Chicagóban 0,8 százalékkal drágult a búza, a kukorica kurzusa 1,8 százalékkal került feljebb, a szójabab még jobban, 2 százalékkal drágult. Az emelkedő trendből csak a repce lógott ki a maga 0,5 százalékos árcsökkenésével. Európában is alapvetően a pluszok domináltak az agrárpiacon. A malmi búza, a repce és a kukorica ára emelkedett, miközben a takarmánybúza ára mérséklődött.
Kétéves csúcsra emelkedett szerdán az amerikai szójabab árjegyzése. Az elemzők ezt a kínai kereslet növekedésének globális hatásaival, illetve az alapkezelők által végzett vételi tranzakciókkal indokolták. Segítette a szójabab árának felfelé vezető útját az Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériumának (USDA) adatközlése, amely megerősítette 327 ezer tonna amerikai szójabab Kínába történő értékesítését. Az USDA közlése azt jelenti, hogy az Egyesült Államoktól az elmúlt kilenc munkanap mindegyikén vettek szójababot a kínai vevők.
„A szójabab drágulása olyan hatással is járt, hogy az alapkezelők pénzei beáramlanak a szektorba. Továbbá segíti az ár emelkedését, hogy Kínában csökken a terméshozam és növekszik a kereslet” – közölte Arlan Suderman, a StoneX elemzője egy feljegyzésben.
Közben az egyiptomi állami gabonavásárló ügynökség, a GASC nemzetközi pályázaton 175 000 tonna orosz eredetű búzát és 60 000 tonna lengyel búzát vásárolt.
A kukorica és a búza határidős árfolyama a szójababot követte, az amerikai kőolajárak több mint 4 százalékos ugrása is támogatta a folyamatot. A kukorica és a szójaolaj kurzusa néha követi az energiaárakat, mivel etanol és szójaalapú biodízel üzemanyag előállításához ezekre a növényekre van szükség.
A párizsi árutőzsdén is a vevők kerültek túlsúlyba, de itt is volt kivétel méghozzá a takarmánybúza, amelynek csökkent az árjegyzése. A malmi búza, a repce és a kukorica ára viszont emelkedett. Egy tonna malmi búza decemberi határidőre 188 euróba került tonnánként, ami 1,25 eurós árnövekedés. Szépen alakult a forgalmi mutató is, összesen 29 506 kontraktus jött létre, ami átlag feletti érdeklődés jelentett. Márciusra is 1,25 eurós pluszt jelentett a 189 euró/tonnás jegyzésár, erre a határidőre 8905 üzletkötés jött létre a parketten. A kukorica ára 1 euróval a 168,75 eurós tonnánkénti szintig emelkedett. A repce piacán látványos 5,75 eurós ugrást jelentett a 393,25 eurós tonnánkénti árszint. A takarmánybúza 174 euró/tonnás ára 50 eurócentes mínuszt követően alakult ki Párizsban.