bevezetni a gabonapiacon. A orosz mezőgazdasági minisztérium javaslatát még nem fogadta el a kormány. Igaz a múlt heti moszkvai kormányválság is lassítja az adminisztrációt Oroszországban. Még nincsenek hírek arról, hogy az új kormányzat miként reagál majd az exportkorlátozási javaslatra.

Közben a franciaországi közlekedési sztrájkok, amelyek a vasútra és a kikötőkre is kiterjednek, csökkenti az Európai Unió legnagyobb exportálójának kiviteli lehetőségeit. A francia gabonaipari szervezet közölte, hogy a nyugdíjreform miatti tiltakozásokra tekintettel 450 ezer tonna gabonát nem tudtak kiszállítani, ez nagyjából 100 millió euró értékű árunak felel meg.

A szójabab árjegyzése 0,3 százalékkal a tonnánkénti 334,4 dollárnak megfelelő szintig csökkent. Itt a befektetők amiatt kezdték beadni pozícióikat, mert Brazíliában, ahol egyébként rekordtermés várható, még csak a termőterületek 1,8 százalékáról takarították be a termést az AgRural agrárgazdasági riportja szerint. Ez kissé elmarad az ideálisnak tartott szinttől.

A kukorica ára 0,8 százalékkal emelkedett, a repce árjegyzése azonban 0,8 százalékos mínuszt mutatott.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Kedvező időjárás és csökkenő kínai kereslet: esnek az árak

2020. szeptember 30. 11:03

A párizsi árutőzsdén is hasonló trendek irányították a piacokat és egyértelmű vevői fölény alakult ki.

Egyre jobban hiányoznak az esőzések Oroszországban

2020. szeptember 29. 08:17

Oroszországnak nagy esőzésekre lenne szüksége a következő hetekben, mivel gazdálkodói továbbra is száraz talajba vetik a 2021-es őszi búza termését.

Terménypiac: megtörő lendület, korrekció vagy fordulat?

2020. szeptember 28. 11:21

A szeptember 21-ével kezdődő héten mintha kifáradtak volna a piacok és a korábbi lendületes áremelkedést csökkenés váltotta fel.

Árcsökkenések hete az agrártőzsdéken

2020. szeptember 28. 04:37

A párizsi árutőzsdén a malmi búza értéke 1,2 százalékkal, azaz 2,25 euróval a tonnánkénti 192,25 euróig mérséklődött öt nap alatt. A kukorica piacán is a vevők uralták a kereskedést.

Hamarosan: Új repceszakkönyv

2018. augusztus 8. 08:28

Elsősorban a termelőknek szeretnénk segítséget nyújtani Volker H. Paul Repce című szakkönyvének magyar kiadásával.

A kínai exportértékesítés növeli a szójabab árát

2020. július 28. 09:17

Párizsban az eladók uralták hétfőn a piacot, csak a repce ára emelkedett, a malmi búza, a kukorica és a takarmánybúza kurzusa csökkent.

A stratégiai készletek feltöltésére készülhet Kína

2020. április 24. 07:48

Kína 30 millió tonnányi agrártermék vásárlására készül, hogy megvédje magát a koronavírus világjárvány miatt a globális ellátási láncokban esetlegesen fellépő zavaroktól.

Nagyobb figyelmet kell fordítani az okszerű műtrágyázásra - Yara Nap konferencia, 2019

2019. január 29. 09:14

A konferencia egyik témája volt a digitális megoldások kérdése a mezőgazdaságban, különös tekintettel a tápanyagellátási technológiákra, továbbá az előadások a takarmánynövények – fókuszban a kukorica és a szója – tápanyag-gazdálkodási kérdéseit érintették, de szó volt az aktuális műtrágyapiaci trendekről is.